BRATISLAVA. Pád premiérky Ivety Radičovej, vydieranie alebo korupcia. Také sú najpravdepodobnejšie motívy koaličných poslancov, ktorí v tajnej voľbe generálneho prokurátora dali hlas Dobroslavovi Trnkovi.
Kto hlasoval v rozpore s dohodami, je stále nejasné. Kolegovia poslancov kryjú. Napätie v koalícii sa stupňuje. Lídrov vládnych strán čaká v pondelok koaličná rada.
„Zatiaľ nie je dohoda na žiadnom postupe. My sme však za to, aby voľby boli odtajnené," hovorí Juraj Droba z SaS. Jeho kolega Martin Poliačik tvrdil opak.
Na rozklade koalície získa iba Fico, tvrdí Marián Leško
Predseda opozičného Smeru Robert Fico oznámil, že jeho strana nikdy nebude súhlasiť s odtajnením voľby.
Koniec premiérky Ivety Radičovej ako dôvod hlasovania niekoľkých koaličných poslancov za Trnku pripúšťa v rozhovore pre SME šéf Mosta Béla Bugár. „Niekomu by možno vyhovovalo, keby premiérka odišla."
Dve možnosti
Koalícia sa predsa len dohodne a v utorok zvolí za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Alebo sa nedohodne, úmyselne zablokuje parlament a do ďalšieho kola pripraví zmenu zákona, aby mohli poslanci voliť šéfa prokuratúry verejne.
Voľba Čo sa bude diať
koaličná rada sa v pondelok dohodne, že podporí za šéfa prokuratúry Jozefa Čentéša, pre veľké riziko, že by mohol prejsť Dobroslav Trnka, však zrejme voľbu zablokuje, koalícia pripraví do ďalšieho kola zmenu rokovacieho poriadku, aby mohli voliť šéfa prokuratúry verejne.
Také sú scenáre ďalšieho vývoja okolo voľby generálneho prokurátora, pre ktorú vo štvrtok takmer padla vláda Ivety Radičovej. Dobroslavovi Trnkovi chýbal k zvoleniu jediný hlas, okrem opozície ho podporili aj minimálne štyria koaliční poslanci.
Prvý scenár je menej pravdepodobný, keďže reálne hrozí, že by Čentéš znovu neprešiel. Vo štvrtok zlyhali všetky kontrolné mechanizmy, ktorými sa chceli koaliční poslanci poistiť - vrátane hlasovania vo dvojiciach či fotografovania lístkov.
Využijú obštrukciu Reálnejší je druhý variant - to znamená, že koaliční poslanci si vyzdvihnú hlasovacie lístky, aby zvýšili kvórum, no nepôjdu hlasovať. V takom prípade by nebol zvolený nikto, keďže generálny prokurátor potrebuje nadpolovičnú väčšinu prítomných.
O tom ako ďalej, by mala v pondelok rozhodnúť koaličná rada. „My by sme boli veľmi radi, keby bol zvolený pán Čentéš. Ak sa to nepodarí, mali by sme zmeniť systém, aby sa ukázalo, kto tu hrá aké hry," povedal šéf poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš.
Na odtajnenie voľby sú dobré argumenty, myslí si Lukáš Fila
Podľa poslanca KDH Júliusa Brocku to v utorok zatiaľ vyzerá na obštrukciu, aby zabránili zvoleniu Trnku. „Podľa mojich informácií si máme vyzdvihnúť hlasovacie lístky a nezúčastniť sa na voľbe. Obštrukciou znefunkčníme voľbu, aby sme mohli pripraviť verejné hlasovanie."
Poslanec SaS Juraj Droba tvrdí, že ich strana sa zariadi podľa toho, ako dopadne koaličná rada. „Zatiaľ nie je dohoda na žiadnom postupe. My máme v pondelok aj poslanecký klub, kde si povieme, ako ďalej. Sme však za to, aby boli voľby generálneho prokurátora odtajnené."
Krízový režim Koalícia využila obštrukciu už v prvom kole hlasovania o generálnom prokurátorovi. V opakovanej voľbe, kde proti sebe stáli Trnka a Eva Mišíková, nedala SDKÚ hlas ani jednému z nich. Keďže jej kandidát Ján Hrivnák v prvom kole neprešiel, strana tvrdila, že obštrukciou chcela zabrániť, aby bol zvolený Trnka.
Ak sa aj koalícia dohodne, že zmení voľbu šéfa prokuratúry z tajnej na verejnú, Trnkov nástupca zrejme nebude známy skôr ako o mesiac. Novelu rokovacieho poriadku musí podpísať prezident, ktorý má na rozhodnutie 15 dní. Parlament rokuje len do 17. decembra, takže poslanci by o šéfovi prokuratúry hlasovali až na mimoriadnej januárovej či februárovej schôdzi.
Trnkovi sa končí funkčné obdobie 1. februára 2011. Ak by nebol jeho nástupca zvolený do tohto termínu, funkciu generálneho prokurátora by dočasne prevzal prvý námestník Ladislav Tichý.
Poslanec SaS Droba: Môžu byť za tým peniaze
Viacerí koaliční poslanci patria medzi rizikových. Dôkazy, že boli kúpení, však nikto nepredložil.
BRATISLAVA. Vydieranie alebo korupcia. Aj o týchto motívoch sa včera v parlamente diskutovalo v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora. Dôkazy nikto nepredložil. Dôvod hlasovať za kandidáta Smeru Dobroslava Trnku však mohli mať viacerí koaliční poslanci.
Košické väzby Most-Híd v komunálnych voľbách išiel do koalície so stranou Roberta Fica v niekoľkých mestách. V Košiciach podporili bugárovci za primátora exministra zdravotníctva Richarda Rašiho.
Časopis .týždeň napísal, že o dohodu sa zaslúžili poslanci Mosta Igor Sidor a Elemér Jakab. Kamarátia sa s podpredsedom Smeru Pavlom Paškom, Sidor má výborné vzťahy aj s bývalým županom za Smer Zdenkom Trebuľom.
Jakab si rozumie aj s poslancom Smeru Jozefom Burianom. „Jožko Burian je môj dobrý priateľ, poznám ho už veľmi dávno ako poslanca. Tiež Pali Paška je môj dobrý priateľ, nemám s tým problém," povedal Jakab pre .týždeň. Sidor dokonca považuje Buriana za svojho „tútora" v ekonomických otázkach.
Poslanec Mosta László Nagy tvrdí, že nikto z klubu nedal hlas Trnkovi. „U nás platia dohody na sto percent. Nepochybujem, že všetci hlasovali, ako sme sa dohodli."
Rizikové KDH? Dobré vzťahy s koaličnými poslancami priznal aj Peter Muránsky z KDH, ktorý si tyká s predsedom SNS Jánom Slotom. „Tykám si skoro so všetkými." Muránsky tvrdí, že hlasovací lístok ukázal kolegom z klubu aj poslancovi SDKÚ Alexandrovi Slafkovskému. „Videl som jeho lístok, volil pána Čentéša," potvrdil Slafkovský.
Z poslancov KDH sa ako o „rizikovom" hovorí aj o Andrejovi Ďurkovskom. Dôvodom sú jeho kontroverzné rozhodnutia vo funkcii primátora Bratislavy v prospech developerov - najmä finančnej skupiny J&T, ktorá mala úzke väzby na Ficovu vládu.
Ďurkovský tiež tento týždeň - s Muránskym a ďalšími dvoma poslancami za KDH - nepodporil zvýšenie spotrebnej dane na pivo. Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský odmietol, že podľahli lobingu, pripustil však, že lobing pivovarníkov bol „obrovský".
Ďurkovský tvrdí, že Martin Poliačik z SaS videl, že hlasuje za Jozefa Čentéša. „Myslím, že áno," povedal Poliačik na otázku, či je to tak.
Financovanie SDKÚ V súvislosti s SDKÚ sa hovorí najmä o motíve zahladiť vyšetrovanie financovania strany. Šéf poslaneckého klubu strany Jozef Mikuš to odmieta. „Máme záujem, aby bol konečne zvolený koaličný kandidát."
Poslanec SaS Juraj Droba pripúšťa, že za hlasovaním „môžu byť aj peniaze". „Existujú určité tlaky. Pre modré oči sa také veci nerobia."
Marek Vagovič
Strany zradu kryjú
Poslanci SDKÚ a KDH tvrdia, že fotografia hlasovacieho lístka nie je žiadnym dôkazom.
BRATISLAVA. Skupinu poslancov, ktorí pri voľbe generálneho prokurátora takmer položili premiérku Ivetu Radičovú, ich strany kryjú. Hoci všetci tvrdia, že o hlasovaní svojich ľudí majú dôkazy, predložiť ich nechce nikto.
Šéf poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš nechce povedať o systéme dvojičiek, ktorý zaviedli pred voľbou, nič bližšie. Poslanci volili vo dvojiciach a lístky si navzájom ukázali. Vidieť ich mali aj skrutátori. „To nie je pre médiá," reagoval Mikuš na otázku, podľa čoho dvojice určovali.
Poslanci za KDH ukazovali lístky skrutátorom. Predseda klubu Pavol Hrušovský tvrdí, že im dôveruje. Zisťovať, kto hlasoval s opozíciou, sa nechystá. „Mňa to uráža. Niekto klame a ja mám robiť vyšetrovateľa? Takto sa nedá robiť politika."
Strany Most a SaS si lístky fotili. Zverejniť ich nechcú. Viacerí poslanci SDKÚ a KDH včera tvrdili, že fotografia sa dá ľahko vyrobiť. „Som pripravený ju zverejniť, keď to bude nutné," povedal poslanec SaS Martin Poliačik. Na otázku, kedy by to bolo vhodnejšie ako teraz, odpovedal, že to posúdi sám.
Podpredseda klubu SaS Szilárd Somogyi tvrdí, že je ochotný ukázať záber z hlasovania, ale nie verejne. „Ak by sme sa dohodli na nejakej dôveryhodnej osobe, ktorá by skontrolovala naše fotky, veľmi rád sa tým preukážem. Ale tieto fotografie nie sú určené na publikáciu."
Matúš Burčík

Beata
Balogová
