Figeľ si myslí, že ak má koalícia medzi 79 poslancami niekoľkých, na ktorých sa nemôže spoľahnúť alebo sú vydieraní či vydierateľní, alebo majú nekalé záujmy, "tak naozaj potrebuje vyvetrať."
BRATISLAVA. Situácia, aká vznikla okolo voľby nového generálneho prokurátora, vytvára podľa staronového predsedu KDH a podpredsedu vlády Jána Figeľa nielen tému, kto má byť novým generálnym prokurátorom, ale aj či má vládna koalícia parlamentnú väčšinu.
"Je to až o charaktere spoločnosti," povedal dnes Figeľ v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12. Figeľ tvrdí, že KDH záleží aj na zvolení nového šéfa prokuratúry, ale aj na dôvere v koalícii.
"Iné témy sú čiastkové, toto je kriteriálna, zásadná. Preto ju musí pondelková koaličná rada z tohto pohľadu riešiť. Tu už nejde len o voľbu generálneho prokurátora," povedal.
Figeľ si myslí, že ak má koalícia medzi 79 poslancami niekoľkých, na ktorých sa nemôže spoľahnúť alebo sú vydieraní či vydierateľní, alebo majú nekalé záujmy, "tak naozaj potrebuje vyvetrať." Šéf KDH si myslí, že ak sa táto vec nevyrieši teraz, problém môže prísť pri iných témach.
"Nemôžeme vládnuť tak, že nemáme istotu," povedal. KDH podľa Figeľa nemá problém s "odtajnením" voľby, ale nie je za to, aby sa menili pravidlá voľby preto, že v koalícia sa nedá zabezpečiť plnenie dohôd. "Ak chce niekto riešiť nejaké vnútrostranícke zámery alebo témy, tak to tiež nie je dôvod na to, aby sa menili pravidlá," povedal.
Chýba dôvera
Dôvera ku koaličným partnerom poklesla, myslí si poslanec šéf poslaneckého klubu strany SaS Jozef Kollár.
"Možno nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že sa priblížila k nejakému dnu," povedal Kollár v relácii O 5 minút 12. Podľa neho sú koaliční poslanci, ktorí nehlasovali za kandidáta koalície na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, buď podplatení, alebo sú vydieraní či vydierateľní alebo sa rozhodli "povaliť" vládu Ivety Radičovej.
"Ak platia čo i len prvé dve spomínané hypotézy, (..), tak toto považujem za smrteľnú ranu demokracii na Slovensku a nie fotenie hlasovacích lístkov, ani nie snahu o odtajnenie voľby generálneho prokurátora," povedal Kollár.
Podľa poslanca NR za Smer Petra Kažimíra sa črtá scenár, podľa ktorého sa buď skráti volebné obdobie alebo dôjde k rekonštrukcii vlády. "Kolegovia sa dívajú na to svoje dielo ako na rozbitú hračku, ale oni sú sami príčinou toho. My sme pozorovatelia týchto procesov," povedal opozičný poslanec.
Pripustili odtajnenie voľby
Kollár pripustil, že by mohlo dôjsť k odtajneniu voľby generálneho prokurátora. Na to však treba zmeniť zákon o rokovacom poriadku NR SR, a po jej prijatí sa k nej musí vyjadriť aj prezident.
"Druhá podmienka, na ktorej budeme trvať, aby bola splnená, aby sa takáto zmena spôsobu voľby týkala viacerých ústavných činiteľov, aby táto zmena bola systémovou zmenou. A v takomto prípade budeme voliť generálneho prokurátora na februárovej, prípadne až na marcovej schôdzi NR. Nevidím v tom nič zlé, veď zákon na to pamätá," povedal Kollár.
Trnka končí po siedmich rokoch na svojom poste k 2. februáru. Do zvolenia nového šéfa prokuratúry po 2. februári by mal generálnu prokuratúru viesť prvý námestník generálneho prokurátora. Strana Smer-SD podala v rámci tajnej voľby generálneho prokurátora sťažnosť na Ústavný súd SR na spôsob voľby.
Kažimír vyčíta koaličným lídrom, že pri tajnej voľbe zaviedli kontrolné mechanizmy. "Je dosť možné, že na vypočutie prizveme na Ústavný súd práve tých koaličných lídrov, ktorí sa priznali, že zaviedli kontrolné mechanizmy," povedal Kažimír.