Kľúčový verdikt o zákonnosti tendra pre poľnohospodársku platobnú agentúru prišiel až po zmene vlády. Cena sa medzitým aj tak znížila.
BRATISLAVA. Ministerstvo pôdohospodárstva nemôže vypovedať zmluvu za desiatky miliónov eur, ktorú s firmou Columbex uzavrelo predchádzajúce vedenie rezortu ovládané HZDS.
Firma v súčasnosti už ani nerokuje o odstúpení, ale o tom, ako zmluvu upraviť.
V roku 2008 sa zmluva o dodaní informačného systému pre Pôdohospodársku platobnú agentúru za 900 miliónov korún (30 miliónov eur) stala témou leta.
Uzavrelo ju ministerstvo pod vedením Zdenky Kramplovej, ktorá kvôli nej prišla o miesto. Dlhoročná obľúbenkyňa Vladimíra Mečiara totiž konala proti vôli svojho straníckeho šéfa a ten ju dal odvolať.
Vo firme Columbex sedí v dozornej rade podnikateľ Alexej Beljajev. Ten je aj vo firme, ktorá v roku 2007 poskytla HZDS pôžičku desať miliónov korún (330-tisíc eur).
Informácia o tom, že sa koná výberové konanie, vyvesilo vtedy ministerstvo na nástenke. Podľa Úradu pre verejné obstarávanie bola takáto zákazka v poriadku. Úrad zastavil preverovanie prípadu v auguste.
Zákon neporušili PPA Z fondov EÚ zabezpečuje poskytovanie podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka. Ide o stovky miliónov eur, aby mohla agentúra narábať s peniazmi EÚ, musí mať platnú akreditáciu, EÚ má k jej fungovaniu výhrady, týkajú sa aj informačných systémov, ak agentúra nedostatky neodstráni do marca, môže akreditáciu stratiť a farmári sa nedostanú k peniazom z EÚ.
Ministerstvo postup podprahovou metódou zdôvodnilo tým, že väčšina objednaných prác patrí do kategórie takzvaných neprioritných služieb. Ide o školenia, odborné vzdelávanie, výrobu príručiek a podobne. V takom prípade zákon vypísanie verejnej súťaže neprikazuje.
„Poskytnutie neprioritných služieb v nadväznosti na zmluvnú cenu prevažuje nad poskytnutím prioritných služieb,“ konštatuje riaditeľka odboru kontroly Beáta Šimorová. Rozhodnutie je právoplatné a nedá sa proti nemu odvolať.
Súčasný minister Zsolt Simon (Most-Híd) tvrdí, že zmluva je pre štát nevýhodná a vysoko predražená. Nedávno tvrdil, že pracuje na vypovedaní zmluvy. O prípade Columbex už nechce hovoriť.
Potvrdil len, že s firmou rokuje o zabezpečení informačného systému tak, aby včas odstránili vážne výhrady Európskej únie. Ak do štyroch mesiacov nebude systém funkčný, agentúre hrozí strata akreditácie a tým aj pozastavenie všetkých platieb pre farmárov z fondov únie.
Columbex potvrdil, že o vypovedaní zmluvy sa nerokuje a firma v prácach ďalej pokračuje: „Predložili sme návrh riešenia ohľadom prioritizácie jednotlivých oblasti projektu a zmeny časového harmonogramu.“
Pôvodná cena 30 miliónov eur už neplatí, dodatok podpísaný za minulej vlády ju znížil na asi 20 miliónov eur.
NKÚ problémy videl Zákazku s firmou Columbex v minulosti preveroval aj Najvyšší kontrolný úrad. Zistil, že zmluvu za 900 miliónov korún vôbec neevidovali v centrálnom registri, čo bolo v rozpore s internými predpismi a našiel aj ďalšie nedostatky vo verejnom obstarávaní.
Exministerka Kramplová sa o kauze Columbex už nevyjadruje. V súčasnosti prebieha kontrola hospodárenia PPA za roky 2008 až 2010. Výsledky by mali byť známe v najbližších dňoch.
O vlastnej zákazke Simon mlčí
Problémy s dodávkami informačných systémov pre platobnú agentúru sa začali už za druhej dzurindovej vlády.
BRATISLAVA. Minister Zsolt Simon zatiaľ nepreveril dodávku informačného systému, ktorý ešte za jeho éry obstaral staronový riaditeľ PPA Vadim Haraj. Tá predchádzala systému, ktorý má dodať Columbex.
Minulý týždeň sa dostala na verejnosť právna analýza, podľa ktorej bola za prvého ministrovania Simona zákazka zadaná v rozpore so zákonom bez verejnej súťaže firme Axon Pro. Dodaný systém bol podľa nej predražený, nespĺňal zadanie zmluvy a mal chyby, ktoré sa nedajú odstrániť.
Analýzu z roku 2007, keď ministerstvo riadilo HZDS, využilo vtedajšie vedenie PPA na výpoveď pre Axon Pro a uzavretie zmluvy s Columbexom.
Simon tvrdí, že o analýze, ktorá je v neprospech jeho podriadeného, nevedel, a stanovisko k nej zatiaľ nezaujal. „Musí si túto právnu analýzu ešte dôkladne preštudovať,“ uviedol hovorca rezortu Juraj Kadáš.
Súčasné vedenie ministerstva tvrdí, že mu chýbajú aj ďalšie dokumenty, z ktorých analýza vychádzala, vrátane znaleckého posudku. Pôvodný informačný systém PPA v tom čase preverovala aj audítorská firma Ernst&Young.
O svojich záveroch však s odkazom na záväzok mlčanlivosti hovoriť nechce. Agentúra sa v roku 2007 s Axon Pro dohodla na ukončení zmluvy. Za systém, ktorý napokon nevyužila, firme vyplatila odstupné 25 miliónov korún. Matúš Burčík

Beata
Balogová
