r. o., za spôsobenie ekologickej havárie na časti potoka Lukavica a jej prítoku Jasenica. Zapríčinili ju pracovníci tejto firmy zo závodu v Lukavici v Zvolenskom okrese. Voči sankcii sa firma môže v zákonom stanovenej lehote odvolať.
K úniku ropných látok z areálu závodu došlo v nedeľu 27. mája asi o deviatej hodine dopoludnia počas prietrže mračien. Haváriu však zvolenským hasičom zástupcovia firmy nahlásili až o štyri hodiny neskôr. Jej zamestnanci sa snažili najprv pomocou vapexu látky zachytiť, čo sa im nepodarilo. Hasiči vytečené látky začali ihneď likvidovať pomocou absorpčných látok a na potoku postavili nornú stenu, pri ktorej zachytávali unikajúce škodliviny. Hrozilo, že nebezpečné látky sa dostanú až do Hrona, kde by ich už nebolo možné zachytiť.
Paradoxom je, ako pre TASR uviedol vedúci odboru životného prostredia OÚ vo Zvolene Karol Müller, že haváriu spôsobila firma majúca za úlohu zneškodňovať a dekontaminovať ropné látky vylúhované zo zeminy, do ktorej sa dostali pri ekologických haváriách. Príčinou bolo nedodržanie prevádzkového poriadku zo strany pracovníkov lukavického závodu firmy EAB. Tí nebezpečným odpadom naplnili tri nádrže s celkovým objemom 250 metrov kubických, ktoré mali byť prázdne a slúžia práve na zachytávanie prívalových a dažďových vôd. Počas búrky sa do nich dostala dažďová voda, ktorá vzdula hladinu a ľahšie ropné látky z nich vytiekli. Tie zamorili asi dvestometrový úsek Jasenice a približne päť kilometrov potoka Lukavica. Podľa Müllera ryby ani raky v potokoch neuhynuli, pretože ropné látky sú ľahšie ako voda a plávali na ich hladine.
Dodal, že podľa zástupcov firmy skladujúcej ropné látky, ich vytieklo z nádrží približne tisíc litrov. Zachytené množstvo a znečistené územie však naznačujú, že ich muselo byť minimálne päťkrát viac. Na likvidácii následkov havárie sa po zásahu požiarnikov niekoľko dní podieľalo asi 30 zamestnancov spoločnosti EAB, ktorých do Lukavice presunuli aj z jej iných závodov. Na Lukavici postavili sedemnásť norných stien, pri ktorých pomocou vapexu zachytávali nebezpečné ropné látky. Firma celkové náklady na materiál potrebný na likvidáciu následkov havárie a na mzdy pracovníkov vyčíslila na vyše 600 tisíc korún. Okrem toho musí zneškodniť a dekontaminovať ropné látky, ktoré unikli z jej závodu v Lukavici.
*mb som