Premiérka neodporúča spojiť voľbu prokurátora s dôverou vláde.
BRATISLAVA. Ak koaliční poslanci zahlasujú v utorok pri výbere generálneho prokurátora rovnako ako minulý týždeň, vláda Ivety Radičovej zrejme skončí. Avizuje to premiérka, podľa ktorej nie je vhodné, aby sa hlasovanie o prokurátorovi aj formálne spojilo s dôverou vláde, čo pripúšťajú koaliční partneri.
Nominantka SDKÚ hovorí, že spojenie hlasovaní by mohlo v budúcnosti skončiť spochybnením nového prokurátora. Trvá na tom, že ak poslanci zvolia Dobroslava Trnku, sama podá demisiu.
Pondelňajšia koaličná rada musí odpovedať aj na otázku, ako sa vládna väčšina zachová pri opakovanom hlasovaní o terajšom prokurátorovi a jeho vyzývateľovi Jozefovi Čentéšovi. Ak by koalícia chcela zachovať tajnú voľbu, ale mať kontrolu nad tým, kto ako hlasuje, mohla by na hlasovanie rozdať osobitné lístky pre oboch kandidátov.
Na takýto krok by zrejme reagoval Smer stiahnutím svojich volebných skrutátorov, čím by voľbu znemožnil.
Vo štvrtok získal Dobroslav Trnka aj šesť koaličných hlasov, ku ktorým sa stále nik z poslancov neprihlásil.
„Buď si vyjasníme a obnovíme dôveru a budeme schopní pokračovať ďalej, alebo by sme sa mali čím skôr prestať trápiť,“ odkázala premiérka pred rokovaním.
Koalícia hľadá, ako voliť Pred voľbou
ísť opäť do tajnej voľby, ktorú však budú kontrolovať. Smer chce potom voľbu blokovať, spojiť voľbu generálneho prokurátora s hlasovaním o dôvere vláde, hlasovať dvomi lístkami. Jeden pre Dobroslava Trnku a druhý pre Jozefa Čentéša. Poslancovi by zostal lístok kandidáta, za ktorého nehlasoval, obštrukcia – prebrať lístky a nehlasovať.
„Koalícia sa ocitá v kríze vnútornej dôvery,“ hovoril v sobotu predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ a padli aj slová o šiestich Judášoch - koaličných poslancoch, čo podporili pri voľbe generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Už na sneme KDH bolo jasné, čo je pre štyri vládne strany témou dňa, od ktorej závisí ich budúcnosť.
Figeľ po fiasku zo štvrtka, keď kandidáta Smeru Dobroslava Trnku delil od zvolenia za generálneho prokurátora jediný hlas, hovoril, že je potrebné aj zodpovedať otázku, čo tu rozhoduje a kto tu skutočne vládne. „Koalícia má spoločného kandidáta, ale nemá dosť jednoty a zrejme ani väčšinu v tejto otázke.“
Iveta Radičová v televízii Markíza priznala, že jej vnútorný pocit pred hlasovaním je neistý. Pred dnešným rokovaním koaličnej rady nie je jasné ani to, či bude jednota v tom, ako voľbu prokurátora riešiť.
Viac možností Šéf KDH na sneme hovoril o možnosti spojiť hlasovanie o prokurátorovi a o dôvere vláde. Pre premiérku by to znamenalo, že ešte zvýši svoju stávku, lebo ak by dopadlo hlasovanie ako vo štvrtok, znamenalo by to koniec vlády. Fungovanie vlády by spojila s jedinou možnosťou - že parlament schváli koaličného kandidáta Jozefa Čentéša.
Radičová pred koaličnou radou jednoznačne neodpovedala, či zájde až tak ďaleko. „Apriori nie som proti,“ reagoval na takéto riešenie predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár pripúšťa, že je to jedna z možností. „Je to legitímne právo pani premiérky.“
V koalícii sa diskutuje aj o inej možnosti - a upozornil na to aj šéf Smeru Robert Fico - vydať dva hlasovacie lístky pre každého poslanca. Jeden by bol pre Dobroslava Trnku, druhý pre Jozefa Čentéša.
Poslancovi by na kontrolu zostal lístok toho, za koho nehlasoval. Vyžadovalo by si to zmenu volebného poriadku. Šéf poslancov za KDH Pavol Hrušovský to považuje za možné, dodáva, že „na tom treba hľadať zhodu“.
Technika voľby Šéf poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš však tvrdí, že tento spôsob voľby „nezaručuje voľbu nového prokurátora, zaručuje nezvolenie ani jedného z nich“.
Kontroly pri tajnom hlasovaní vnútri strán podľa neho zlyhávajú alebo sú nedostatočné. Strana je preto podľa neho ochotná podporiť akúkoľvek „techniku volieb“. Radičová však dala najavo, že kontroly poslancov považuje za nedôstojné.
Radičová: Takto to nejde
Premiérka IVETA RADIČOVÁ hovorila s novinármi po diskusii v televízii Markíza.
Bude voľba verejná, tajná? Aká bude?
Pravidlá sa v priebehu voľby nemenia. Sú nastavené, že je to priama, tajná voľba a tá má byť seriózna, dôstojná a hlavne nespochybniteľná. Pretože bez ohľadu na to, kto vyjde z voľby ako víťaz, by bol spochybniteľný, ak sa voľba spochybní.
Na KDH sa hovorilo, že by sa voľba mohla spojiť s vyjadrením dôvery vláde. Je to pre vás vhodný variant?
Už to s dôverou v určitom zmysle spojené je...
Takže áno, či nie?
Je to diskutabilné, z hľadiska ústavy by to znamenalo, že neúspešný uchádzač môže vzniesť námietku, že to bolo hlasovanie o dôvere vláde a nie o kandidátovi. Nechcem spochybňovať proces voľby.
Ako vnímate slová Roberta Fica, že poslanci budú robiť obštrukcie, ak nebude riadna tajná voľba generálneho prokurátora?
V tom môžem vysloviť len podporu a súhlas. Mne rovnako záleží na tom, aby tajná voľba bola podľa pravidiel.
Je táto voľba ešte stále o generálnom prokurátorovi, alebo je to už skôr o súboji v koalícii, či hra na premiéra?
Predovšetkým je táto voľba o podobe právneho štátu. Predovšetkým je o tom, či budeme vyšetrovať veľké kauzy, či sa nám veľké ryby budú smiať do tváre, alebo skutočne nastolíme spravodlivosť.
Viete si predstaviť ďalšie fungovanie vlády v takejto atmosfére nedôvery?
V takejto atmosfére nie je možné vládnutie. Je to postoj, ktorý si buď vyjasníme a obnovíme dôveru a budeme schopní pokračovať ďalej, alebo by sme sa mali prestať trápiť čím skôr.“
Eugen Korda

Beata
Balogová
