Prešov 28. mája (TASR) - Kvalifikovanou trojpätinovou väčšinou, 35 hlasmi prijalo dnes Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Prešove zmenené a doplnené všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta Prešov o zozname skutočností tvoriacich predmet služobného tajomstva mesta Prešov. Zo 47 hlasujúcich boli za novelizáciu VZN členovia poslaneckého klubu Strany demokratickej ľavice a klubu kresťanských a demokratických strán (členovia Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie). Proti hlasovali siedmi členovia klubu poslancov Kresťanskodemokratického hnutia a piati členovia tohto klubu a jeden nezávislý poslanec sa hlasovania zdržali.
Pred hlasovaním vystúpil okresný prokurátor v Prešove Michal Glevaňak a povedal, že text tohto VZN je v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám. Práve on podal primátorovi Prešova Jurajovi Kopčákovi 28. februára protest proti pôvodne prijatému VZN z 29. januára t. r. MsZ na zasadnutí 26. marca vzalo jeho protest na vedomie a uznieslo sa na novelizácii VZN, v ktorej zohľadní prokurátorský protest a pripomienky a návrhy vznesené poslancami počas vtedajšej rozpravy.
Na dnešnom rokovaní neboli pripomienky dvoch poslancov akceptované do návrhu. Po prijatí uznesenia Kopčák pre TASR povedal, že nič mu nebráni, aby už v utorok 29. mája, ak bude VZN technicky vyhotovené, ho podpísal, čím nadobudne platnosť. Potom ho vyvesia na 15 dní na úradnú tabuľu a po uplynutí tejto lehoty stane sa účinným.
VZN prijaté 29. januára malo 83 ustanovení a prokurátor namietal v proteste proti 11. V dnes schválenom VZN je predmet služobného tajomstva rozčlenený do piatich častí a dovedna obsahuje 74 ustanovení. Predkladateľ novely VZN prednosta Mestského úradu v Prešove Eduard Stahovec povedal, že prokurátorovým námietkam nevyhoveli v pasážach o platoch a odmenách pracovníkov úradu a o výkazoch a údajoch o zostatkoch na peňažných účtoch mesta Prešov. Ako však dodal, tieto záležitosti konzultovali skôr s prokurátorom a nemal pripomienky.
Prvé VZN o zozname skutočností tvoriacich predmet služobného tajomstva mesta Prešov prijali v roku 1998. Po tom, čo od 1. januára 2001 nadobudol účinnosť "infozákon" rozhodli sa orgány samosprávy mesta Prešov inovovať ho.