AKTUALIZOVANÉ 20:45

Voľbu generálneho prokurátora idú odtajniť

Koalícia sa bojí, že ju odpadlíci položia. Radšej zmenia zákon, aby Trnka neprešiel.

veta Radičová sa v tajnej voľbe nedozvie, či má podporu všetkých koaličných poslancov.veta Radičová sa v tajnej voľbe nedozvie, či má podporu všetkých koaličných poslancov.(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Agentúrne texty sme o 20:45 nahradili autorským článkom SME.

BRATISLAVA. Ak si v utorok koalícia v parlamente postráži vlastnú obštrukciu, nemali by zvoliť za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a vláda Ivety Radičovej by nemala padnúť. Šéfovia koalície sa rozhodli, že si poslanci vyzdvihnú hlasovacie lístky, ale neodovzdajú ich.

Opozícia by tak nemala mať dostatok hlasov na zvolenie Trnku a zároveň by si podľa neodovzdaných lístkov mohli šéfovia klubov skontrolovať, ako každý zo zákonodarcov hlasoval. Potom chcú zmeniť rokovací poriadok parlamentu, aby sa prokurátor nevolil tajne, ale verejne.

„Koaličná rada zakazuje poslancom slobodne vykonávať svoj mandát a prikazuje im, čo majú robiť,“ sťažoval sa predseda Smeru Robert Fico. Medzi poslancami sa čoraz viac hovorí o tom, že za štvrtkovým hlasovaním zatiaľ anonymnej šestice za Trnku je korupcia. Niektorí členovia SaS hovorili SME, že sa ktosi neúspešne pokúšal podplatiť jedného z ich poslancov.

„Nič sa nedá vylúčiť, ale žiadne relevantné informácie, či niekto bol za konkrétnymi poslancami, nemáme,“ hovoril predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Všetci vraj stoja za Radičovou

Ako hlasovali
 • Prvé hlasovanie
Dobroslav Trnka 70 hlasov
Eva Mišíková 49 hlasov
Ján Hrivnák 28 hlasov
 • Druhé hlasovanie
Dobroslav Trnka 68 hlasov
Eva Mišíková 47 hlasov
 • Tretie hlasovanie
Dobroslav Trnka 74 hlasov
Jozef Čentéš 73 hlasov

Predsedovia štyroch strán po trojhodinovej koaličnej rade tvrdili, že podporujú premiérku a nepočítajú s rekonštrukciou vlády.

„Odmietame akékoľvek špekulácie tohto druhu. Je mi ľúto, že sa objavili aj v súvislosti s SDKÚ,“ povedal predseda strany Mikuláš Dzurinda. „Vládna koalícia za premiérkou pevne stojí.“

Podobne sa vyjadril aj predseda Mostu Béla Bugár. „Stojíme za vládou pani Radičovej a žiadna iná alternatíva pre nás a našich poslancov nepripadá do úvahy.“

„Dohodli sme sa aj na zostave koalície, aj na zostave vlády. Považujeme ju za lepšiu alternatívu od akýchkoľvek iných,“ odvetil predseda KDH Ján Figeľ na otázku, či jeho strana odíde z koalície, keď padne Radičová.

„Do tejto vlády sme išli s tým, že bude mať zloženie, aké má,“ hovoril predseda SaS Richard Sulík. Šesť poslancov, ktorí dali hlasy Trnkovi, nazval zbabelými zradcami.

- Stojí to za to? Pýta sa Lukáš Fila.

- Koaliční politici asi vedia viac, ako verejne priznávajú, píše Roman Pataj.

Zmenia rokovací poriadok

Koalícia ide po dnešnej obštrukcii meniť zákon o rokovacom poriadku parlamentu, aby sa prokurátor nevolil tajne, ale verejne.

„Ľudia, ktorí nás volili, majú nárok, aby vedeli, koho volia ich poslanci,“ vysvetľoval Sulík. „Poslanci majú právo na slobodné rozhodnutie, ale nie na tajnosti. Nemajú právo na to, aby zrádzali svojich voličov a zákerným spôsobom ohrozovali túto vládu.“ Kto presne za Trnku hlasoval, vraj už nebudú vyšetrovať.

Opäť idú s Čentéšom

Do opakovanej voľby chce koalícia ísť opäť so spoločným kandidátom Jozefom Čentéšom. Zákon nebude predkladať v skrátenom legislatívnom konaní.

Schváliť by ho tak podľa Sulíka mohli až po tom, ako uplynie funkčné obdobie Trnkovi, teda po začiatku februára. Po tomto termíne by mal podľa zákona viesť prokuratúru Trnkov námestník Ladislav Tichý.

Kedy v skutočnosti nová voľba bude, zatiaľ nikto nevie. Pokiaľ by zmenu zákona prezident Ivan Gašparovič vrátil parlamentu, mohla by platiť až od marca či od apríla.

Fico: Radičová je klamárka

Predseda Smeru Robert Fico nevylúčil, že stiahne skrutátorov z voľby.

BRATISLAVA. Ak koalícia zmení tajnú voľbu generálneho prokurátora na verejnú, šéf Smeru Robert Fico odporúča neúspešným kandidátom obrátiť sa na Ústavný súd. „Predstavte si, že bude verejná voľba a bude podaných niekoľko návrhov. Aká je predstava koalície? Ak vyhrá prvý, o druhom a treťom sa už nebude ani hlasovať. Je to absolútne diskriminačné,“ tvrdí Fico.

Možno výsledky neskontroluje

Predseda Smeru nevylúčil, že z utorkovej voľby stiahne skrutátorov, čo za jeho stranu kontrolujú výsledky volieb. Dnešnú voľbu totiž nepovažuje za demokratickú. Hovoril, ako vládni poslanci dostali od Koaličnej rady príkaz, ako sa majú zachovať.

„Prinajmenšom zvažujeme, že naši skrutátori sa na tomto cirkuse nezúčastnia. Aj my sme niekedy hrali hry, ale toto by sme si nikdy nedovolili.“

Vládne strany podľa Fica pochopili voľbu generálneho prokurátora ako vládneho úradníka. O tom má svedčiť dohoda, že ak sa ním stane Jozef Čentéš, námestníkmi majú byť za Most–Híd Jozef Szabó a Martin Lauko podporovaný KDH. Dohodu o Szabóovi pre SME pripustil predseda Mosta Béla Bugár.

Smer o odvahe, Sulík o zradcoch

Líder Smeru zároveň bránil šesť koaličných poslancov, čo v poslednej voľbe dali svoj hlas Dobroslavovi Trnkovi. Podľa jeho názoru len demokraticky prejavili svoj názor. O možnom podplácaní Fico nepočul. V kuloároch sa hovorí, že jeden hlas mal stáť 300–tisíc eur. „Načo by to kto robil,“ komentoval.

Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) na rozdiel od Fica vládnych poslancov nazval zradcami. „Odmietame, aby šesť zbabelých zradcov rozhodovalo o zložení vlády.“ Vláda podľa neho padnúť môže, ale „nie takým zákerným spôsobom“.

Predseda Smeru označil za klamárku premiérku Ivetu Radičovú. Fico tak komentoval, že Radičová súhlasila s verejnou voľbou, hoci v nedeľu presadzovala zachovanie tajnej. „Klame, vždy, keď potrebuje získať alebo si udržať moc. Včera v priamom prenose hovorila o dôstojnej tajnej voľbe. To platilo 24 hodín.“
Premiérka v nedeľu hovorila, že je za tajnú voľbu v dnešnom kole voľby.

zp
Každá strana má pri urne človeka

Overovatelia majú dohliadať na priebeh voľby. Pri prokurátorovi robili stranícku kontrolu.

BRATISLAVA. „Nás kontroloval vlastný skrutátor a máme aj fotografie,“ obhajoval predseda Mosta–Híd Béla Bugár svojich poslancov po štvrtkovej voľbe generálneho prokurátora.

Skrutátorov, teda overovateľov, vyberá parlament na začiatku volebného obdobia na celé štyri roky. Majú dohliadať na to, aby voľby prebiehali v poriadku. Keď poslanec vstúpi do miestnosti, preberie si od overovateľa hlasovací lístok.

„Štyria skrutátori vydávajú hlasovacie lístky a krúžkujú poslancov, ktorí sa na voľbe zúčastnia,“ hovorí overovateľ za SDKÚ Zoltán Horváth (na snímke). Ďalšia skupina overovateľov stojí pri urne, takže vidí, či poslanec lístok odovzdal.

Práve Horváth vo štvrtok po voľbe upozornil na poslancov Mosta, ktorí mali vhadzovať lístky tak, že nevidel, koho zakrúžkovali. Mimo dohľadu skrutátorov je poslanec len za plentou, kde lístok vypĺňa.

Počet skrutátorov jednotlivých parlamentných klubov závisí od toho, koľko majú členov. Najviac ich má Smer (6), najmenej Most a SNS po jednom. Overovateľom Mosta je Peter Vörös a SNS Vincent Lukáč.

(bum)
Blokovanie voľby sa stráži ľahko

Poslanci zablokujú voľbu tak, že si vyzdvihnú hlasovací lístok, ale do urny ho nevhodia.

BRATISLAVA. Pri dnešnej voľbe generálneho prokurátora, ktorú sa koalícia rozhodla zablokovať, jej poslanci nebudú potrebovať na kontrolu fotografie hlasovacích lístkov ani takzvané dvojičky.

Nezvolenie opozičného kandidáta Dobroslava Trnku zariadi koaličná väčšina tak, že si vyzdvihne hlasovací lístok, ale do urny ho nevhodí. Koaličným poslancom teda lístok zostane.

Koalícia stavila na istotu
 • po otvorení voľby sa poslanci zoradia pred vstupom do miestnosti,
 • členovia koalície si vyzdvihnú lístok a odídu s ním,
 • ak postup dodržia všetci, kandidát opozície nemôže získať väčšinu hlasov.
„Nikto nikoho nebude kontrolovať,“ hovorí premiérka Iveta Radičová. Skrutátori však budú mať prehľad o tom, kto si lístok prevzal a kto ho aj odovzdal do urny.

Ak chce koalícia voľbu zablokovať, lístok si jej členovia vyzdvihnúť musia. Dosiahnu tým, že na voľbe sa zúčastní viac poslancov, ako má opozícia, ktorá bude voliť Dobroslava Trnku.

„Kvórum sa určuje na základe počtu poslancov, ktorí si prevezmú hlasovací lístok,“ vysvetľuje overovateľ za SaS Martin Poliačik. Aj on hovorí, že ich strana poslancov nijak kontrolovať nebude.

SDKÚ v prvej voľbe hlasovala vo dvojiciach, SaS a Most si lístky fotili. Ani tak koalícia nedosiahla zvolenie jej kandidáta Jozefa Čentéša.

Okrem potrebných 150 lístkov majú overovatelia aj desať náhradných. Ak poslanec lístok pokazí a požiada o náhradný, pôvodný mu odoberú a urobia o tom záznam. Lístok sa nesmie odovzdávať zložený alebo pokrčený.

(bum)

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 3. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 4. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 6. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 7. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 8. ZSE ako jediné prináša Virtuálnu batériu pre fotovoltiku
 9. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie
 10. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma
 1. Podnikanie a významné ukazovatele v roku 2019
 2. Smartfóny Samsung Galaxy S priniesli množstvo inovácií
 3. eKasa prichádza na Slovensko
 4. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 5. 4 úkony, ktoré treba absolvovať po založení s.r.o.
 6. Konferencia - EU support for research
 7. A dynamic year in the industrial and logistics sector
 8. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici
 9. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 10. Zápis do Registra partnerov vo verejnom sektore
 1. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 19 148
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 12 278
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 8 691
 4. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 8 196
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 6 483
 6. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 920
 7. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie 4 580
 8. Esin Group: Líder Iniciatívy poľnohospodárov vydiera 4 183
 9. Zbrojársky líder z Považia pomáha ľuďom 4 037
 10. Sedem mýtov o stavebnom sporení 3 804

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Matúša Krčmárika

Mlčme, ak veríme, že práva diktátora sú viac ako obyčajných ľudí

Keď diktátor zrazil krajinu na kolená, frázy neplatia.

KULTÚRA

Anjel aj démon. Bruno Ganz nemal talent z tohto sveta

Pomáhal osamelým, šepkal aj vrahovi.

Neprehliadnite tiež

V Krompachoch sa vykoľajil nákladný vlak, trať je neprejazdná

Cestujúcich prevážajú autobusmi, vlaky meškajú vyše hodinu.

Ilustračné foto.

Harabin nasadil do kampane autobus (video)

Pozrite sa, ako vyzerá prezidentská kampaň Štefana Harabina

Štefan Harabin

KDH v prvom kole podporuje Mikloška, Janckulík sa stal členom predsedníctva

KDH vybralo lídra do eurovolieb, kandiduje aj Figeľ.

Kandidát na prezidenta František Mikloško.
Ilustračné foto

Bojíte sa vstúpiť do opustených budov? Ivan vás nimi prevedie

Ivan Donoval nechodí do múzeí či skanzenov, históriu spoznáva a dokumentuje odvážnejšie.

Navštevuje iba budovy, do ktorých sa dá voľne dostať. Nič neničí a nič si z miest neodnáša. Okrem filmového materiálu.