SME

Voľbu generálneho prokurátora idú odtajniť

Koalícia sa bojí, že ju odpadlíci položia. Radšej zmenia zákon, aby Trnka neprešiel.

veta Radičová sa v tajnej voľbe nedozvie, či má podporu všetkých koaličných poslancov.veta Radičová sa v tajnej voľbe nedozvie, či má podporu všetkých koaličných poslancov. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Agentúrne texty sme o 20:45 nahradili autorským článkom SME.

Dobroslav Trnka 70 hlasovEva Mišíková 49 hlasovJán Hrivnák 28 hlasov Dobroslav Trnka 68 hlasovEva Mišíková 47 hlasov Dobroslav Trnka 74 hlasov Jozef Čentéš 73 hlasov

„Nikto nikoho nebude kontrolovať,“ hovorí premiérka Iveta Radičová. Skrutátori však budú mať prehľad o tom, kto si lístok prevzal a kto ho aj odovzdal do urny.

BRATISLAVA. Ak si v utorok koalícia v parlamente postráži vlastnú obštrukciu, nemali by zvoliť za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a vláda Ivety Radičovej by nemala padnúť. Šéfovia koalície sa rozhodli, že si poslanci vyzdvihnú hlasovacie lístky, ale neodovzdajú ich.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia by tak nemala mať dostatok hlasov na zvolenie Trnku a zároveň by si podľa neodovzdaných lístkov mohli šéfovia klubov skontrolovať, ako každý zo zákonodarcov hlasoval. Potom chcú zmeniť rokovací poriadok parlamentu, aby sa prokurátor nevolil tajne, ale verejne.

„Koaličná rada zakazuje poslancom slobodne vykonávať svoj mandát a prikazuje im, čo majú robiť,“ sťažoval sa predseda Smeru Robert Fico. Medzi poslancami sa čoraz viac hovorí o tom, že za štvrtkovým hlasovaním zatiaľ anonymnej šestice za Trnku je korupcia. Niektorí členovia SaS hovorili SME, že sa ktosi neúspešne pokúšal podplatiť jedného z ich poslancov.

„Nič sa nedá vylúčiť, ale žiadne relevantné informácie, či niekto bol za konkrétnymi poslancami, nemáme,“ hovoril predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci vraj stoja za Radičovou

Ako hlasovali

Prvé hlasovanie

Druhé hlasovanie

Tretie hlasovanie

Predsedovia štyroch strán po trojhodinovej koaličnej rade tvrdili, že podporujú premiérku a nepočítajú s rekonštrukciou vlády.

„Odmietame akékoľvek špekulácie tohto druhu. Je mi ľúto, že sa objavili aj v súvislosti s SDKÚ,“ povedal predseda strany Mikuláš Dzurinda. „Vládna koalícia za premiérkou pevne stojí.“

Podobne sa vyjadril aj predseda Mostu Béla Bugár. „Stojíme za vládou pani Radičovej a žiadna iná alternatíva pre nás a našich poslancov nepripadá do úvahy.“

„Dohodli sme sa aj na zostave koalície, aj na zostave vlády. Považujeme ju za lepšiu alternatívu od akýchkoľvek iných,“ odvetil predseda KDH Ján Figeľ na otázku, či jeho strana odíde z koalície, keď padne Radičová.

SkryťVypnúť reklamu

„Do tejto vlády sme išli s tým, že bude mať zloženie, aké má,“ hovoril predseda SaS Richard Sulík. Šesť poslancov, ktorí dali hlasy Trnkovi, nazval zbabelými zradcami.

- Stojí to za to? Pýta sa Lukáš Fila.

- Koaliční politici asi vedia viac, ako verejne priznávajú, píše Roman Pataj.

Zmenia rokovací poriadok

Koalícia ide po dnešnej obštrukcii meniť zákon o rokovacom poriadku parlamentu, aby sa prokurátor nevolil tajne, ale verejne.

„Ľudia, ktorí nás volili, majú nárok, aby vedeli, koho volia ich poslanci,“ vysvetľoval Sulík. „Poslanci majú právo na slobodné rozhodnutie, ale nie na tajnosti. Nemajú právo na to, aby zrádzali svojich voličov a zákerným spôsobom ohrozovali túto vládu.“ Kto presne za Trnku hlasoval, vraj už nebudú vyšetrovať.

Opäť idú s Čentéšom

SkryťVypnúť reklamu

Do opakovanej voľby chce koalícia ísť opäť so spoločným kandidátom Jozefom Čentéšom. Zákon nebude predkladať v skrátenom legislatívnom konaní.

Schváliť by ho tak podľa Sulíka mohli až po tom, ako uplynie funkčné obdobie Trnkovi, teda po začiatku februára. Po tomto termíne by mal podľa zákona viesť prokuratúru Trnkov námestník Ladislav Tichý.

Kedy v skutočnosti nová voľba bude, zatiaľ nikto nevie. Pokiaľ by zmenu zákona prezident Ivan Gašparovič vrátil parlamentu, mohla by platiť až od marca či od apríla.

Fico: Radičová je klamárka

Predseda Smeru Robert Fico nevylúčil, že stiahne skrutátorov z voľby.

BRATISLAVA. Ak koalícia zmení tajnú voľbu generálneho prokurátora na verejnú, šéf Smeru Robert Fico odporúča neúspešným kandidátom obrátiť sa na Ústavný súd. „Predstavte si, že bude verejná voľba a bude podaných niekoľko návrhov. Aká je predstava koalície? Ak vyhrá prvý, o druhom a treťom sa už nebude ani hlasovať. Je to absolútne diskriminačné,“ tvrdí Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Možno výsledky neskontroluje

Predseda Smeru nevylúčil, že z utorkovej voľby stiahne skrutátorov, čo za jeho stranu kontrolujú výsledky volieb. Dnešnú voľbu totiž nepovažuje za demokratickú. Hovoril, ako vládni poslanci dostali od Koaličnej rady príkaz, ako sa majú zachovať.

„Prinajmenšom zvažujeme, že naši skrutátori sa na tomto cirkuse nezúčastnia. Aj my sme niekedy hrali hry, ale toto by sme si nikdy nedovolili.“

Vládne strany podľa Fica pochopili voľbu generálneho prokurátora ako vládneho úradníka. O tom má svedčiť dohoda, že ak sa ním stane Jozef Čentéš, námestníkmi majú byť za Most–Híd Jozef Szabó a Martin Lauko podporovaný KDH. Dohodu o Szabóovi pre SME pripustil predseda Mosta Béla Bugár.

Smer o odvahe, Sulík o zradcoch

Líder Smeru zároveň bránil šesť koaličných poslancov, čo v poslednej voľbe dali svoj hlas Dobroslavovi Trnkovi. Podľa jeho názoru len demokraticky prejavili svoj názor. O možnom podplácaní Fico nepočul. V kuloároch sa hovorí, že jeden hlas mal stáť 300–tisíc eur. „Načo by to kto robil,“ komentoval.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) na rozdiel od Fica vládnych poslancov nazval zradcami. „Odmietame, aby šesť zbabelých zradcov rozhodovalo o zložení vlády.“ Vláda podľa neho padnúť môže, ale „nie takým zákerným spôsobom“.

Predseda Smeru označil za klamárku premiérku Ivetu Radičovú. Fico tak komentoval, že Radičová súhlasila s verejnou voľbou, hoci v nedeľu presadzovala zachovanie tajnej. „Klame, vždy, keď potrebuje získať alebo si udržať moc. Včera v priamom prenose hovorila o dôstojnej tajnej voľbe. To platilo 24 hodín.“

Premiérka v nedeľu hovorila, že je za tajnú voľbu v dnešnom kole voľby.

zp

Každá strana má pri urne človeka

Overovatelia majú dohliadať na priebeh voľby. Pri prokurátorovi robili stranícku kontrolu.

BRATISLAVA. „Nás kontroloval vlastný skrutátor a máme aj fotografie,“ obhajoval predseda Mosta–Híd Béla Bugár svojich poslancov po štvrtkovej voľbe generálneho prokurátora.

SkryťVypnúť reklamu

Skrutátorov, teda overovateľov, vyberá parlament na začiatku volebného obdobia na celé štyri roky. Majú dohliadať na to, aby voľby prebiehali v poriadku. Keď poslanec vstúpi do miestnosti, preberie si od overovateľa hlasovací lístok.

„Štyria skrutátori vydávajú hlasovacie lístky a krúžkujú poslancov, ktorí sa na voľbe zúčastnia,“ hovorí overovateľ za SDKÚ Zoltán Horváth (na snímke). Ďalšia skupina overovateľov stojí pri urne, takže vidí, či poslanec lístok odovzdal.

Práve Horváth vo štvrtok po voľbe upozornil na poslancov Mosta, ktorí mali vhadzovať lístky tak, že nevidel, koho zakrúžkovali. Mimo dohľadu skrutátorov je poslanec len za plentou, kde lístok vypĺňa.

Počet skrutátorov jednotlivých parlamentných klubov závisí od toho, koľko majú členov. Najviac ich má Smer (6), najmenej Most a SNS po jednom. Overovateľom Mosta je Peter Vörös a SNS Vincent Lukáč.

SkryťVypnúť reklamu

(bum)

Blokovanie voľby sa stráži ľahko

Poslanci zablokujú voľbu tak, že si vyzdvihnú hlasovací lístok, ale do urny ho nevhodia.

BRATISLAVA. Pri dnešnej voľbe generálneho prokurátora, ktorú sa koalícia rozhodla zablokovať, jej poslanci nebudú potrebovať na kontrolu fotografie hlasovacích lístkov ani takzvané dvojičky.

Nezvolenie opozičného kandidáta Dobroslava Trnku zariadi koaličná väčšina tak, že si vyzdvihne hlasovací lístok, ale do urny ho nevhodí. Koaličným poslancom teda lístok zostane.

Koalícia stavila na istotu

po otvorení voľby sa poslanci zoradia pred vstupom do miestnosti,

členovia koalície si vyzdvihnú lístok a odídu s ním,

ak postup dodržia všetci, kandidát opozície nemôže získať väčšinu hlasov.

Ak chce koalícia voľbu zablokovať, lístok si jej členovia vyzdvihnúť musia. Dosiahnu tým, že na voľbe sa zúčastní viac poslancov, ako má opozícia, ktorá bude voliť Dobroslava Trnku.

SkryťVypnúť reklamu

„Kvórum sa určuje na základe počtu poslancov, ktorí si prevezmú hlasovací lístok,“ vysvetľuje overovateľ za SaS Martin Poliačik. Aj on hovorí, že ich strana poslancov nijak kontrolovať nebude.

SDKÚ v prvej voľbe hlasovala vo dvojiciach, SaS a Most si lístky fotili. Ani tak koalícia nedosiahla zvolenie jej kandidáta Jozefa Čentéša.

Okrem potrebných 150 lístkov majú overovatelia aj desať náhradných. Ak poslanec lístok pokazí a požiada o náhradný, pôvodný mu odoberú a urobia o tom záznam. Lístok sa nesmie odovzdávať zložený alebo pokrčený.

(bum)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 129
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 445
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 332
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 132
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 852
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 619
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 243
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu