BRATISLAVA. „Jednému z našich poslancov ponúkli za hlasovanie peniaze. Odmietol ich,“ opisovali pre SME okolnosti tajnej voľby generálneho prokurátora traja poslanci za SaS s podmienkou anonymity. Korupciu a vydieranie ako vysvetlenie, prečo šesť poslancov koalície nepodporilo kandidáta koalície Jozefa Čentéša, neodmietol ani jeden zo šéfov koaličných strán.
Predsedovia Mosta-Híd a KDH Béla Bugár a Ján Figeľ však bránili svoje strany a povedali, že ich poslanci finančnú ponuku nedostali.
„Nebudem na to odpovedať. Nebudem sa podieľať na konšpiráciách,“ reagoval predseda SaS Richard Sulík na otázku, či sa jeho poslancov snažili podplatiť.
„Miera pravdepodobnosti je skôr vyššia,“ odvetil Figeľ na otázku, či je najpravdepodobnejšou príčinou korupcia. „Tomu, že ide o nečestný alebo nečistý zámer, nasvedčujú viaceré indície,“ vysvetľoval. „Počul som teóriu, že štyria poslanci boli kúpení a dvaja vydieraní,“ povedal Igor Matovič z klubu SaS a združenia Obyčajní ľudia.
„Počula som rôzne šumy, ale nič konkrétne. Ani nikto zo SaS mi nepovedal, že by takú ponuku dostal,“ hovorí poslankyňa SaS Jana Kiššová.
O ponuke hlasovať za Trnku nepočul poslanec SaS Martin Poliačik. „Po parlamente sa pohybujú rôzni ľudia s rôznymi ponukami. Kým im odolávame, tak sú nepodstatné.“
- Stojí to za to? Pýta sa Lukáš Fila.
- Koaliční politici asi vedia viac, ako verejne priznávajú, píše Roman Pataj.

Beata
Balogová
