SME
Nedeľa, 4. jún, 2023 | Meniny má Lenka

Koalícia zradcom nedala šancu

Obštrukciu vládne strany ustrážili. Spoza zásteny si poslanci nosili modré lístky a niektorí ich ukázali tak, aby všetci vedeli, že skutočne nehlasovali.

Lídri koalície sa na včerajšej koaličnej rade premiérke zaručili, že dnešnú tajnú voľbu generálneho prokurátora zablokujú.Lídri koalície sa na včerajšej koaličnej rade premiérke zaručili, že dnešnú tajnú voľbu generálneho prokurátora zablokujú. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Agentúrne spravodajstvo bolo doplnené autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Podozrenie a neistota v koalícii, že niečo nevyjde a Dobroslav Trnka bude zvolený na sedem rokov za generálneho prokurátora, včera panovali aj napriek tomu, že si štyri vládne strany poistili parlamentnú obštrukciu.

Čo nasleduje
Verejná voľba
 • koalícia chce po obštrukcii zmeniť voľbu na verejnú;
 • prezident asi novely zákonov nepodpíše;
 • poslanci prelomia veto najskôr na jar;
 • voliť šéfa prokuratúry tak môžu v marci či apríli.

Nielenže na dohodu, že nik nebude hlasovať, dohliadali koaliční skrutátori, ktorí videli každého, kto hlas odovzdal. Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) nechal vyrobiť aj špeciálnu pečiatku, aby niekto nemohol sfalšovať hlasovacie lístky.

„Touto pečiatkou, ktorú som nepustil z rúk, som opečiatkoval presne 150 hlasovacích lístkov a tri náhradné. Len takéto lístky sú platné,“ vysvetľoval po hlasovaní.

V ňom poslanci koalície splnili to, čo sa dohodlo v utorok na koaličnej rade.
Po štvrtkovom hlasovaní, ktoré skoro vládu položilo, si už nikto netrúfol dať hlas Trnkovi. Dostal 71 hlasov – toľko, koľko má Smer a SNS dohromady.

Rátali len opozičné hlasy

Koalícia si prevzala 79 hlasovacích lístkov, žiaden z nich vo volebnej urne neskončil. Časť poslancov – hlavne z SDKÚ – odchádzala spred zásteny so svetlomodrými hlasovacími lístkami v ruke. Ich kolegovia aj novinári tak videli, že dodržali dohody.

S papierikom v ruke kráčali cez sálu Ľudovít Kaník, Jana Dubovcová či Ján Golian z SDKÚ, ale aj Ivan Švejna z Mosta-Híd.

Zvolenie prokurátora chce teraz koalícia zabezpečiť zmenou rokovacieho poriadku parlamentu a voľbu prokurátora i ďalších funkcionárov zmení z tajnej na verejnú.

„Jednoznačne,“ odpovedal predseda Mosta­Híd Béla Bugár na otázku, či voľba, pri ktorej bude zrejmé, kto ako hlasuje, vystraší štyroch až šiestich koaličných poslancov, čo dali vo štvrtok hlas Trnkovi.

Fico neberie Radičovú

„Ak zmenia tajnú voľbu prokurátora v strede hry z tajnej na verejnú, pôjde o zlomenie chrbtice demokracii,“ hovoril predseda Smeru Robert Fico. Tvrdí, že koalícia má záujem politicky ovládnuť Generálnu prokuratúru cez Jozefa Čentéša a jeho námestníkov. Čentéš preto nie je pre Smer dôveryhodný, a keďže Trnka je neprijateľný pre koalíciu, navrhol rokovať o inom mene. Nie s premiérkou Ivetou Radičovou, lebo „na jej slovo sa nemôže spoľahnúť“.

Gašparovič je proti zmene

Ako prebiehala voľba minútu po minúte

12:02 Tajná voľba generálneho prokurátora dopadla podľa plánov koalície neúspešne. Zo 150 hlasujúcich dostal Dobroslav Trnka 71 hlasov, Jozefovi Čentéšovi nedal hlas žiaden poslanec. Všetci koaliční poslanci tak zjavne dodržali dohody a voľbu zmarili.

11:45 Niektorí z koaličných poslancov zjavne pristúpili k obštrukcii, spoza zásteny totiž vyšli s hlasovacím lístkom v ruke. Urobila to Jana Dubovcová z SDKÚ, Ján Golán z SDKÚ, či Ivan Švejna (Most).

11:39 Poslanci začali voliť generálneho prokurátora. Pred voľbou Robert Kaliňák zo Smeru koalíciu vyzval, aby voľba bola skutočne tajná a dôstojná. Medzi prvými, ktorí išli hlasovať za zástenu sú poslanci SDKÚ a Mostu.

11:15 Pätnásť minút pred voľbou generálneho prokurátora je v parlamente pokoj, koaliční poslanci sú si istí, že sa im obštrukcia podarí a voľbu odsunú na neskôr.

Väčšina z nich tvrdí, že si hlasovacie lístky prevezme, ale neodovzdá. Koalícia by tak nemala nadpolovičnú väčšinu.

Miroslav Kern

Prezident Ivan Gašparovič je proti zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora z tajnej na verejnú.

"Mrzí ma, že dochádza k situácii, keď chceme meniť aj niektoré princípy, meniť spôsoby rozhodovania, ktoré trošku skĺzajú z demokratických princípov. Nie som za to, aby sa prokurátor či ďalší funkcionári volili priamo," dodal Gašparovič.

Myslí si, že poslanec skladal sľub v parlamente s vedomím, že bude slúžiť republike, občanom a v rámci toho chce aj hlasovať. Ústava poslancom zabezpečuje hlasovanie podľa vlastného presvedčenia a svedomia. Ak svedomie podľa hlavy štátu poslancovi káže, ako má hlasovať, netreba meniť voľbu na takú, kde svedomie bude niekto ovplyvňovať a nútiť, ako má voliť. "Má sa rozhodnúť sám a to samostatné rozhodnutie je v tajnej voľbe," dodal prezident.

Sulík poistil voľbu pečiatkami

Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) si nechal vyrobiť pred dnešnou tajnou voľbou generálneho prokurátora špeciálnu pečiatku. Chcel tak zabrániť falšovaniu hlasovacích lístkov.

"Je tu napísané 'Tajná voľba generálneho prokurátora, NR SR, 7. decembra 2010'. Touto pečiatkou, ktorú som nepustil z rúk, som opečiatkoval presne 150 hlasovacích lístkov a tri náhradné. Len takéto lístky sú platné," povedal. Podľa jeho slov neboli náhradné na voľbu použité.

Sulík má celkom dobrý pocit z toho, že koalícia dnes ukázala, že ak treba, vie konať. "Všetky kuvičné reči pána Fica sú skôr takým zbožným želaním, ako pekné by to bolo, keby sa mohol vrátiť on aj jeho priatelia, ale dnes to ešte nebude," uviedol Sulík pred novinármi po hlasovaní.

Predseda SaS bude "úprimne držať palce" polícii, lebo ho bude veľmi zaujímať, čo zistí v súvislosti s tým, či nedošlo pri voľbe generálneho prokurátora k spáchaniu trestných činov korupcie. "Aby sme aspoň vedeli, na koho si máme dávať pozor," poznamenal. Pripustil, že medzi 79 poslancami koalície nie sú všetci čestní, ale nemalo to byť príčinou rozpadu koalície. Relevantné informácie o vydieraní či kupovaní poslancov nemá.

Fico nebol gentleman, tvrdí Sulík

Nevedel povedať, ako budú fungovať v koalícii po tom, ak sa príde na to, ktorí šiesti koaliční poslanci nedodržali dohodu a volili v minulej voľbe opozičného kandidáta. Myslí si, že sa to dlho v tajnosti neudrží a jedného dňa sa to verejnosť dozvie.

Sulíka mrzí, že si predseda Smeru zamieňa tajnú voľbu so slobodnou. "Nie je to to isté," pripomenul s tým, že aj hlasovania o nedôvere členovi vlády sú verejné. Preto nevidí dôvod na to, aby nemohli byť verejne volení aj predseda NKÚ, vrcholní predstavitelia Fondu národného majetku (FNM) či sudcovia Ústavného súdu SR. Spomenul, že do 15. januára chcú predložiť zmenu dvoch zákonov - o rokovacom poriadku a o FNM, prípadne ďalšie.

Reagoval aj na Ficove slová o tom, že premiérka Iveta Radičová je klamárka. "Keby bol pán Fico gentleman, tak jej zagratuluje k narodeninám a nebude ju tu primitívne osočovať," myslí si šéf parlamentu. Nedomnieva sa, že keď niekto zmení názor po rozhovore s koaličnými partnermi, mal by byť nazvaný klamárom. "U nás víťazia argumenty a nie to, keď vodca niečo zavelí," dodal.

Fico: Radičovú mohol chcieť odstrániť Dzurinda

Vládna koalícia podľa predsedu Smeru Roberta Fica láme demokraciu, a ak zmení tajnú voľbu generálneho prokurátora na verejnú, pôjde podľa neho o zlomenie chrbtice slovenskej demokracii.

„Ale zdá sa, že sú v mene moci schopní všetkého,“ povedal dnes po neúspešných voľbách generálneho prokurátora Fico.

Expremiér dnes naznačil, že premiérku Ivetu Radičovú mohol chcieť odstrániť napríklad predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.

Minister zahraničných vecí sa podľa Fica mohol dohodnúť s niektorými poslancami, aby podporili terajšieho šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku.

Nepriateľom vládnej koalície je podľa neho vládna koalícia, hľadať akýchsi vinníkov alebo osoby, ktoré sa vraj pokúšali korumpovať vládnych poslancov zvonku, považuje za zbytočné.

Koaličná rada podľa Fica zakázala vládnym poslancom voliť, čo považuje za protiústavné. Predseda Smeru vyslovil želanie, aby budúci generálny prokurátor vzišiel z dohody naprieč politickým spektrom.

Priebeh voľby prokurátora považuje predseda SNS Ján Slota za protiústavný čin.

„Týmto krokom sme sa dostali o päťdesiat rokov dozadu, čiže do tých rokov komunistickej diktatúry. Je smutné, keď pani premiérka sa tu naparuje, aká je veľká demokratka a týmto činom sa skutočne priblížila boľševicko-fašistickým manierom,“ povedal šéf národniarov po zverejnení výsledkov voľby.

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj k tomu dodal, že keď sa bude hlasovať verejne, legitimita voľby generálneho prokurátora môže byť spochybnená.

Na verejnú voľbu koalícii chýbajú hlasy OKS

Poslanci OKS, ktorí sú v klube strany Most­Híd, odmietajú zrušiť tajnú voľbu.

BRATISLAVA. Do polovice januára by mali byť pripravené zmeny zákonov, ktoré umožnia verejnú voľbu generálneho prokurátora a ďalších štátnych funkcionárov. Či koalícia bude mať dosť sily na ich schválenie v parlamente, zatiaľ nie je isté.

Šéf Mosta­Híd Béla Bugár hovorí, že novelu pripraví skupina poslancov predovšetkým z Ústavnoprávneho výboru Národnej rady.

Kedy zmeny vstúpia do platnosti tak, aby mohol parlament voliť generálneho prokurátora verejne, zatiaľ nie je známe. Do februára, keď Dobroslavovi Trnkovi vyprší funkčné obdobie, to nebude. Prezident Ivan Gašparovič, ktorý podpisuje zákony, sa včera vyjadril, že s tým nesúhlasí.

So zverejnením voľby nesúhlasia zástupcovia OKS, ktorí sú členmi klubu Most­Híd. K Petrovi Zajacovi sa včera pridal aj Peter Osuský. „Nie som zástancom rušenia tohto princípu kvôli niekoľkým nestatočným ľuďom,“ uviedol Osuský s tým, že za tieto zmeny hlasovať nebude. Tajnú voľbu považuje za výdobytok nežnej revolúcie.

Bugár si myslí, že postoj členov OKS sa ešte môže zmeniť. OKS má štyroch členov, práve toľko hlasov zabezpečuje koalícii v parlamente väčšinu.

Predseda parlamentu a šéf SaS Richard Sulík včera oznámil, ktorých funkcionárov by sa odtajnenie volieb malo týkať. Okrem generálneho prokurátora je to vedenie Najvyššieho kontrolného úradu, Fondu národného majetku a tiež voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

Matúš Burčík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 3. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 876
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 204
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 776
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 335
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 288
 6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 3 785
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 663
 8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 581
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov Južnej Kórei po strelenom góle v predĺžení.

Posledný semifinalista turnaja vzíde zo zápasu USA - Uruguaj.


TASR 55m
Radosť hráčov Antverp.

Vyrovnávajúci gól v poslednom zápase zaznamenal Toby Alderweireld v 94. minúte.


TASR 1 h
Kyriakos Savvidis v drese Spartaka Trnava.

V drese Spartaku pôsobil tri sezóny.


Sportnet a 1 ďalší 4 h
Radosť hráčov SSC Neapol.

Stanislav Lobotka odohral celý zápas.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu