BRATISLAVA. Laureátmi ceny pre Slovensko sú totiž katolícki disidenti Vladimír Jukl a Silvester Krčméry, ktorí sú označovaní za generálov tajnej cirkvi.
Jukl a Krčméry vytrvalo bojovali proti komunistickému režimu, založili niekoľko tajných spoločenstiev a tisíce vysokoškolských cirkevných krúžkov. Za svoju nelegálnu činnosť strávil každý z nich vyše 13 rokov vo väzení.
"Podarilo sa im postaviť veľmi široké hnutie, čo na rozmer strednej a východnej Európy bolo unikátne. V rámci toho, čo sa dialo po novembri '89, sa tu tak troška zabudlo na nich," uviedol na dnešnej tlačovej besede správca Nadácie Jána Langoša Filip Vagač. Vladimír Jukl pritom získal v decembri 2009 jedno z najväčších poľských štátnych vyznamenaní, Gavaliersky kríž, ktoré udeľuje poľský prezident.
Medzinárodnú cenu získali manželky kubánskych disidentov, ktoré v roku 2003 založili hnutie Dámy v bielom - Damas de Blanco. Ide o manželky, matky, dcéry, sestry a tety 75 kubánskych "väzňov svedomia", ktorých počas Čiernej jari v roku 2003 zatkla kubánska polícia. Išlo prevažne o ekonómov, novinárov alebo knihovníkov, ktorých obvinili z ilegálnych činností či terorizmu. Dámy v bielom začali na protest proti ich zadržaniu tiché protesty v centre Havany. "Dialo sa všetko preto, aby z toho hnutie nevzniklo. Nepodarilo sa to. Vzniklo z toho veľmi silné hnutie a vďaka tomu hnutiu sa mnohí tí muži dostali von z väzenia," povedal Vagač.
Slávnostné udeľovanie cien bude v piatok 10. decembra v budove bývalej Národnej rady na Župnom námestí. Laudatio pre Dámy v bielom prednesie premiérka Iveta Radičová, laudatio pre slovenských laureátov synovec jedného z ocenených Vladimír Krčméry.
Nadácia Jána Langoša udeľuje ceny osobnostiam, ktoré významnou mierou prispeli k odhaľovaniu pravdy a posilňovaniu občianskej odvahy. Cenu Nadácie Jána Langoša udeľuje nadácia od roku 2007. Prvým laureátom ceny bol knieža Karel Schwarzenberg. V roku 2009 ceny získal Fedor Gál a Jeho Svätosť XIV. Dalajlama Tanzin Gyatso.