BRATISLAVA. Išlo o prvé oficiálne stretnutia ministra Galka s veľvyslancami týchto krajín od jeho nástupu do funkcie.
Rumunský veľvyslanec Florin VodiîÇ oznámil, že jeho krajina čoskoro otvorí honorárny konzulát v Piešťanoch. "Práve v Piešťanoch mali rumunskí vojaci na konci druhej svetovej vojny svoju najväčšiu leteckú základňu a zároveň je tam aj prekrásny pamätník pripomínajúci ich boj," uviedol VodiîÇ.
Druhým dôvodom je snaha Rumunska spropagovať slovenské kúpeľníctvo a zároveň podporiť turizmus medzi oboma krajinami.
Galko ocenil zodpovedný prístup Rumunska k svojim hrdinom. "Mnoho ľudí položilo životy, aby sme mohli žiť slobodne a pokojne, tak ako je tomu teraz. Vzťah k hrdinom nie je otázkou peňazí, ale je to skôr o prístupe, zodpovednosti a charaktere popredných politických predstaviteľov," uviedol minister Galko.
Šéf rezortu obrany zároveň vyzdvihol, že Rumunsko a Slovensko nemajú žiadne otvorené sporné otázky a potvrdil záujem o oficálnu návštevu Rumunska, ktorá sa za posledné dva roky nepodarila, aj pre absenciu rumunského veľvyslanca na Slovensku.
"To, že sa menej navštevujeme môže byť potvrdením, že naše vzťahy sú vynikajúce a jednoznačne bezproblémové," reagoval Galko s úsmevom. Na najbližšej návšteve by sa rád informoval napríklad o tom, ako rumunské ministerstvo obrany čelí rozpočtovým škrtom, ktoré trápia aj slovenský rezort.
Francúzsko cez svojho veľvyslanca Jeana-Marie Bruna vyjadrilo ochotu pomôcť Slovensku pri dôležitom Strategickom hodnotení obrany, ktoré slovenský rezort odštartoval po nástupe nového vedenie ministerstva. "My už to máme za sebou a vieme, čo všetko to obnáša," uviedol Jean-Marie Bruno.
Ako dodal, jedným z výsledkov strategického hodnotenia je aj prelomová vojenská dohoda s odvekým rivalom - Veľkou Britániou. "Ide o historickú dohodu," uviedol Bruno. Zmluva rieši spoluprácu týchto dvoch krajín v širokom rozsahu.
"Napríklad francúzske lietadlá môžu pristávať na britských lietadlových lodiach a naopak, naše lietadlá tankujú za letu palivo od britských síl, spolupracujeme aj na vývoji stíhačiek, rôznych druhov rakiet, či bezpilotných lietadiel," dodal Bruno s tým, že ide o vzor pre zvyšok Európy. Podľa veľvyslanca je cieľom šetriť peniaze daňových poplatníkov, ale nezaostávať pritom za vývojom najmä v USA.
"Aj my chceme pomocou strategického hodnotenia obrany zistiť ako zladiť naše ambície, potreby a dostupné zdroje," reagoval Galko.
Podľa neho do dvoch rokov bude ministerstvo vedieť, ktoré spôsobilosti si budeme môcť dovoliť udržiavať samostatne, ktoré si nebudeme môcť dovoliť a ktoré by sme mohli zabezpečiť spoločne s inými partnermi, pričom historicky najbližšie je nám Česká republika a ostatné krajiny V4.