Tvrdí, že nikto z jeho poslancov nehlasoval vo voľbe generálneho prokurátora za Dobroslava Trnku. Predseda SDKÚ MIKULÁŠ DZURINDA.
Prečo rozbíjate koalíciu?
„Ja tomu neverím."
Bol to váš poslanec Janiš, kto navrhol v prvom kole za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku - proti vôli zvyšku koalície.
„Po prvé: čo zlé Janiš, prepánajána, urobil? Uplatnil svoje ústavné právo. Po druhé: po debate v klube, kde si vypočul argumenty ministerky spravodlivosti aj ďalších kolegov, sám od seba vyhlásil, že ho tie argumenty presvedčili, takže sa pridáva na stranu kolegyne Dubovcovej. Bolo to úplné, čisté, zákonné a zrozumiteľné. Mimochodom, pán Bugár označil 23. októbra v rozhovore pre SME prípadnú voľbu pána Trnku za blato SDKÚ. V sobotu 4. decembra už povedal: netvrdili sme, že Trnka je až taký zlý. Za šesť týždňov urobil pán Bugár veľký posun."
Ten citát bol dlhší a k Trnkovi kritickejší.
„Pán Bugár povedal, že v niektorých prípadoch mal byť Trnka omnoho rýchlejší, lepší a aktívnejší. A dodal, že ak chceme bojovať proti korupcii, tak na ďalších sedem rokov potrebujeme aktívnejšieho človeka. Kľúč je však vo vete: Netvrdili sme, že Trnka je až taký zlý. Prečo dnes pranierujeme pána Janiša, ak si náhodou pred šiestimi týždňami myslel to, čo si dnes myslí pán Bugár?"
Vy ste však už pred prvým kolom povedali, že je predčasé hodnotiť Trnku. Bol pre vás prijateľný?
„Nebudem sa zaoberať pánom Trnkom. Mám obrovské privilégium: nemusím voliť prokurátora. Ako dobre, že v demokracii máme podelené kompetencie aj starosti. Necítim sa povolaný, aby som hodnotil pána Trnku. Mimochodom, zrejme som jediný predseda politickej strany, ktorý si s ním netyká."
To nie je rozhodujúce.
„Ale chcem to povedať. Keby som mal také argumenty, aké mal pán Bugár, keď hovoril v súvislosti s jeho osobou o blate, zrejme by som sa správal inak. Ale ja som tie argumenty nemal. Dôležité je, že skvelá atmosféra v našom klube viedla k tomu, že sme sa priklonili k všeobecnej politickej vôli koalície navrhnúť zmenu. Som si istý, že všetkých 28 poslancov SDKÚ hlasovalo najskôr za pána Hrivnáka, potom za pána Čentéša a že podporia aj verejnú voľbu prokurátora."
Je pravda, že poslanec môže navrhnúť, koho chce. Zrejme by vám však prekážalo, keby navrhol Janiš za šéfa prokuratúry Harabina alebo Fica. Neexistuje hranica, za ktorú by nemal zájsť koaličný poslanec?
„To máte pravdu. Ak by navrhol pána Harabina, dôrazne by som sa ozval, pretože by som mal argumenty. V prípade pána Trnku ich nemám."
To myslíte vážne?
„Za tých šesť týždňov som si všimol niektoré tendencie."
Pomenujte ich.
„Neurobím to. Vaše prirovnanie k Harabinovi, ktorý útočil na opozičného poslanca, že pôjde do basy, však veľmi pokrivkáva."
Ani Trnka nie je nepopísaný list - spomeňme prípady Majský, Malinová či Rozin. Neprekáža vám postup prokuratúry v citlivých kauzách?
„Je rozhodnuté, pán redaktor - 79 ku 71. Vládna koalícia zvolí nového prokurátora."
Pred prvým kolom voľby ste boli v USA. Je pravda, že keď sa premiérka Radičová dozvedela, že v hre je aj Trnka, okamžite vám volala?
„Nikdy nedovolím, aby som vo verejných rozhovoroch skĺzol do pozície, v ktorej by som sa cítil nedôstojne ja, premiérka alebo ktorýkoľvek z partnerov. Som slobodný človek, telefonujem, s kým chcem. Je prirodzenou súčasťou mojej práce, že si s premiérkou telefonujeme. Ešte častejšie si esemeskujeme."
Vyčítala vám postoj k Trnkovi?
„Je vylúčené, aby sme sa takto rozprávali kedy, s kým a o čom som telefonoval."
Nedávno ste bez problémov povedali, že vám telefonoval Fico, ktorý chcel hovoriť aj o prokurátorovi.
„Robert Fico mi volal v inej záležitosti. Mal som pocit, že chce nadviazať pravidelnejší politický dialóg. Túto informáciu som zverejnil iba preto, aby bolo jasné, prečo sa uchýlil k takej trápnosti, akú vyrobil deň po našom kongrese (Fico zverejnil nahrávku, ktorá má dokazovať korupciu v SDKÚ - pozn. red.). Chcel som, aby ľudia pochopili, že išlo o reakciu ohrdnutej nevesty."
Povedali ste, že chcel hovoriť aj o prokurátorovi.
„Formálne áno. Politicky som to však vyhodnotil tak, že mal záujem komunikovať v širšom priestore. Návrh pána Janiša absolútne nesúvisí s tým, že Smer sa postavil za pána Trnku."
Od momentu, keď Janiš navrhol Trnku, ste hlavnými podozrivými.
„Kto chce psa biť, palicu si nájde. Ale veľmi mi to neprekáža, pretože pravda sa rýchlo ukáže. Ako prvý som povedal: v ďalšej voľbe lístky von a máme jedinú šancu, verejnú voľbu. A pozrite, ako sa to pekne vyvrbilo."
Koalícia má však zjavne problém s väčšinou.
„Už nie."
Ale mala ho. Kde je záruka, že sa to nezopakuje?
„O čo ide v mojej profesii? O Slovensko. Ak budú tí šiesti hlasovať za naše zákony, za rozpočet, ak budú podporovať vládny program, nech hlasujú s nami. Už si nepamätáte, čo všetko som preskákal? Držme vládu, je to v záujme krajiny."
Aj za cenu, že možno až šesť koaličných poslancov bolo skorumpovaných?
„Kto vie, nech povie a predloží dôkazy."
Podplatili ich?
„Neviem to posúdiť."
Čo mohlo v priebehu mesiaca zmeniť ich názor?
„To myslíte vážne, aby som začal takto premýšľať?"
Je to zvláštne.
„Mohol by som vymenovať 15 hypotetických domnienok. K čomu by to viedlo?"
Povedzte tie reálne.
„Nepoviem to preto, že nechcem nikoho vytláčať. Ak má niekto informácie, že bol spáchaný trestný čin, je jeho povinnosťou konať."
Trnka sa za mesiac nezmenil. Presvedčil ich odrazu svojou prácou?
„Viete, že ani nie? Skôr si myslím, že to hlasovanie by dopadlo v jeho prospech už na začiatku. Zrejme boli rozhodnutí už vtedy."
Prečo to neurobili hneď?
„Nebola taká konštelácia. Niekto tu hral nečisto, ale nebol som to ani ja, ani SDKÚ. My hráme od prvej chvíle morálne a eticky."
Poslanec SDKÚ Horváth povedal, že Most odovzdával lístky inak než zvyšok koalície - poslanci si ich vraj skladali, aby nikto nevidel, koho volili. Aj vy si myslíte, že pri hlasovaní zlyhal Most?
„Nemyslím si nič. Chcem prispieť k udržaniu koalície a naplneniu vládneho programu. Nebudem nikoho urážať, podozrievať ani odtláčať."
Podľa Bugára môže byť naopak za Trnkovou voľbou spor v SDKÚ.
„To je nezmysel. Prepáčte, ale takáto konštrukcia je smiešna až trápna."
Chcete byť znovu premiérom?
„Nechcem ani nebudem v tomto období premiérom. Urobím všetko, aby bola vláda Ivety Radičovej úspešná."
Máte dôkazy, že vaši poslanci nehlasovali za Trnku?
„Najlepším adresátom je šéf poslaneckého klubu Mikuš."
On hovorí, že sa navzájom kontrolovali dvojice, čo je však dosť slabý kontrolný mechanizmus. Mohli sa predsa dohodnúť.
„Mali sme oveľa premyslenejší spôsob kontroly. Garantujem vám, že všetkých 28 poslancov SDKÚ hlasovalo za pána Čentéša."
Prečo nezverejníte aspoň tie dvojičky?
„Na takéto otázky vám odpovie pán Mikuš. Ja ich nepoznám."
Ako majú voliči vyvodiť zodpovednosť, keď sa nikdy nedozvedia, kto hlasoval za Trnku?
„Nepodceňujte ľudí. Urobia si úsudok sami."
Na základe čoho?
„Voliči sa rozhodujú na základe komplexnejšieho pohľadu. Dôležité je, či budeme posúvať hranice transparentnosti a zužovať priestor na špekulácie alebo korupciu. Prvým krokom je verejná voľba prokurátora."
Ste si istý, že štyria až šiesti poslanci budú odteraz hlasovať vždy tak ako koalícia?
„Nemám istotu. Ale o to viac by sme sa mali správať tak, aby boli vystavení kontrole."
Všetci predsedovia strán tvrdia, že ručia za svojich poslancov. Niekto tu však klame a dospelo to do situácie, že nikto nikomu neverí.
„Nemyslím, že je to až také dramatické. Netreba sa hanbiť, keď urobíte chybu, ale máte morálku, vôľu a silu ju napraviť."
Nebolo by v tejto atmosfére lepšie postaviť vládu nanovo?
„Ja tú nedôveru vôbec nepociťujem. Dôverujem partnerom a po včerajšku som mal pocit, že dôvera je naspäť. Fajná bola včera koaličná rada."
Naozaj veríte, že bude teraz všetko v poriadku?
„A čo mám urobiť?"
Aspoň sa pokúsiť zistiť, kto to bol a povedať to verejne.
„Pokúsiť sa zistiť, kto to bol - ani vy sami neveríte, že sa to dá. Obávam sa, že s tým budeme žiť."
Ale nie je to dobrý pocit.
„Je aj krajší pocit. Ale krajšie a podstatné je, že držíme Slovensko. Že prejde dobrý štátny rozpočet."

Beata
Balogová
