Politická zmena po voľbách si vyžiada aj zmenu v Rade vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.
BRATISLAVA. Vyplýva to z Návrhu systému odškodňovania pri mimoriadnych situáciách, ktorý na dnešné rokovanie vlády predloží minister vnútra Daniel Lipšic. Rezort vnútra návrh systému odškodňovania pri mimoriadnych situáciách vypracoval v spolupráci s rezortmi financií, pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja a s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Návrh systému podľa predkladateľa nahradí súčasnú existujúcu legislatívu, ktorá je však už prekonaná a v dnešných podmienkach nepoužiteľná. Podľa návrhu bude ministerstvo vnútra priebežne podľa potreby vyhlasovať verejnú zbierku, z ktorej sa budú hradiť škody spôsobené mimoriadnymi udalosťami na nepoistenom majetku fyzických osôb. Novela zákona o samosprávnych krajoch ustanoví možnosť zriadiť pri každom samosprávnom kraji krízový fond regionálnej a miestnej samosprávy. Prostriedky fondu by sa využívali na likvidáciu následkov živelných pohrôm, havárií a mimoriadnych udalostí a na preventívne opatrenia voči takýmto udalostiam.
V rámci ministerstva práce sa navrhuje vytvoriť Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia pre prípady krízových situácií a mimoriadnych udalostí, kde budú pôsobiť všetky sociálne inštitúcie. Bude ho aktivovať minister práce na základe analýzy vzniknutej krízovej situácie. Centrum poskytne postihnutým občanom poradenstvo, ochranu, materiálne a peňažné plnenie, služby a azyl na uspokojenie ich sociálnych potrieb. Z hľadiska štátu vzniká potreba iniciovať legislatívnu zmenu s cieľom vzniku povinnosti poistiť majetok občanov v SR, a to aj v rizikových oblastiach, keď o to občan prejaví záujem. V tejto súvislosti sa navrhuje posúdiť možnosť vytvorenia zákonnej povinnosti poistenia nehnuteľného majetku poisťovňami zriadením expertnej pracovnej skupiny pri ministerstve financií. Bude zložená zo zástupcov MF SR, MV SR, MS SR, NBS, Slovenskej asociácie poisťovní a splnomocnenca vlády SR pre územnú samosprávu, integrovaný manažment povodí a krajiny.
Vláda sa chystá na rokovaní schváliť aj Návrh Štatútu Rady vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality. Dôvodom sú zmeny, ktoré nastali vo vláde po júnových parlamentných voľbách. Kabinet chce zmeniť aj postavenie rady, ktorá by mala fungovať ako poradný, iniciatívny, koordinačný a odborný orgán slovenskej vlády pre oblasť prevencie kriminality. Predsedom rady je minister vnútra, podpredsedom ministerka spravodlivosti. Ďalších stálych členov rady vymenúva a odvoláva vláda na návrh ministra vnútra. Členmi rady sú podľa štatútu štátny tajomník ministerstva vnútra a národný koordinátor boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ďalej štátni tajomníci ministerstiev práce, školstva, zdravotníctva, financií a obrany.
Radu dopĺňa generálna riaditeľka sekcie kontroly a boja proti korupcii Úradu vlády SR, splnomocnenec vlády pre rómske komunity, prezident Policajného zboru SR, prezident Hasičského a záchranného zboru SR, generálny riaditeľ sekcie verejnej správy ministerstva vnútra a prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska. Poradný orgán dopĺňajú aj zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska, vyšších územných celkov, Slovenskej asociácie poisťovní, vedeckej ustanovizne a zástupca mimovládnej organizácie.