Generálny prokurátor tvrdí, že minister vnútra zasahuje do vyšetrovania politickej kauzy.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. „Toto je prejav novej demokracie? Toto je to, za čo sme štrngali kľúčmi v osemdesiatom deviatom? Toto je ten následok?" pýtal sa v stredu emotívne generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Reagoval tak na zámer vládnej koalície zmeniť voľbu prokurátora na verejnú.
„Akékoľvek obštrukcie, akékoľvek pofidérne zmeny zákonov sú pre mňa absolútne neprijateľné." Prvé kolo druhých volieb prokurátora, pri ktorých si vládni poslanci kontrolovali hlasovacie lístky, bolo podľa neho v rozpore s ústavou. Obráti sa preto na Ústavný súd.
V narážke na koalíciu vravel, že politika spravila cirkus z prokuratúry, ktorá do nej nemá byť zaťahovaná.
Lipšic vraj ovplyvňoval
Hneď nato obvinil ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), jeho štátneho tajomníka Maroša Žilinku i policajného prezidenta, že robili nátlak na vyšetrovateľku, ktorá rieši kauzu financovania Smeru.
„Opýtajte sa pani vyšetrovateľky, či ju navštívil pán doktor Lipšic alebo pán doktor Spišiak." Emotívnu tlačovú konferenciu ukončil konštatovaním, že v živote politikov nekomentoval.
Či bude kandidovať aj v prípade verejnej voľby, neprezradil.
Trnka doteraz koalíciu otvorene nekritizoval. Urobil tak až po tom, ako sa ho len rozdielom jediného hlasu nepodarilo vo štvrtok zvoliť aj vďaka podpore šiestich koaličných poslancov, ktorých identita zostáva ďalej skrytá.
Tvrdenia o ovplyvňovaní poslancov v jeho prospech odmietol. Poslancom z SaS, Generálna prokuratúra umožní, „aby nám povedali, kde, kto za mňa čo zaplatil".
Vtip Roberta Kaliňáka, že aj Karel Gott sa zúčastnil na súťaži imitátorov a skončil až šiesty, čiže nahrávku s hlasom podobným Robertovi Ficovi netreba brať až tak vážne, by bol na popukanie, keby medzi zlatým slávikom a šéfom Smeru nebolo niekoľko dôležitých rozdielov. Píše Lukáš Fila
Minister to odmietol
„Nikto z vedenia ministerstva vnútra nevyvíja nátlak na vyšetrovateľku. Generálny prokurátor klame," reagoval na Trnku minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) .
„Generálny prokurátor si buď vymýšľa, alebo úmyselne klame," vyhlásil Žilinka s tým, že sa nestretol s vyšetrovateľkou prípadu nahrávky a nepozná ani jej meno. Požiadal ho, aby sa mu ospravedlnil.
„Ak to neurobí, bude to znamenať, že máme na čele prokuratúry klamára," povedal štátny tajomník, ktorý pred nástupom do funkcie pracoval na prokuratúre. To, že by hovoril s vyšetrovateľkou, odmietol aj policajný prezident Jaroslav Spišiak.
"Obsah nahrávky bol z trestnoprávneho hľadiska nulitný, takže ani nebolo potrebné skúmať, či išlo o Ficov hlas, alebo nie," povedal exkluzívne pre TASR zástupca vedúceho oddelenia vyšetrovania bratislavského odboru boja proti korupcii na Úrade boja proti korupcii Juraj Očovský.
Zmena však nastala po návšteve policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka. Ten prišiel na toto oddelenie 22. novembra, kde sa o tomto prípade rozprával s Očovským.
Ten počas rozhovoru informoval Spišiaka, že Fico v tejto súvislosti už pred vyšetrovateľkou vypovedal.
Podrobnosti výpovede však Očovský nevedel. Oznámil mu tiež rozhodnutie vyšetrovateľky a dozorujúceho prokurátora, že prípad sa chystajú zamietnuť.
Vedúci oddelenia vyšetrovania bratislavského odboru boja proti korupcii na Úrade boja proti korupcii Juraj Očovský pre TASR povedal, že vyšetrovateľka kauzy údajnej nahrávky predsedu Smeru Roberta Fica chcela tento prípad zamietnuť.
Lipšic povedal, že Trnka pred niekoľkými mesiacmi tvrdil kolegom vo vládnej koalícii, že podozrenie z nezákonného financovania Smeru je vážne a že zmluvu aj nahrávku je potrebné expertízne preskúmať". Komu to mal hovoriť, minister nepovedal.
„V tom čase mal zrejme pocit, že ešte môže získať hlasy poslancov vládnej koalície pri voľbe generálneho prokurátora. Dnes, keď zistil, že má hlasy Smeru, hovorí pravý opak. Kto tu politizuje prokuratúru?," reagoval Lipšic.
Na Trnkovu stranu sa postavil predseda Smeru Robert Fico. Povedal, že pôsobil „tisíckrát dôveryhodnejšie" ako Lipšicovo ministerstvo.
Trnka hovoril aj to, že s koaličnými politikmi problémy nemá. Spomenul, že prokuratúra zastavila vyšetrovanie Jána Riapoša, bývalého priateľa premiérky Ivety Radičovej, ale aj to, že sa na neho Radičová obrátila so žiadosťou, aby prokuratúra zabránila perzekúcii svojej dcéry úradmi.
„Nevidíme dôvod reagovať na vyjadrenia pána Trnku," povedal hovorca premiérky.
Nahrávka o miliónoch pre stranu
O obsahu nahrávky informoval ako prvý portál sme.sk. Hlas údajne podobný Ficovmu sa na zvukovom zázname chváli, že sumu 75 miliónov korún (2,49 milióna eur) zohnal "vlastnou hlavou".
"Ja len môžem povedať, že som zabezpečil, a toto môžem povedať, dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci," povedal hlas na nahrávke. V rokoch 2001 a 2002 dostala strana od sponzorov oficiálne len necelých päť miliónov korún.
Policajný prezident Jaroslav Spišiak povedal, že vo veci preverovania nahrávky bolo potrebné začatie trestného stíhania, aby mohli byť prizvaní do prípadu znalci. Tí by posúdili pravosť nahrávky s Ficovým hlasom a pravosť zmluvy uzavretej medzi podnikateľmi Fedorom Flašíkom a Ľubomírom Blaškom o darovaní peňazí Smeru.

Beata
Balogová
