BRATISLAVA. Ide o najväčšie otvorenie justície verejnej kontrole. Uviedla pred novinármi na pôde parlamentu v súvislosti so schvaľovaním novely zákona o sudcoch a prísediacich a Súdnej rade ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Považuje za dôležité, aby ľudia mohli vidieť, ako funguje spomínaná rada, jednotliví sudcovia, ako sú prijímaní do funkcie a aké prijímajú rozhodnutia. "Jediným problémom justície nie sú prieťahy, ale aj dôveryhodnosť a nestranné rozhodovanie," konštatovala.
Myslí si, že do budúcnosti nie je dobré, aby predsedovia súdov boli členmi Súdnej rady. Vníma, že nie všetci poslanci sú s tým stotožnení.
"Považujem za absolútnu prioritu otvoriť rokovania Súdnej rady verejnej kontrole, aby sa mohli ľudia, mimovládne organizácie a novinári prísť pozrieť, ako rokuje Súdna rada," povedala. Dodala, že v priebehu budúceho roka sa vráti k otázke inkompability súdu a Súdnej rady, keď prinesie do NR SR ďalšie novely zákonov.
Proti novele od začiatku ostro vystupuje opozičný Smer, pre ktorého znamená Žitňanskej iniciatíva politizáciu súdnictva a návrat do 50. rokov. Poslanec Róbert Madej (Smer) preto v pléne navrhol nepokračovať v rokovaní o tomto bode. Ak by to plénum zamietlo, navrhuje vrátiť návrh novely na dopracovania. Ak by Smer-SD nebol ani v tomto smere úspešný, predložil pozmeňovací návrh, ktorý vypúšťal zmeny v oblasti výberových konaní a tvorby výberových komisií.
Pozmeňovací návrh v rozprave predložil aj Miroslav Beblavý (SDKÚ), ktorý sprísňuje povinnosť sudcov podávať majetkové priznania. Ich súčasnú formu totiž označil za nedostatočnú, z ktorej sa nikto nič nedozvie.
Po novom by tak mali sudcovia v majetkovom priznaní uvádzať každú hnuteľnú vec, ktorej hodnota presahuje 6600 eur. To má platiť aj o veciach či majetkových právach, ktorých hodnota síce jednotlivo nepresahuje 6600, ale spolu majú hodnotu cez 16.600 eur. Sudca má byť zároveň povinný deklarovať majetkové pomery svojho neplnoletého dieťaťa a manžela, ktorý s ním žije v domácnosti.
K návrhu chcel vystúpiť aj predseda Najvyššieho súdu SR a šéf Súdnej rady SR Štefan Harabin. Keďže plénum nebolo v tej chvíli uznášaniaschopné, parlament nemohol jeho vystúpenie odsúhlasiť.
Podľa navrhovanej novely má platiť, že voľné miesta sudcov sa budú obsadzovať výlučne výberovým konaním, a to nielen na okresných súdoch, ktoré mohli zaujať justiční čakatelia bez výberového konania, ale aj na všetkých súdoch vyššieho stupňa.
Uchádzači o voľné sudcovské miesta budú musieť predložiť zoznam blízkych osôb, ktoré sú sudcami, zamestnancami súdov, rezortu spravodlivosti, vrátane rozpočtových alebo príspevkových organizácií v pôsobnosti ministerstva alebo členmi výberovej komisie. O tom, ako bude novela nakoniec vyzerať, rozhodnú poslanci dnes po 17. hodine.