BRATISLAVA. Sudcovia budú priznávať majetok prísnejšie ako doteraz. Po novom v majetkovom priznaní spomenú všetko, čo presahuje hodnotu 6600 eur.
Novelu zákona o sudcoch a prísediacich v stredu schválil parlament.
Doteraz mali sudcovia uvádzať len to, či im majetok pribudol, alebo ubudol. Veľká časť sudcov do priznaní napísala formulku „bez zmeny".
Zverejnenie priznaní navyše meškalo. Hoci je už december, Súdna rada na čele so Štefanom Harabinom na internete vlaňajšie priznania nezverejnila.
Nové pravidlá prikážu, že tak musí urobiť najneskôr do 30. júna.
„Keby sme boli v krajine, kde normálne funguje Súdna rada, nebolo by to potrebné," komentoval poslanec Miroslav Beblavý z SDKÚ, ktorý zmenu majetkových priznaní presadil.
Miesta sudcov sa budú obsadzovať výberovým konaním
Voľné miesta sudcov sa budú od nového roka obsadzovať výlučne výberovým konaním, a to nielen na okresných súdoch, ktoré mohli zaujať justiční čakatelia bez výberového konania, ale aj na všetkých súdoch vyššieho stupňa.
Uchádzači o voľné sudcovské miesta budú musieť predložiť zoznam blízkych osôb, ktoré sú sudcami, zamestnancami súdov, ministerstva spravodlivosti, vrátane rozpočtových alebo príspevkových organizácií v pôsobnosti rezortu alebo členmi výberovej komisie. Povinnosť predkladať takýto zoznam budú mať aj sudcovia v pravidelných ročných intervaloch.
Výberové konanie bude vždy verejné a verejne dostupné budú tiež všetky žiadosti uchádzačov, vrátane ich životopisov, motivačných listov a zápisnice z výberového konania, ako i údajov o ich vzťahoch k členom výberovej komisie.
Tá bude päťčlenná a vymenuje ju predseda súdu, ktorý vyhlasuje výberové konanie z vopred známej databázy kandidátov. Po jednom musia mať zastúpenie kandidáti zvolení parlamentom, Súdnou radou a dvaja vymenovaní ministrom. Jedného zvolí na žiadosť predsedu súdu sudcovská rada súdu, na ktorom sa voľné miesto obsadzuje.
Schválením pozmeňovacieho návrhu snemovňa zrušila inštitút justičných čakateľov. Pôvodný návrh MS počítal s obmedzením ich postavenia.
Pridelenie na vyšší súd - dôležitá bude prax
Ďalšou zmenou je, že podmienkou na pridelenie na súd vyššieho stupňa už nebude vek, ale doba vykonávanej praxe. Pre krajské súdy a Špecializovaný trestný súd to bude desať a pre Najvyšší súd 15 rokov.
Dočasne pozastaviť výkon funkcie sudcu už nebude môcť minister alebo Súdna rada, ale rozhodne o tom disciplinárny senát. V prvom stupni bude rozhodovať trojčlenný senát disciplinárneho súdu, v druhom stupni odvolací senát. Oba na to budú mať desať dní.
O stáži sudcu bude rozhodovať minister spravodlivosti po prerokovaní s predsedom súdu, na ktorom dotyčný pôsobí, ako aj s inštitúciou, v ktorej má pôsobiť. Vykonávať ju môže iba napríklad v Justičnej akadémii, vysokých školách alebo ako poradca v Kancelárii Ústavného súdu a v rámci štátnej správy len na účely získania skúseností potrebných pre výkon správy súdu.
Zachovaná zostáva stáž v Kancelárii Súdnej rady. Doteraz ju mohol vykonávať najviac dva roky, po novom nesmie presiahnuť rok v období piatich rokov.
Novela zavádza aj povinnosť Súdnej rady informovať ministra o preložení sudcu.
Opozičný Smer sa snažil celú novelu zastaviť, keďže ju považuje za politizáciu justície. Jeho poslanci počítali s tým, že neuspejú, a tak predložili pozmeňovací návrh, ktorý vypúšťal zmeny v oblasti výberových konaní a tvorby výberových komisií.

Beata
Balogová
