Minister Lipšic priniesol na políciu originál zmluvy, ktorá má dokazovať, že Smer predával svojim sponzorom miesta na kandidátke. Zbytočne.
BRATISLAVA. „Ja len môžem povedať, že som zabezpečil na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou."
Nahrávka, na ktorej hlas podobný Robertovi Ficovi hovorí, že utajení sponzori naliali do Smeru mimo oficiálneho účtovníctva minimálne 75 miliónov korún, už polícia nepreveruje.
Postaral sa o to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý v pondelok zastavil trestné stíhanie v kauze financovania Smeru. Polícia preto nemôže preskúmať ani pravosť zmluvy medzi podnikateľom Ľubomírom Blaškom a bývalým koordinátorom volebnej kampane Smeru Fedorom Flašíkom.
Zo zmluvy, ktorej kópiu zverejnil v máji denník SME, vyplýva, že Blaško mal dostať za 32 miliónov korún, ktoré daroval v roku 2002 Smeru, miesta na kandidátke strany a v prípade, že sa Smer dostane do vlády, štátneho tajomníka a pozície v strategických podnikoch v energetike a na železniciach. Blaško nežije, zomrel v roku 2004 na infarkt.
Vtip Roberta Kaliňáka, že aj Karel Gott sa zúčastnil na súťaži imitátorov a skončil až šiesty, čiže nahrávku s hlasom podobným Robertovi Ficovi netreba brať až tak vážne, by bol na popukanie, keby medzi zlatým slávikom a šéfom Smeru nebolo niekoľko dôležitých rozdielov. Píše Lukáš Fila
Kováčikovi stačili slová Prípad nahrávka
15. mája 2010 - denník SME zverejnil kópiu zmluvy, podľa ktorej si mal podnikateľ Ľubomír Blaško kupovať miesta na kandidátke Smeru aj v štátnych podnikoch; 19. mája - zakladateľ Smeru Bohumil Hanzel tvrdí, že peniaze zháňal Robert Fico; 10. júna - denník SME zverejnil nahrávku s hlasom podobným Robertovi Ficovi; 5. septembra - po troch mesiacoch nečinnosti posunul Dobroslav Trnka nahrávku Špeciálnej prokuratúre; 6. decembra - špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zastavil trestné stíhanie.
„Občania majú právo zistiť pravdu. V situácii, keď sú odlišné verzie, by bolo dobré, aby sa k tomu vyjadrili tí, ktorým to prináleží - znalci," komentoval Kováčikovo rozhodnutie minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Špeciálny prokurátor zastavil trestné stíhanie bez toho, aby sa k pravosti nahrávky a k podpisom na zmluve mohli vyjadriť špecialisti z kriminalisticko-expertízneho ústavu polície, respektíve grafológovia.
Kováčikovi stačili na rozhodnutie vyjadrenia Fedora Flašíka a predsedu Smeru Roberta Fica, že podpisy na sponzorskej zmluve, respektíve hlas na nahrávke nepatria im.
„Špeciálny prokurátor v uznesení uviedol, že ide o falošné dokumenty. Urobil to len na základe vyjadrení dotknutých osôb," tvrdí Spišiak. „Teraz nie je možné zistiť, či sú to falzifikáty, alebo kompilácie. Ďalej bude možné len špekulovať a vytvárať rôzne teórie, ktoré nikdy nebudú objektívnou pravdou."
Kováčika nepresvedčil ani originál zmluvy medzi Blaškom a Flašíkom, ktorý priniesol na Úrad boja proti korupcii minister Lipšic. V prípade koncom septembra vypovedal ako svedok. Minister povedal, že zmluvu má od človeka, „ktorý pôsobil v mediálnom prostredí". Ku Kováčikovmu motívu zastaviť trestné stíhanie sa Lipšic nevyjadril.
„Stačí to uznesenie zverejniť, aby si každý urobil vlastný názor. Do budúcnosti to však nie je prekážka, aby sa vo vyšetrovaní pokračovalo."
Fico: Chcú ma na háku Kováčik na otázku, prečo zastavil trestné stíhanie, neodpovedal.
S vlastnou verziou prišiel generálny prokurátor Dobroslav Trnka. „Vyšetrovateľka bola pripravená tú kauzu odmietnuť, pretože dôkazy a výsluchy, ktoré boli realizované za prítomnosti špeciálneho prokurátora, svedčia o tom, že je to blud."
V podobnom duchu sa vyjadril aj predseda Smeru Fico. „Čo im prekáža? Že pán Kováčik si dovolil mať vlastný názor? Je jasné, že nič nemajú, takže potrebujú mať niekoho zaveseného na háku," povedal o vedení rezortu vnútra. Fico tvrdí, že nahrávka je podvrh, sám ju však znalcom preskúmať nedá.
S Trnkom ho spája uniforma
BRATISLAVA. Dušan Kováčik (na archívnej snímke SME), ktorý znemožnil preveriť kauzy Smeru, začínal rovnako ako Dobroslav Trnka na vojenskej prokuratúre.
Najbližší spolupracovníci sa formálne rozišli v roku 2004, keď sa Kováčik stal špeciálnym prokurátorom.
Zároveň je námestníkom generálneho prokurátora. V roku 2009 bol Kováčik druhýkrát zvolený za špeciálneho prokurátora, v parlamente dostal hlas od 117 poslancov. Zrejme aj preto sa o ňom hovorilo ako o možnom kandidátovi koalície aj opozície na generálneho prokurátora.
„Kováčik by bol pre nás prijateľný," povedal SME člen vedenia strany Smer. Robert Fico v stredu zopakoval, že treba hľadať človeka prijateľného pre koalíciu aj opozíciu.

Beata
Balogová
