BRATISLAVA. Každá štvrtá slovenská domácnosť, ktorá za posledný rok riešila problémy v zdravotníctve, dala úplatok. Občania mali najčastejšie skúsenosť s úplatkárstvom na pozemkových úradoch (15,8 percenta) a súdoch (14,8 percenta).
Korupciu cítia Slováci pri úradníkoch v štátnej a verejnej správy (25,9 percenta) a pri podnikateľoch (36,9 percenta). Napriek vysoko vnímanej korupcii ju v minulom roku nahlásilo len osem percent z nich. Tretina dôvodila, že nahlásením by sa nič nevyriešilo, štvrtina sa obáva pomsty.
Zistil to prieskum Globálny barometer korupcie 2010, ktorý realizovala Transparency International (TI) spolu s Regionálnym centrom Rozvojového programu OSN a Britským veľvyslanectvom v SR.
Výsledky dnes predstavili pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii na konferencii pod záštitou ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.
Ide o jediný celosvetový prieskum, ktorý skúma názory verejnosti na korupciu a osobné úplatky. Siedmy ročník je doteraz najväčší, zistil názory viac ako 90 tisíc respondentov v 87 krajinách. Na Slovensku sa uskutočnil po prvý raz.
Pacienti uplácajú lekárov aj pre nedostatok informácií "Veľa ľudí ani nevie, kto sú dobrí lekári, nepoznajú alternatívy," zhodnotil riaditeľ TIS Gabriel Šípoš. Pacienti si podľa neho snažia úplatkami zabezpečiť niečo lepšie, ale pritom poriadne nevedia, či to dostanú. Veľa záleží od samotného lekára, tvrdí Šípoš.
TIS hovorí, že korupcii v zdravotníctve by mohli pomôcť aj rebríčky kvality nemocníc či hodnotenie lekárov, ktoré by bolo verejne prístupné na internete. "Chýba tu viac informácií, databáz, kde by si pacient mohol vybrať a posúdiť, či je lekár kvalitný alebo nie," zdôraznil Šípoš.
Korupcia je u nás bežnejšia než inde
Korupcia je podľa prieskumu na Slovensku bežnejšia ako vo vyspelej Európe. "Zatiaľ čo tam zaplatil úplatok za posledný rok jeden zo šestnástich obyvateľov, na Slovensku to bol každý štvrtý občan," upozornil riaditeľ TI na Slovensku Gabriel Šípoš.
Takmer polovica Slovákov si myslí, že súdy sú úplne alebo veľmi skorumpované. Iba Slováci a Bulhari považujú v rámci Európy súdy za najskorumpovanejšiu inštitúciu. Dokonca viac ako politické strany.
Podľa ministerky Žitňanskej má súčasná vláda vážny záujem bojovať proti korupcii, ktorý má aj v programovom vyhlásení. "Jediným problémom nie sú len prieťahy v súdnom konaní, ale problémom súdov je tušená, aj keď ťažko preukázateľná korupcia a ovplyvňovanie."
Žitňanská: Treba zvýšiť transparentnosť súdnictva
Ministerka zdôraznila, že je nevyhnutné zvýšiť transparentnosť súdnictva, otvoriť ho verejnosti a dodržiavať isté pravidlá. Problémom je podľa nej akýsi "zakonzervovaný stav" v justícii a uzatvorenosť systému pred verejnosťou.
Medzinárodný deň boja proti korupcii pripomína rok 2003, keď sa začala ratifikácia dohovoru Organizácie Spojených národov proti korupcii. Vyše 140 štátov vrátane Slovenska sa podieľa na tomto dohovore. Tým sa zaväzujú uplatňovať široký rozsah opatrení vrátane trestného stíhania korupčného správania či poskytnutia ochrany ľuďom, ktorí oznámia korupciu svojich nadriadených.
Barometer korupcie 2010