BRATISLAVA. Viac než polovica Slovákov (50,6 percenta) si myslí, že vláda by mala rovnako ako demokratické krajiny na najvyššej politickej úrovni navštevovať aj krajiny, ktorých vlády porušujú základné občianske práva a slobody.
Podľa 43,3 percenta by každá slovenská vláda mala uskutočňovať s nedemokratickými krajinami vzájomné návštevy na najvyššej úrovni, ale pri každej takejto návšteve upozorňovať druhú stranu na porušovanie občianskych práv a nutnosť demokratizácie danej krajiny. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI) vypracovala Agentúra MVK. Omnibusový sociologický prieskum sa uskutočnil od 15. do 22. novembra na reprezentatívnej vzorke 1 120 dospelých obyvateľov Slovenska.
S názorom, že každá slovenská vláda by mala s nedemokratickými krajinami, ktorých vlády porušujú základné občianske práva a slobody, udržiavať štandardné diplomatické styky a nezasahovať do vnútorných záležitostí danej krajiny, vyjadrilo súhlas 50,5 percenta účastníkov výskumu. Ďalších 44,8 percenta opýtaných sa priklonilo k názoru, že každá slovenská vláda by mala s nedemokratickými krajinami udržiavať diplomatické styky, ale súčasne podporovať demokratizáciu a dodržiavanie občianskych práv a slobôd v týchto krajinách.
Zahraničnú politiku sleduje len pätina
Väčšina účastníkov výskumu (55,3 percenta) uviedla, že slovenskú zahraničnú politiku sleduje občas. Často ju sleduje iba menej ako pätina opýtaných a úplný nezáujem o postoje oficiálnej reprezentácie SR voči iným krajinám deklarovala štvrtina respondentov.
Približne každý piaty účastník výskumu (19,7 percenta) vyslovil názor, že súčasná slovenská vláda uprednostňuje podporu demokratických síl, dodržiavanie občianskych práv a slobôd v iných krajinách pred ekonomickými záujmami SR. O čosi menej (17,1 percenta) bolo tých, ktorí majú opačný názor a ktorí v zahraničnej politike vlády SR identifikujú skôr uprednostňovanie ekonomických záujmov SR pred podporou demokratických síl, dodržiavaním občianskych práv a slobôd v iných krajinách.
Podľa 6,1 percenta opýtaných by každá slovenská vláda mala uprednostňovať podporu demokratických síl, dodržiavanie občianskych práv a slobôd v iných krajinách pred ekonomickými záujmami SR. Každý piaty respondent mal však opačný názor, 21,9 percenta opýtaných v zahraničnej politike vlády SR skôr preferuje uprednostňovanie ekonomických záujmov SR pred podporou demokratických síl, dodržiavaním občianskych práv a slobôd v iných krajinách.
Podporujeme demokratizáciu
Skoro štyri pätiny (79 percent) účastníkov reprezentatívneho prieskumu vyslovilo súhlas s názorom, že každá vláda SR by mala podporovať demokratické sily v nedemokratických krajinách politickými prostriedkami. Necelá polovica (44,1 percenta) respondentov súhlasila s názorom, že každá vláda SR by mala podporovať demokratické sily v nedemokratických krajinách finančnými a materiálnymi prostriedkami.
Prieskum sa uskutočnil v rámci projektu Obhajoba občianskych práv a slobôd na Slovensku a podpora hodnotovo orientovanej zahraničnej politiky Slovenskej republiky, ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, ktorého sprostredkovateľom je Nadácia otvorenej spoločnosti.
Informoval analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ivan Kuhn.