Agentúrne spravodajstvo sme o 20:12 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Kto bude chcieť od januára obchodovať so štátom alebo so samosprávou, musí rátať s tým, že podmienky obchodu si ktokoľvek skontroluje na internete. Parlament včera schválil novely viacerých zákonov, podľa ktorých budú platné len tie zmluvy, ktoré úrady zverejnia na webe.
Nová povinnosť platí až na malé výnimky pre všetky štátne inštitúcie, župy, obce i nimi zriadené organizácie.
Výnimky Nemusia zverejňovať
zmluvy potrebné po živelnej katastrofe; pre spravodajské služby; na zabezpečenie potrieb cudzích veľvyslanectiev na Slovensku a našich zastupiteľských úradov v cudzine; do 31. júla aj zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Potom je nutné ich zverejniť, ak ide o majetok štátu.
Na internete budú visieť aj faktúry a objednávky. Okrem tých, ktorých hodnota bude podľa uváženia vlády príliš nízka.
Pri zmluvách budú mať výnimku napríklad spravodajské služby alebo orgány, ktoré konajú v mimoriadnej situácii, napríklad pri živelnej katastrofe.
„Je to jedna z najdôležitejších vecí, ktorou sa parlament tento rok zaoberal. Je to posun k väčšej transparentnosti," hovorí poslanec Mosta-Híd Ondrej Dostál.
Nevypovedajú Tvrdí to aj napriek tomu, že norma prešla parlamentom citeľne oslabená. Z novely totiž vypadlo ustanovenie, podľa ktorého by úrady mohli každú zmluvu do desiatich dní od zverejnenia vypovedať bez udania dôvodu.
„V ostatných mesiacoch si bolo možné všimnúť, že povinné osoby boli laxné k verejným prostriedkom alebo k majetku, ktorý im patrí. Ak už zmluva bola platne uzavretá, povinná osoba pod tlakom spoločenskej kontroly nemala možnosť zrušiť záväzok," argumentovala o tomto bode predkladateľka návrhu a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Možnosť odstúpiť od zmluvy sa nepozdávala viacerým opozičným i koaličným poslancom a zo zákona ju vypustili. „Teoreticky sa mohlo stať, že prebehne korektná súťaž, vyhrá najlepšia ponuka a obstarávateľ bez akéhokoľvek dôvodu povie, že sa mu tento uchádzač nepáči a od zmluvy odstúpi," vysvetľuje Dostál.
Pri konečnom hlasovaní bola opozícia proti. „Koalícia hovorí o transparentnosti a zverejňovaní na všetkých frontoch, ale treba určitú mieru. Ak povie jedna strana, že s podmienkou zverejnenia nesúhlasí, zmluva možno ani nebude," varuje poslankyňa Smeru Jana Laššáková.
Zákonu vyčíta aj jeho neštandardnosť. „Osobne nepoznám takú právnu úpravu v okolitých štátoch," povedala.
Neštandardná krajina „Je to zákon, ktorý je na európske pomery relatívne neštandardný," súhlasí s ňou aj poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
„Žiaľ, v krajine, kde mnohé orgány ponímajú svoj mandát tak, že čo mi niekto nestrčí pred oči, to nevidím a aj keď mi to strčí pred oči, tak oko zavriem, potrebujeme, aby tých, čo držia verejnú moc, strážilo 5 miliónov obyvateľov Slovenska."
Štátne orgány budú zmluvy zverejňovať v Centrálnom registri, ktorý prevádzkuje Úrad vlády. Župy, mestá a obce na vlastných webstránkach. Tie, ktoré ich nemajú, v Obchodnom vestníku.
Zákon bude platiť až potom, ako ho podpíše prezident.
Šípoš: Pochybné dohody sa už odhalia
Ako hodnotíte prijatie novely o zverejňovaní zmlúv?
„Vítame to, verejné obstarávanie je jedna z najkorupčnejších oblastí, v ktorom sa veľké peniaze často míňajú neefektívne a zákazky často vyhrajú ľudia s najlepšími kontaktmi."
Čo sa zmení?
„Doteraz sme často ani nevedeli, že nejaká zmluva bola podpísaná, kým to nezverejnil človek, ktorý bol pri jej uzatváraní alebo sa k nej dostal náhodou."
Nestratí sa v záplave zmlúv schopnosť kontroly?
„Každá zmluva má aspoň úzky okruh ľudí, ktorí sa veľmi dobre vyznajú, aké sú na trhu ceny. To úplne stačí. Nie je nevyhnutné, aby sa stovky ľudí hrabali v každej zmluve. Aby sa na svetlo vyniesli pochybné zmluvy, stačí, ak sa k nim dostanú zorientovaní ľudia."
Nebude náročné digitalizovať zmluvy?
„V súčasnosti to už nie je náročné. Môžeme sa baviť, či cena pár centov za každú stranu zmluvy je vyššia cena ako to, že sa môže usporiť za nevýhodné zmluvy. Dôležité je, aby bol centrálny register zmlúv dobre užívateľský pripravený a dalo sa v ňom ľahko vyhľadávať."
Nezníži sa ochota firiem uzatvárať zmluvy so štátom z dôvodu prezradenia know-how?
„Predmet obchodného tajomstva sa aj naďalej bude vyčierňovať. Pri už zverejnených zmluvách sme nepočuli argument, že by boli firmy poškodzované."
Michal Piško

Beata
Balogová
