BRATISLAVA.
Je presvedčený o tom, že túto nepríjemnú situáciu dokážu politici prekonať a preniesť sa cez to. "Je to také hystericko-hlúpe. Je mi ľúto, že sa to deje, ale ak sa mám úprimne priznať, tak so mnou to nemáva," konštatoval s tým, že dôvernosť do diplomacie neodmysliteľne patrí a jej predstavitelia budú napriek počiatočnej autokorekcii naďalej pokračovať vo svojej práci. "Nepochybne sa veľmi skoro vrátia časy, keď diplomat veľmi úprimne napíše svojmu šéfovi alebo ústavným činiteľom, ako vníma situáciu," podotkol Dzurinda.
Zverejňovaným depešiam neprikladá veľkú váhu, keďže ako poznamenal, píšu ich ľudia, a preto majú často buď informatívny charakter, prípadne odrážajú ich subjektívny názor. "Nech mi je odpustené, ale ja to ani nečítam," dodal.
Od spustenia WikiLeaks v roku 2006 sa na jej stránke objavilo množstvo citlivých firemných a vládnych dokumentov. Od 28. novembra tohto roka začala zverejňovať dôverné depeše amerických diplomatov. Avizovala, že uverejnené množstvo tajných správ zaslaných veľvyslanectvami USA bude väčšie než predchádzajúce publikovanie dokumentov týkajúcich sa Afganistanu a Iraku. Podľa amerických úradov zverejňovanie citlivých depeší ohrozuje národnú bezpečnosť a diplomatické aktivity po celom svete.
Zakladateľa WikiLeaks Juliana Assange zatkla v utorok 7. decembra na základe európskeho zatykača vydaného vo Švédsku britská polícia. Súd v Londýne ho odmietol prepustiť na kauciu a rozhodol, že vo vyšetrovacej väzbe zostane do 14. decembra. Assangea, ktorý sa podľa vlastných slov nedopustil nijakých trestných činov, chcú švédski vyšetrovatelia vypočuť v súvislosti s obvineniami zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania.