Bratislava 8. júna (TASR) - O blížiacich sa voľbách, programoch svojich strán, integrácii SR do NATO a EÚ i rozhodnutí vlády SR vyslať vojenskú jednotku do Afganistanu hovorili dnes v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy traja nezávislí poslanci Národnej rady SR - volebný líder Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) Peter Weiss, predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Peter Tatár, predstaviteľ Pravej SNS (P SNS) Rastislav Šepták a podpredseda ÚV KSS Karol Fajnor.
SDA chce podľa slov Petra Weissa ponúknuť v blížiacich sa voľbách novú nádej ľuďom nespokojným s politikou po roku 1998, reálnu, slušnú politiku bez populizmu a nesplniteľných sľubov. Bude sa orientovať na zlepšenie fungovania ekonomiky, zníženie nezamestnanosti, prekonanie rozdielov medzi regiónmi. Weiss je presvedčený, že sociálnodemokratická ľavica bude zastúpená v parlamente. Pre SDA je podstatné, aby sa Slovensko dostalo do Európskej únie. Podľa Weissa zahraniční predstavitelia majú právo v súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami povedať verejnosti v SR, za akých podmienok budú akceptovať našu krajinu v EÚ a NATO. Pripustil však, že to môže byť aj kontraproduktívne. Ľudia v SR sa budú slobodne rozhodovať vo voľbách a citlivo vnímajú vyjadrenia zahraničných politikov.
Predseda OKS Peter Tatár zdôraznil, že cieľom jeho strany je postaviť pravicu na Slovensku na pevných morálnych základoch a nastoliť osvedčené konzervatívne hodnoty. Založili ju v minulom roku, keď sa ukázalo, že v tomto volebnom období zastali reformy a že z politiky sa vytratila poctivosť a čestnosť. Podľa neho OKS sa ako jediný subjekt dôsledne držala programového vyhlásenia vlády. Tatár pozitívne hodnotil pôsobenie vlády v oblasti zahraničnej politiky, začatie privatizácie, žiaľ, ako povedal, nepodarilo sa urobiť zásadné reformy v zdravotníctve, sociálnom systéme, štátnom rozpočte a pod.
Program Pravej SNS je, ako povedal R. Šepták, postavený na ôsmich základných pilieroch. PSNS presadzuje bezpečnosť, spravodlivosť, vymožiteľnosť práva a adresný sociálny systém. Súčasná vláda podľa jeho názoru nezvládla za štyri roky situáciu, v krajine je veľká nezamestnanosť, kríza, pred krachom je zdravotníctvo, zlá situácia a zadlženosť je v školstve, problémy sú v sociálnom a dôchodkovom systéme, došlo k výpredaju národného majetku. Šepták zdôraznil, že PSNS je proti vstupu Slovenska do NATO. Za zlý precedens do budúcnosti označil vyjadrenia prezidenta SR pri príležitosti návštevy Kanady a USA, že aj v prípade víťazstva HZDS nepoverí jej predstaviteľa zostavením vlády.
Podpredseda ÚV Komunistickej strany Slovenska Karol Fajnor vyjadril názor, že aj určitá mediálna blokáda tejto strany je jednou z príčin, že KSS dosahuje preferencie od 2,6 do 5,4 percenta. KSS, ktorú založili v roku 1992, je modernou stranou 3. tisícročia, povedal. Má pripravený reálny program na ozdravenie ekonomiky a zastavenie prehlbujúcej sa krízy vo všetkých oblastiach spoločnosti. Podľa slov Fajnora od roku 1989 pokračuje na Slovensku tzv. teória falošných cieľov a nesplnených sľubov, pričom krajina stále upadá, životná úroveň v SR sa znižuje. KSS podporuje integráciu Slovenska do Európskej únie, ale ako hrdého a stabilného štátu, nie je však za vstup SR do NATO.
Účastníci besedy vyjadrili rozdielne názory na rozhodnutie vlády SR z tohto týždňa o vyslaní slovenskej vojenskej jednotky do Afganistanu. Kým P. Weiss za SDA a P. Tatár za OKS toto rozhodnutie považujú za správne, predstaviteľ PSNS R. Šepták a KSS K. Fajnor sú zásadne proti.