SME

Deti nevedia čítať, prepadli z drámy

Internet kazí čítanie detí? Je to mýtus, ukázal test.

Deti v prieskume prezradili, že radšej ako knihy čítajú časopisy.Deti v prieskume prezradili, že radšej ako knihy čítajú časopisy. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Učebnice sú zastarané, deti sa bifľujú a učitelia ignorujú tvorivé metódy. Aj to sú dôvody, prečo žiaci nerozumejú čítanému textu.

BRATISLAVA. Úryvok z divadelnej hry je úloha, v ktorej slovenskí žiaci celkom vybuchli pri testovaní čitateľskej gramotnosti. Zvládlo ju necelých osem percent detí.

V prestížnom medzinárodnom prieskume PISA sa pätnásťroční Slováci umiestnili najhoršie práve v čítaní. Na 25. až 29. mieste spomedzi 34 krajín OECD.

„Čo robili postavy v hre predtým, ako sa zdvihla opona?" znela otázka v teste.

SkryťVypnúť reklamu

Z úryvku vyplýva, že večerali a pili šampanské. Slovenskí žiaci často odpovedali, že sa išli namaľovať a prezliecť.

Porozumieť otázke Ako čítajú

1. Kórea

2. Fínsko

3. Kanada

4. Nový Zéland

12. Poľsko

21. Maďarsko

27. Česká republika

28. Slovenská republika

34.Mexiko

test PISA, krajiny OECD

„Bolo treba rozlišovať dve prostredia, čo robia postavy a čo herci, a to nezvládli," hovorí Daniela Heldová z Národného ústavu certifikovaných meraní, ktorý u nás zodpovedá za PISA. Pre deti je vraj typické neporozumenie textu a zadaniu úloh. „Ďalej je to stereotyp, nesústredenosť a dá sa povedať aj neschopnosť kriticky myslieť."

SME má typy úloh, ktoré riešia žiaci v testoch PISA. Robia im problémy dlhšie súvislé texty a tiež také, s ktorými sa bežne nestretávajú. „Ako napríklad informačný leták, ktorý má menej známu formu," dodala Heldová.

SkryťVypnúť reklamu

V prieskume PISA padol mýtus, že vysedávanie za počítačom je hlavný dôvod, pre ktorý deti nevedia čítať.

Lepšie totiž dopadli tie, ktoré majú doma prístup k internetu s rôznorodými textami. Vysvetlenie môže byť podľa Heldovej aj také, že internet majú ekonomicky silnejšie vrstvy. Dlhodobým trendom je, že žiaci zo sociálne slabšieho prostredia čítajú horšie.

Učiteľka slovenčiny z Gymnázia Juraja Hronca Beáta Pecková si myslí, že príčin, pre ktoré deti nerozumejú, čo čítajú, je niekoľko. „Jednou z nich môže byť spôsob výučby, ešte stále sa veľa učiteľov radšej drží 'osvedčeného' spôsobu - výklad, memorovanie, klasifikovanie."

Nepraktické učebnice Riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní Romana Kánovská hovorí, že učebnice v školách neučia deti myslieť a využívať vedomosti. „Potrebujú informácie využívať v praxi a nie mať v hlave vedecký systém. Na tomto sa autori pri písaní textov nedokážu dohodnúť."

SkryťVypnúť reklamu

Autorka učebníc slovenčiny pre stredné školy Milada Caltíková tvrdí, že iba vychádzajú z učebných textov. „Kde sa vyžaduje nepojenie textov na učivo z gramatiky alebo literatúry." Reforma veľmi napomohla, práve naopak. Caltíková hovorí, že je menej hodín, na ktorých sa môžu zaoberať prečítaným textom.

Ministerstvo školstva chce výsledky PISA analyzovať a porovnať ich s predchádzajúcimi hodnoteniami a navrhnúť zmeny vzdelávacieho systému.

S úlohou mal problém aj šéf školského výboru

Odpovedať na otázku z testu pre žiakov správne nevedela ani väčšina oslovených poslancov.

BRATISLAVA. Nielen žiaci mali problém pochopiť úlohu v medzinárodných testoch. Zlyhali aj poslanci. Z oslovených členov školského výboru len jeden správne odpovedal na otázku k úryvku z divadelnej hry.

SkryťVypnúť reklamu

„Tak jeden je dramatik a druhý sa s ním rozpráva," odpovedal predseda výboru Dušan Čaplovič (Smer).

Namiesto činnosti sa pokúšal pochopiť povolanie jednotlivých postáv. „Toto je podstatné, aby vedel, že pije šampanské? Nie aby pochopil profesiu?" reagoval, keď sa dozvedel správnu odpoveď. Čaplovič sa nečuduje, že pri takých úlohách deti zle dopadli.

Poslankyňa Jana Žitňanská (KDH) sa nad textom priveľmi zamýšľala. „Boli za dverami a predtým, než vstúpili do miestnosti, sa rozprávali," uviedla nesprávne.

Poslanec SNS a exminister školstva Ján Mikolaj (SNS) najskôr začal úryvok čítať, ale potom sa odmietol podrobiť testu. „Ja to totiž poznám, bol som pri tom, keď sa PISA robila." Otázky pritom pripravuje medzinárodná organizácia, väčšina z nich zostáva utajených.

SkryťVypnúť reklamu

Trafil len Miroslav Beblavý (SDKÚ), ktorý má diplom z divadelnej réžie. „Zdá sa mi to ľahké, preto rozmýšľam, či to nie je chyták. Mali večeru a šampanské," povedal.

Poslancov výsledky prieskumu PISA neprekvapili. Slovenskí žiaci v nich okrem iného uviedli, že pre potešenie čítajú najmä časopisy a noviny. Knihu zoberie s radosťou do rúk len 18 percent detí. Čaplovič si to vysvetľuje výchovou a tradíciou. „Keď idem v Moskve v metre, čítajú knihu aj mladí ľudia. Ak idem z Bratislavy do Košíc vlakom InterCity, mladí sa len tak bavia alebo sú na internete."

Mikolaj nevidí testy dramaticky, podľa neho totiž zisťujú len zručnosti, nie vedomosti. Žitňanská aj Beblavý si naopak myslia, že treba zmeniť vzdelávanie.

Najprv spolu sedeli vo vláde, teraz v školskom výbore. Ján Mikolaj a Dušan Čaplovič.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

(zp)

Ukážka testu

Čitateľskú gramotnosť v teste PISA skúmali aj na ukážke z hry Ferenca Molnára IDE O HRU. Môžete sa otestovať, či obstojíte lepšie ako deti a poslanci.

Dej sa odohráva na zámku pri mori v Taliansku.

PRVÉ DEJSTVO

Bohato zdobená hosťovská izba vo veľmi peknom zámku na pláži. Dvere vpravo i vľavo. Sedacia súprava v strede scény: Gauč, stôl a dve kreslá. Veľké okná v pozadí. Hviezdnatá noc. Na scéne je tma. Keď sa zdvihne opona, počujeme, ako sa za dverami vľavo hlasne rozprávajú nejakí muži. Dvere sa otvoria a vojdú traja páni v smokingoch. Jeden ihneď zažne. Mlčky prejdú do stredu a postavia sa okolo stola. Spolu si sadnú. Gál do kresla vľavo, Turai do kresla vpravo. Adam na gauč do stredu. Veľmi dlhé, takmer trápne ticho. Pohodlne sa natiahnu. Ticho. Potom:

SkryťVypnúť reklamu

GÁL: Prečo si taký zamyslený?

TURAI: Premýšľam nad tým, aké ťažké je začať hru. Predstaviť všetky hlavné postavy v úvode, keď sa to všetko začne.

ADAM: Asi to musí byť náročné.

TURAI: Je to čertovsky náročné. Hra sa začne. Diváci stíchnu. Herci vojdú na javisko a muky sa začnú. Trvá to večnosť, niekedy až štvrťhodinu, kým diváci zistia, kto je kto a čo má za lubom.

...

TURAI: Pozrime sa na túto scénu, na nás trochu tu. Traja páni v smokingoch. Povedzme, že nevojdú do tejto miestnosti v tomto veľkolepom zámku, ale na scénu na začiatku hry. Museli by sa rozprávať o množstve nezaujímavých vecí, kým by vysvitlo, že kto sú. Nebolo by oveľa ľahšie začať to všetko tým, že by sme vstali a predstavili sa? (Vstane.) Dobrý večer. My sme traja hostia na tomto zámku. Práve sme prišli z jedálne, kde sme si dali vynikajúcu večeru a vypili sme dve fľaše šampanského. Ja sa volám Sándor Turai, som dramatik, už tridsať rokov píšem divadelné hry, je to moje povolanie. Bodka. Na rade ste vy.

SkryťVypnúť reklamu

GÁL: Ja sa volám Gál a tiež som dramatik. Ja tiež píšem hry, všetky spolu s tuto týmto pánom. Sme slávna dvojica dramatikov. Na všetkých divadelných plagátoch dobrých komédií a operiet stojí: napísali Gál a Turnai. Prirodzene, je to aj moje povolanie.

GÁL a TURAI: (Spolu.)

A tento mladý muž...

ADAM: (Vstane.) Tento mladý muž je - ak mi dovolíte - Albert Adam, dvadsaťpäťročný skladateľ. Skomponoval som hudbu k najnovšej operete týchto dvoch láskavých pánov. Je to moja prvá práca pre divadlo. Títo dvaja postarší anjeli ma objavili a teraz by som sa s ich pomocou rád stal slávnym. Dali ma pozvať do tohto zámku. Dali mi ušiť frak a smoking. Inými slovami, zatiaľ som chudobný a neznámy. A inak som sirota a vychovala ma stará mama. Stará mama umrela. Som na tomto svete sám. Nemám meno, nemám peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

...

GÁL: Dobre, dobre, dobre, len zase nezačni rozprávať o divadle. Už mám toho po krk. Porozprávame sa zajtra, ak chceš...

OTÁZKA:

Čo robili postavy v hre bezprostredne predtým, ako sa zdvihla opona?

(Využite text hry; odpoveď nájdete v hlavnom texte hore)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  2. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  4. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  5. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 614
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 236
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 305
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 334
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 929
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 148
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 030
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

V prípade dokázania viny mužovi hrozia dva roky za mrežami.


TASR
Ilustračné foto.

Predbežne bude trvať do konca mája.


TASR
Ilustračné foto.

Protokol stanovuje konkrétne kroky a spoločné aktivity.


TASR

Zasahoval záchranársky vrtuľník.


TASR

Sportnet

Alexander Ovečkin a Wayne Gretzky.

Čech tvrdí, že vedenie NHL svojím rozhodnutím nesuspendovať ruských hokejistov robí reklamu Putinovej vojne na Ukrajine.


SITA
Milan Škriniar.

Škriniar sa v Istanbule cíti dobre. Zostane v tureckej metropole natrvalo?


Filip Krivošík (vľavo) a Michal Beňo v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Hokejisti HC Košice môžu o svojom postupe rozhodnúť v najkratšom možnom čase.


TASR
Na snímke hlavný tréner MFK Dukla Banská Bystrica František Straka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
SkryťZatvoriť reklamu