BRATISLAVA. Podávam trestné oznámenie. Aj tak reagovali na oponentov politici v kampani pred komunálnymi voľbami.
Na políciu sa obrátili primátori Nitry i Žiaru nad Hronom, dosluhujúci trenčiansky primátor Branislav Celler (SDKÚ) podal až tri oznámenia. Jedno aj na blogera a kandidáta na poslanca Richarda Ščepka, ktorý uverejnil článok: Trenčianskeho primátora prezývajú Braňo Obálka. Prečo? Nasledoval výpočet káuz s odkazmi na novinové články.
„Trestné oznámenie považujem za primerané, pretože podľa môjho názoru bol porušený zákon," hovorí Celler.
Ohlásil aj oznámenie na mestského poslanca Róberta Lifku, ktorý upozorňoval na veľkú zadlženosť Trenčína.
V Nitre primátor Jozef Dvonč (Smer) podal v lete oznámenie na neznámeho páchateľa, potom ako poslanci HZDS v článku kritizovali postup mesta pri problémoch s kafilériou. Ďalšie podal pred voľbami. Trestného činu sa podľa neho dopustil anonym, ktorý šíril letáky, že obchody mesta boli nevýhodné.
Primátor Žiaru nad Hronom Ivan Černaj (nezávislý) sa obrátil na políciu, lebo ho protikandidát kritizoval za predaj námestia.
Nedávno získal ocenenie Biela vrana bardejovský aktivista Marek Božík, ktorý bojuje za mestský park. V marci ho primátor Boris Hanuščák (Smer) zažaloval, že nezmazal výrok diskutéra na stránke iniciatívy.
„Komunálni politici sú verejne činné osoby a mali by zniesť väčšiu mieru kritiky. Nie je rozdiel medzi nimi a politikmi vo veľkej politike," myslí si právnička Via Iuris Eva Kováčechová. „Iné je, ak niekto vedome šíri klamstvo."
„Politici nemusia zniesť vôbec nič. To nás môže každý ohovárať a šíriť nepravdy?" oponuje Dvonč. „Budem bojovať do posledných síl, aby sa to zmenilo, lebo potom budú špinavé kampane súčasťou života."

Beata
Balogová
