BRATISLAVA.
Dvojica mužov, označovaných za generálov tajnej cirkvi, vytrvalo bojovala proti komunistickému režimu. V priebehu niekoľkých desaťročí minulého storočia zakladali tajné spoločenstvá, vysokoškolské tajné krúžky a dokázali zmobilizovať veriacich v odboji proti komunistickému režimu. Za svoju ilegálnu činnosť boli odsúdení a vo väzení každý strávil vyše 13 rokov.
Medzinárodným držiteľom ceny Jána Langoša sa stalo hnutie Dámy v bielom. Ženské hnutie vzniklo na Kube v roku 2003 ako reakcia na uväznenie 75 kubánskych aktivistov za ľudské práva. Svoj protest členky vyjadrovali nenásilnou formou tým, že si obliekli biele šaty a s kvetmi v rukách pochodovali ulicami Havany. Ich činnosť v roku 2005 ocenil aj Európsky parlament Sacharovovou cenou za slobodné myslenie.
Odovzdaniu cien predchádzalo symbolické slávnostné odhalenie pamätnej dosky Jána Langoša pred budovou patriacou Najvyššiemu súdu SR, z ktorej ju pred časom odstránili z dôvodu rekonštrukcie objektu. Tabuľa bola znovuodhalená na mramorovej stéle len 50 cm pred budovou Najvyššieho súdu.
Cenu Jána Langoša udelili po prvý raz v roku 2007. Laureátmi sú ľudia, ktorí sa podieľali na obhajobe ľudských práv a demokratických hodnôt v spoločnosti. V minulosti ňou boli ocenení súčasný minister zahraničných veci Českej republiky Karel Schwarzenberg, bývalý prezident Maďarska Árpád Göncz a jeden zo spoluzakladateľov VPN Fedor Gál.