BRATISLAVA. Minister financií a podpredseda najsilnejšej vládnej strany SDKÚ Ivan Mikloš nemá záujem byť premiérom a takáto možnosť ani nikdy nebola otvorená.
"Je to nezmysel, toto v hre nikdy nebolo. Rozhodlo sa to už v primárnych voľbách v SDKÚ, ktoré vyhrala Iveta Radičová," uviedol v súvislosti so špekuláciami o možnej rekonštrukcii vlády po opakovanej neúspešnej voľbe generálneho prokurátora, v ktorej šesť koaličných poslancov nepodporilo spoločného kandidáta Jozefa Čentéša a aspoň časť z nich hlasovala za opozičného kandidáta Dobroslava Trnku.
Vyšetrovanie káuz niekomu prekáža
Pohnútky spomínaných koaličných zákonodarcov nemohli byť podľa Mikloša normálne, pretože by ich inak povedali nahlas a neskrývali sa za anonymnú tajnú voľbu. "Nevylučoval by som niečo také, že sa tu možno kupovali poslanci," pripustil podpredseda SDKÚ. Motívom mohol byť záujem na pokračovaní dnešného generálneho prokurátora vo funkcii alebo pád vlády, keďže premiérka Iveta Radičová ešte pred voľbou avizovala, že v prípade zvolenia Trnku podá demisiu.
Podľa Mikloša mohli svoju úlohu zohrať obavy z možného vyšetrenia korupčných káuz predchádzajúcej vlády. "Môže byť v eminentnom záujme niektorých, aby nedošlo k riadnemu vyšetrovaniu tých vecí, ktoré sa tu diali," myslí si.
Aj preto je podľa neho dobrým riešením do budúcnosti verejná voľba generálneho prokurátora, na ktorej sa už vládna koalícia dohodla. "Ak má tajná voľba slúžiť na takéto manipulovanie a ovplyvňovanie, tak potom môže byť zneužitá a verejná voľba je zdá sa dobrým riešením, pretože tomu zabráni," dodal Mikloš.
Počiatek odmietol kupovanie poslancov
Špekulácie o kupovaní koaličných poslancov odmietol exminister financií a poslanec opozičného Smeru Ján Počiatek. Takýto scenár si koaliční predstavitelia podľa neho vymýšľajú práve preto, aby dokázali obhájiť nedemokratickú zmenu spôsobu voľby z tajnej na verejnú. "Skutočnosť je taká, že sa menia pravidlá počas hry len preto, lebo vládna koalícia si neverí," upozornil.
Aj keď pripustil, že Smer si želá koniec súčasnej vládnej koalície, takýto spôsob by ich nepotešil. "Nemyslím si, že by sme si želali pád vlády práve takýmto spôsobom. Je to relatívne nelegitímny spôsob konca vlády. Sú to čisté špekulácie, absolútne odmietam takéto scenáre," uviedol na margo možného ovplyvňovania koaličných poslancov Počiatek. Celá situácia podľa neho svedčí len o krehkosti pomerov a vzájomnej nedôvere vo vládnej koalícii.