BRATISLAVA. Posledný pracovný týždeň v tomto roku čaká na poslancov Národnej rady (NR) SR od utorka 14. decembra. Podľa harmonogramu by sa mala schôdza skončiť v piatok (17. 12.).
Okrem aktuálneho rokovania poslanci zasadnú do lavíc aj v rámci mimoriadnej schôdze, ktorú iniciovala v piatok (10. 12.) opozičná strana Smer, hovoriť sa na nej bude o výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest. Na jej zvolanie má predseda NR SR Richard Sulík (SaS) zo zákona sedem dní od podania návrhu.
Po splnení týchto povinností sa poslanci vrátia do práce vo februári 2011.
Po tom, čo si snemovňa v predchádzajúcich dňoch poradila s úsporným balíčkom vlády a schválila aj štátny rozpočet na rok 2011 či viaceré zmeny v justícii, nasledujúci týždeň prídu na rad viaceré poslanecké návrhy noviel zákonov. Definitívne sa bude rozhodovať o návrhu Jána Slotu a Rafaela Rafaja (obaja SNS), na základe ktorého sa má falšovanie a pozmeňovanie údajov na tachometri motorového vozidla trestať odňatím slobody na jeden až päť rokov. Výška sadzby by mala podľa novely závisieť aj od toho, či už v tejto veci bol páchateľ odsúdený, alebo nie.
Navrhovatelia odôvodňujú potrebu prijatia novely tým, že na Slovensku sa v súčasnosti predá podľa odhadov 30 až 60 percent ojazdených motorových vozidiel, ktoré majú pozmenené údaje o stave najazdených kilometrov na svojich tachometroch. Predávajúci podľa nich udávajú menší počet kilometrov, ako v skutočnosti motorové vozidlo najazdilo, a to v snahe dosiahnuť jeho lepšiu cenu na trhu.
Rozhodne sa aj o novele zákona o vysokých školách od skupiny koaličných poslancov zo školského výboru Miroslava Beblavého (SDKÚ), Martina Poliačika (SaS), Petra Osuského (Most-Híd) a Jany Žitňanskej (KDH). Podľa ich návrhu majú byť záverečné práce od 1. mája budúceho roka zverejňované na internete, čo má zabrániť plagiátorstvu a podvodom pri získavaní vysokoškolských titulov.
Od uvedeného dátumu by všetky bakalárske, diplomové, rigorózne či habilitačné práce, ktorých sa každoročne vyprodukuje od 50.000 do 100.000, mali byť dostupné verejnosti nasledujúcich 70 rokov. Podľa novely nebude musieť byť zverejnená iba habilitačná práca, ktorá bola vydaná ako neperiodická publikácia.
Opozičný Smer zase žiada zmenu zákona o vyznamenaniach Slovenskej republiky. Medailu prezidenta SR by tak mohli po novom výnimočne získavať aj cudzinci. V súčasnosti môžu toto ocenenie dostať občania SR, výnimočne vojenské útvary a vojenské zväzky, ktoré majú bojovú zástavu, a kolektívy osôb. Od marca 2011 by ho mali podľa Smeru získavať aj cudzinci, "najmä za významné zásluhy o rozvoj v oblasti slovenského hospodárstva, vedy a techniky, školstva, kultúry, umenia a športu, v sociálnej oblasti alebo za významné šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí". Má ísť najmä o prípady, keď je vhodné občanovi iného štátu udeliť štátne vyznamenanie, ale nie sú splnené podmienky na udelenie Radu Bieleho dvojkríža (jediné slovenské štátne vyznamenanie udeľované občanom iných štátov) z hľadiska miery zásluh.
Poslanci budú v prvom čítaní rokovať aj o tzv. malej novele Zákonníka práce od ministra práce Jozefa Mihála (SaS). Ak prejde v navrhovanej podobe, tak zamestnankyne a zamestnanci budú mať po návrate z rodičovskej dovolenky do práce nárok na zaradenie na pôvodnú pracovnú pozíciu. Zamestnávateľ im pritom bude musieť zabezpečiť minimálne také dobré podmienky, ako mali pred odchodom na rodičovskú dovolenku. Podľa Mihála môže mať toto opatrenie negatívne dopady najmä na spoločnosti, v ktorých sa veľmi dynamicky mení štruktúra pracovných miest, napríklad IT firmy. Tieto dopady by mala v budúcnosti zmierniť flexibilnejšia rodičovská dovolenka.
V rámci tretieho týždňa deviatej schôdze sa bude hovoriť aj o troch petíciách. Prvá je namierená proti diskriminácii slovenského piva, druhá proti zásahom do systému doplnkového dôchodkového sporenia a tretia bojuje za zachovanie slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva.