Bratislava 8. júna (TASR) - Rodina, regionálny rozvoj a integrácia Slovenska do Európskej únie sú tri základné piliere dnes schváleného volebného programu Strany demokratickej ľavice na 8. zjazde v Bratislave.
V rodine sa chce SDĽ zamerať na jej postavenie. Rodinu vníma ako základ spoločnosti, aj z hľadiska zlej demografickej situácie. Regionálny rozvoj je zameraný na rozvoj miest, obcí, regiónov a riešenie zamestnanosti a reštrukturalizácie podnikov tak, aby nebolo výsadou bývať v akomkoľvek meste v SR. Tretí pilier odráža záujem Slovenska stať sa členom únie, čo SDĽ vníma nielen ako možnosť spolupodieľať sa na budovaní európskeho domu, ale ako nové šance pre väčšinu občanov SR. Podľa kandidáta na poslanca Ľubomíra Andrassyho sa program nesie v duchu dania nádeje nielen pre vyvolených, ale pre väčšinu občanov Slovenska. SDĽ si uvedomuje, že pred Slovenskom a politikmi stoja dve výzvy - na Slovensko sa opäť vrátila chudoba jednotlivcov i veľké regionálne rozdiely z hľadiska zamestnanosti, regionálneho rozvoja. SDĽ chce riešiť problémy tak, aby sa bežné veci stali samozrejmosťou.
Delegáti zjazdu schválili aj rezolúciu. Konštatovali v nej, že spôsob transformácie hospodárstva, ekonomiky a spoločnosti nastolil novú situáciu a prehĺbil rozpory v slovenskej spoločnosti. "Narušila sa občianska súdržnosť, oslabuje sa integrita spoločnosti. Možnosti uplatnenia základných istôt a práv sa nezlepšujú. Občania sú vystavovaní sociálnym neistotám a schudobňovaniu, z čoho pramení obava z budúcnosti," píše sa v rezolúcii zjazdu. SDĽ má však iné predstavy o spoločnosti. Podľa jej názoru dnes ide o rozhodovanie sa medzi základnými variantmi vývoja slovenskej spoločnosti: proti sebe stoja neoliberálne a sociálne spôsoby organizácie spoločnosti. Ľavičiari sú presvedčení, že sociálny koncept spoločnosti je politickým a ekonomickým projektom. Je cestou nových možností a príležitostí pre ľudí ochotných živiť sa prácou. Prácu nepovažujú iba za zárobkovú činnosť, ale za základný zdroj sebaúcty a východisko spoločenskej integrácie a uznania.