V koalícii nie je podľa premiérky Ivety Radičovej kríza v pravom slova zmysle. Bugár čaká Horváthovo ospravedlnenie.
BRATISLAVA.
"Sú na to rôzne možnosti. Ale jedno, čo nevieme prijať, a to, aby sme čakali ďalšie štyri mesiace," povedal na dnešnej tlačovej konferencii po skončení predsedníctva strany predseda Béla Bugár.
Voľbu si vie predstaviť ešte pred Vianocami a dúfa, že bude zvolený koaličný kandidát Jozef Čentéš. Za svoju stranu vie zaručiť 14 hlasov.
Situácia v koalícii je vážna, vraví Bugár
Pripomenul, že keby sa malo s hlasovaním čakať na prijatie zákona, ktorým chce vládna koalícia zmeniť tajnú voľbu generálneho prokurátora na verejnú, nebolo by to dobré. Nechce totiž ďalšie mesiace žiť v atmosfére nedôvery, ktorá teraz vládne v koalícii. "Situácia v koalícii je vážna. Som 20 rokov v politike, ale s tým, čo sa deje teraz, som sa nestretol," doplnil.
Bugár chce na Koaličnej rade poprosiť premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ), aby sa partneri na dnešnom stretnutí najskôr zaoberali otázkou obnovenia vzájomnej dôvery.
Most-Híd bude zároveň žiadať záruky od všetkých štyroch predsedov koaličných strán a tiež šéfov koaličných poslaneckých klubov, že fiktívne obvinenia skončia a odstráni sa alebo sa aspoň zmierni atmosféra nedôvery v koalícii.
Predsedníctvo Mosta-Híd ďalej vyzýva koalíciu na zastavenie obvinení voči bugárovcom, za ktoré je zodpovedný najmä poslanec SDKÚ Zoltán Horváth. Toho Bugár označuje za frustrovaného z neúspechu v komunálnych voľbách, v ktorých kandidoval na primátora Galanty. Most-Híd ho v kandidatúre nepodporil.
"Pre nás je neprijateľné, aby sa táto frustrácia prenášala na celú koalíciu a to tak, že sa bez dôkazov obviňujú poslanci," vyhlásil.
Bugár zároveň čaká Horváthovo ospravedlnenie aspoň voči poslancovi za Most-Híd Elemérovi Jakabovi, na ktorého Horváth poukazuje. V mene straníckeho orgánu Bugár odsúdil konanie tých koaličných poslancov, ktorí podporili v tajnej voľbe generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a nie koaličného nominanta Jozefa Čentéša, a teda nedodržali koaličnú dohodu.
Bugár: Poslanci Mostu nezlyhali
Trvá na tom, že jeho poslanci to neboli. Odvoláva sa tiež na dvojaký kontrolný mechanizmus, ktorým sa zákonodarcovia Mosta-Híd pri voľbe kontrolovali. Pokiaľ ide o podozrenia z kupovania poslancov, ak by vedel mená tých, ktorí mali byť podplatení, povedal by ich.
Bugárovi je ľúto, že koalícia sa nevenuje v súčasnosti naplno plneniu vládneho programu a namiesto toho "zabáva Slovensko" svojim správaním.
"Namiesto toho, aby poslanci vykonávali svoju prácu, robíme divadlo z voľby generálneho prokurátora. Podkopávame sa, obviňujeme sa, nedôverujeme si, kontrolujeme jeden druhého a minimálne jeden týždeň sa začalo osočovanie bez toho, aby si tí, čo to robia, domysleli dôsledky," upozornil Bugár, ktorý sa za súčasné dianie hanbí.
"Hanbím sa za to a ospravedlňujem sa všetkým, celej verejnosti, občanom. Ospravedlňujem sa za traumatizáciu spoločnosti a za to, že niektorí poslanci zabúdajú na zodpovednosť voči voličom," vyhlásil.
Dodal, že v takejto atmosfére sa nedá fungovať a opätovne vyzval partnerov na nápravu. "Na vládnutie nestačí iba protificovská nálada, ale treba spoluprácu a dôveru," zdôraznil s tým, že každý poslanec by sa už mal konečne venovať tomu, na čo bol zvolený. "Plneniu vládneho programu," vyhlásil.
Podľa premiérky nejde o pravú krízu
V koalícii nie je podľa premiérky Ivety Radičovej kríza v pravom slova zmysle. „Sú to problémy, ktoré si vieme vyriešiť sami,“ povedala Radičová pred stretnutím Koaličnej rady, ktorá dnes rokuje v centrále KDH.
Podľa Radičovej téma krízy nebude ani predmetom rokovania koaličných predstaviteľov. Ak to podľa nej vidí predseda Most-Híd Béla Bugár ako veľký problém, tak on to bude riešiť ako veľký problém. „Ja to tak nevnímam,“ uviedla.
Situáciu v koalícii nevidí tragicky ani jej stranícky šéf Mikuláš Dzurinda. "Vládneme štyria. Vláda nie je vec jednoduchá, býva komplikovaná," poznamenal s tým, že stabilita koalície je podľa neho dobrá. Voliči by jej správanie mali vnímať "ako normálnu vládu pozostávajúcu zo štyroch subjektov, kde sa riešenia a zhoda nehľadajú ľahko".
Na otázku, či verí poslancom Mosta-Híd, že to neboli oni, ktorí hlasovali v tajnej voľbe za Dobroslava Trnku, Dzurinda odpovedal: "Dôverujem 79 poslancom, že zahlasujú za verejnú voľbu."
Pokiaľ ide o Bugárovu výzvu, aby bol šéf prokurátorov zvolený čo najrýchlejšie, dokonca ešte pred Vianocami, povedal, že nemá problém ani so zrýchleným konaním.
Bugárove obavy, že koalícia nebude pre problémy okolo voľby generálneho prokurátora schopná ďalšie mesiace plniť vládny program, okomentoval slovami, že koalícia má všetky predpoklady na to, aby plnila vládny program nie najbližšie štyri mesiace, ale celé funkčné obdobie.
Strach z neplnenia vládneho programu nemá ani Radičová. "Všetci poslanci hlasovali za programové vyhlásenie vlády. Toto pre mňa platí," vyhlásila. Na otázku, či sa dá spoľahnúť aj na tých koaličných zákonodarcov, ktorí pri voľbe generálneho prokurátora nepodporili koaličného kandidáta Jozefa Čentéša, odpovedala: "To je predpokladom ich svedomia."