Staré Hory 9. júna (TASR) - Hoci za pomyselného kráľa vtáctva je v našej prírode pasovaný orol, z jeho "trónu" ho neraz "zosadí" síce menší, ale odvážnejší a arogantnejší krkavec. A to napriek tomu, že orol skalný (Aquila chrysaetos) meria v rozpätí krídel až vyše dva metre a je dvakrát taký veľký ako krkavec čierny (Corvus corax).
Keď však krkavec, ako pre TASR uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, spozoruje vo svojom území orla, začne doň dobiedzať. Dovtedy, kým ho zo svojho rajónu nevydurí. Krkavčí pár je schopný vyhnať orla aj z jeho znášky a obsadiť hniezdo i skalné bralo, na ktorom si ho orly postavili. Tým pomyselného kráľa vtákov vlastne zosadí z jeho imaginárneho vtáčieho trónu.
Ešte začiatkom minulého storočia bol krkavec čierny na Slovensku vzácnym vtákom. Vo väčšom počte sa vyskytoval len vo východnej časti krajiny. Na stredné Slovensko sa jeho populácia rozšírila až po druhej svetovej vojne a odtiaľ expandovala aj do západnej časti.
V súčasnosti hniezdi na Slovensku 1500 až 2000 párov krkavcov. Tieto vtáky obývajú predovšetkým lesné komplexy, kde hniezdia v korunách stromov, alebo ešte častejšie na skalách. Keďže s orlom skalným majú podobné nároky na umiestnenie hniezda, často dochádza k vzájomným potýčkam, v ktorých orly aj prehrávajú.
To, že sa krkavcom v ostatných rokoch u nás darí väčšmi ako v minulosti, má na svedomí človek. Každoročne sa totiž rozrastá počet i objem smetísk, kde krkavce i počas zimy nájdu vhodnú poživeň. Aj keď krkavce "napáchajú" škody, keď požierajú vajíčka a mláďatá iných operencov, v prírode plnia neoceniteľnú funkciu pri likvidovaní kadáverov, uhynutých zvierat.