Bratislava 9. júna (TASR) - Súčasným stavom médií a žurnalistiky na Slovensku a poslednými udalosťami v Slovenskej televízii zaoberali sa dnes v relácii STV O päť minút dvanásť zástupcovia šiestich politických strán.
Podľa podpredsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Jána Budaja za súčasný stav v Slovenskej televízii, kde pred týždňom dvaja moderátori odmietli moderovať politickú diskusnú reláciu a odišli z STV, podobne ako niektorí ďalší redaktori, zodpovedá jej manažment a Rada STV. Parlament nemôže do situácie v STV zasahovať, dodal Budaj. Konštatoval takisto, že vláda nepripravila reformné koncepcie o verejnoprávnych médiách.
Aj podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková vyslovila názor, že manažment verejnoprávnej STV ani Rada STV sa nemôžu zbavovať zodpovednosti za stav v tomto médiu.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner povedal, že to, čo sa odohralo v STV, je dôsledkom istého stavu v spoločnosti. Kameň úrazu je podľa neho v konštituovaní rád verejnoprávnych médií. Podľa jeho mienky najbližšie k verejnoprávnosti bol v roku 1991 model, keď rady boli konštituované tak, že štyroch členov nominovala vláda, štyroch jednotlivé médiá a traja boli nominovaní grémiom mimovládnych strán. Hneď po voľbách v roku 1992 sa táto situácia zmenila a odvtedy sa žiadne politické strany nedokázali vrátiť k pôvodnému, podľa neho najvhodnejšiemu modelu.
Štátna mediálna politika v SR dlhodobo chýba, uviedol poslanec za HZDS Dušan Jarjabek. Verejnoprávna STV stále súťaží so súkromnými médiami, čo by nemalo byť, v STV chýba kontrolný systém. Jarjabek kritizoval terajšiu vládu, že privatizovala telekomunikácie pred vyriešením financovania STV.
S názorom, že v STV chýba kontrolný systém, nesúhlasil L. Lintner. Konštatoval, že kontrolné mechanizmy existujú, je vedenie STV aj Rada STV, ale sú nefunkčné.
SMK hneď po voľbách v roku 1998 navrhla komplexne riešiť situáciu vo verejnoprávnych médiách STV a SRo zákonom, aby boli jasné pravidlá hry, avšak koaliční partneri sa k tejto snahe nepripojili, čo Gyula Bárdoš považuje za chybu terajšej koalície.
Predseda SDA Milan Ftáčnik pripomenul, že minister kultúry Milan Kňažko pripravil návrh zákona o médiách, chýbala však politická vôľa riešiť tieto otázky.
V súvislosti s nedávnou správou Phare, ktorá kritizovala slovenskú žurnalistiku, Z. Martináková konštatovala, že o tom informovali len jedny noviny. Zdôraznila, že o stave slovenskej žurnalistiky by sa mala viesť celospoločenská verejná diskusia.
Lintner súhlasí so správou Phare a myslí si, že v súčasnosti je najkritickejšie obdobie slovenskej žurnalistiky v kontexte amorálnosti slovenskej politiky.
Aj podľa názoru Budaja správa zahraničných pozorovateľov, podľa ktorých médiá v SR neinformujú, ale ovplyvňujú, je varovná a poukázal na dôležitosť prijatia nového mediálneho zákona.