Expresná návšteva potvrdila rozličné názory na dvojaké občianstvo.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:30 nahradili autorským článkom denníka SME.
Témy O čom hovorili
o dvojakom občianstve sa nedohodli, o plynovom prepojení sever-juh - dohodli sa na podpise zmluvy, plynovod prepojí Baltik a Jadran, o spolupráci samospráv pri znižovaní nezamestnanosti.
BRATISLAVA. Rozhovory premiérky Ivety Radičovej s maďarským premiérom Viktorom Orbánom priniesli zhodu v otázkach regionálnej spolupráce.
Zásadný problém dvojakého občianstva pre príslušníkov maďarskej menšiny na Slovensku a najmä to, či budú mať v Maďarsku hlasovacie právo, zostáva. Obaja potvrdili, že ich postoje sa výrazne líšia.
Najkonkrétnejším výsledkom rokovaní je prísľub, že Slovensko a Maďarsko podpíšu dohodu o čo najrýchlejšej výstavbe spoločného severojužného plynovodu, ktorý by Slovensko malo potiahnuť do Poľska až k Baltickému moru.
Cieľom je prepojiť energetické sústavy regiónu „od Baltu až po Jadran“ a znížiť závislosť stredoeurópskych krajín od východo-južných plynovodov z Ruska.
Obe strany si pochvaľovali otvorenosť a vecnú atmosféru rokovaní. POZRITE SI GALÉRIU >>
Orbán označil dohodu za „zásadný prielom, od ktorého závisí osud strednej Európy“.
Premiéri hovorili aj o potrebe spustiť nové projekty regionálnej a cezhraničnej spolupráce založenej na spolupráci samospráv zameranej na znižovanie nezamestnanosti a vytváranie nových, najmä takzvaných „zelených pracovných miest“.
Radičová pripomenula, že „najvyššia nezamestnanosť je na Slovensku na východe a na juhu krajiny.“ To sú z veľkej časti oblasti pri hraniciach s Maďarskom.
Zásadné rozdiely Za diametrálne odlišný naopak Radičová označila postoj oboch krajín v otázke dvojakého maďarského štátneho občianstva a volebného práva pre krajanov.
Za úspech považuje, že začali pracovať zmiešané bilaterálne komisie, ktoré majú riešiť aj túto otázku. Orbán dodal, že sa maďarský volebný zákon nebude meniť pred prijatím novej maďarskej ústavy, čo by sa mohlo stať do konca apríla budúceho roku. „Potom sa k tomu môžeme vrátiť,“ povedal Orbán.
„Podporujeme kroky maďarskej vlády, ktoré môžu prispieť ku konsolidácii situácie u nich doma,“ povedala Radičová.
Na koniec tlačovky, keď bola reč o kontroverzných ekonomických opatreniach Orbánovej vlády, však slovenská premiérka bez udania konkrétneho adresáta zdôraznila potrebu zodpovednej politiky a povedala, že snaha o úspech môže viesť k nebezpečným populistickým rozhodnutiam.
Chválili atmosféru Obe strany si pochvaľovali otvorenosť a vecnú atmosféru rokovaní. Orbán sľúbil, že v prvej polovici budúceho roku príde na Slovensko aj na oficiálnu návštevu.
Posledná oficiálna návšteva premiéra v slovensko-maďarských vzťahoch sa konala v roku 2001, keď vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda navštívil Budapešť.
SMK s Orbánom jedla vo Viedni
Fidesz zvažuje,ako spolupracovať so zmiešaným Mostom.
BRATISLAVA. Viktor Orbán sa nestretol s Mostom, ale s SMK. A nebolo to v Bratislave, ale vo Viedni, kam Orbán pozval predsedu strany Józsefa Berényiho a šéfa republikovej rady Gyulu Bárdosa.
Absolvovali zhruba hodinový obed v Orbánovej obľúbenej reštaurácii. Rakúsko včera navštívil počas európskeho turné ešte pred Bratislavou.
Orbán vysvetľoval stretnutie s SMK a nie s Mostom princípom, že existujú slovenské strany, jedna maďarská strana, s ktorou spolupracujú, preto že sú „etnicky identickí“, a strany zmiešané. „To je tretia kategória a tam si ešte musím rozmyslieť, ako s nimi budeme rozvíjať vzťahy.“
Berényi potvrdil, že s Orbánom hovorili aj o zmenách v jazykovom zákone a zákone o dvojakom občianstve.
(knm)

Beata
Balogová
