Nový riaditeľ strediska pre ľudské práva sa vracia k prípadu diskriminovaných rómskych sestier. Stredisko ich kedysi odmietlo zastupovať pred súdom.
BRATISLAVA. K nerovnakému zaobchádzaniu síce došlo, nemusí to však byť diskriminácia, také stanovisko poslalo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva v lete Viere Samkovej, rómskej učiteľke z Lubeníka. Teraz chce stredisko svoj postoj prehodnotiť.
Bývalá riaditeľka strediska Anna Zachová tvrdila, že prípadný súd so školami, ktoré kvalifikované rómske sestry odmietli prijať do zamestnania, by bol „vopred prehraný".
Jej nástupca, Juraj Horváth, ktorý predtým predsedal správnej rade strediska, vec opäť prešetrí. Bývalý poslanec Smeru zavolal Samkovej a chce do konca týždňa navštíviť región.
„Považujem za správne nielen otvoriť spis s listinnými dokumentmi, ale za ešte dôležitejšie považujem práve osobný kontakt so slečnou Samkovou."
Učiteľku, ktorá si rozširuje zameranie o špeciálnu pedagogiku, zmena postoja strediska zaskočila.
„Vravela som pánu riaditeľovi, že je to zbytočné, pretože môj prípad rieši iná inštitúcia a ja dôverujem mimovládnej Poradni pre občianske a ľudské práva," povedala Viera Samková. Združenie ju má zastupovať pred súdom. „Chcela by som, aby to tak aj zostalo."
Sestrám Samkovým nepomohli ani ministerstvo školstva, štátna školská inšpekcia či inšpektorát práce. Dnes je Samková externou poradkyňou štátnej tajomníčky Lucie Nicholsonovej pre vzdelávanie Rómov.
Stredisko pre sporné odmeny členom správnej rady preverí kontrola z ministerstva financií na podnet premiérky Ivery Radičovej z SDKÚ. Koalícia diskutuje o jeho budúcnosti.

Beata
Balogová
