BRATISLAVA. O niekoľko mesiacov by mal byť stalinský model prokuratúry, ktorý funguje na Slovensku od 50. rokov, minulosťou.
Koalícia sa v pondelok dohodla, že presadí systémovú zmenu. „Ideme nadviazať na zmeny, ktoré sa pripravovali už v roku 2003, no vtedy na to nebola politická vôľa. Základom je oslabenie monokratického systému prokuratúry,“ hovorí poslanec SaS Jozef Kollár.
Nenapraviteľní optimisti majú dôvod na spokojnosť, myslí si Marián Leško
Obmedzia vplyv šéfov
Kľúčovou zmenou by malo byť zrušenie tzv. negatívnych pokynov, ktorými nadradení prokurátori môžu kedykoľvek zastaviť trestné stíhanie, zrušiť obvinenie a podobne.
„Ak chceme, aby ľudia dôverovali justičnému stavu vrátane prokuratúry, je potrebné, aby boli aj výberové konania na prokuratúre transparentné,“ hovorí ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
V komisiách, ktoré vyberajú právnych čakateľov prokuratúry, by mali sedieť aj zástupcovia ministerstva alebo ústavnoprávneho výboru parlamentu. „Dnes o všetkom rozhodujú ľudia pod priamym vplyvom generálneho prokurátora,“ upozorňuje minister vnútra Daniel Lipšic z KDH.
Generálny prokurátor vymenuje aj funkcionárov prokuratúry, pričom je len na ňom, či a kedy ich odvolá. „Treba to zmeniť a obmedziť aj ich funkčné obdobie.“
Rozhodnutia zverejnia
Prokurátori by podľa Žitňanskej mali zverejňovať majetkové priznania, prokuratúra by mala zdôvodňovať a zverejňovať svoje rozhodnutia. Lipšic chce aj diskusiu, či by nemal generálny prokurátor kandidovať len raz.
Zmeny v zákonoch o prokuratúre a právnych čakateľoch by mohli byť pripravené vo februári či v marci. Zároveň chce koalícia presadiť aj verejnú voľbu generálneho prokurátora poslancami. Vládne strany už oslovili ústavných právnikov Petra Kresáka a Jozefa Vozára.
Smer nesúhlasí so žiadnymi zmenami. „Považujeme to za zásah do nezávislosti prokuratúry,“ povedal hovorca strany Erik Tomáš.

Beata
Balogová
