BRATISLAVA. Niektorí zamestnávatelia zrejme budú musieť od apríla budúceho roka oznamovať územným vojenským správam (ÚVS) aj dôvod ukončenia služobného pomeru svojich zamestnancov. Počíta s tým novela zákona o brannej povinnosti, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.
Územná vojenská správa zaraďuje po skončení služobného pomeru príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, Hasičského a záchranného zboru, Národného bezpečnostného úradu a colníkov, ak im trvá branná povinnosť, do záloh ozbrojených síl. Ak sú však prepustení zo zdravotných dôvodov, ÚVS sa o tom v súčasnosti nedozvie.
V prípade, že zamestnávateľ túto povinnosť nesplní, ÚVS mu udelí pokutu do výšky 1000 eur.
Občan s brannou povinnosťou, ktorý bol uznaný za ťažko zdravotne postihnutého, to musí oznámiť správe. Tá si tiež spravidla raz ročne vyžiada takéto údaje od Sociálnej poisťovne a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
"Navrhovanou zmenou sa predíde tomu, aby územná vojenská správa povolala na odvod alebo na výkon mimoriadnej služby občana, ktorý bol uznaný za invalidného alebo s ťažkým zdravotným postihnutím," vysvetľuje ministerstvo obrany ako autor novely.
Po novom bude tento rezort predkladať prezidentovi stanovisko k žiadosti slovenského občana o vykonanie vojenskej služby v ozbrojených silách iného štátu. K nemu sa pripájajú aj stanoviská ministerstiev vnútra a zahraničných vecí. Občan žiadosť podáva rezortu obrany prostredníctvom ÚVS.
Predlžuje sa tiež odborná príprava vojaka v aktívnych zálohách. V súčasnosti je to najviac 14 dní v roku. Po novom bude trvať do 30 dní v roku po prvom uzatvorení dohody o zaradení do aktívnych záloh. V ďalších rokoch do 15 dní. Dohodu uzatvára písomne veliteľ vojenského útvaru s vojakom v zálohe na dobu jedného až piatich rokov.
Parlament zároveň zobral na vedomie návrh na aktualizáciu vojenského zastúpenia SR pri orgánoch NATO a EÚ a vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR do orgánov vojenského zastúpenia pri NATO a EÚ a do vojenských štruktúr NATO a EÚ.
Schválením návrhu sa aktualizujú názvy, sídla a konkretizácia niektorých štruktúr. Aktualizáciu si vyžiadali zmeny jednotlivých štruktúr v rámci NATO a EÚ, v ktorých pôsobia príslušníci OS SR.
"Organizačné zmeny vo veliteľskej štruktúre NATO s účinnosťou od 1. augusta 2010 a pomerné pridelenie pozícií medzi členskými krajinami po pristúpení Chorvátskej republiky a Albánskej republiky, ako aj návrat Francúzskej republiky do vojenských štruktúr NATO, priniesli zmeny názvov, dislokácie, podriadenosti a vytvorenie nových štruktúr v rámci NATO.
Okrem toho SR pristúpila v roku 2010 k Centru výnimočnosti pre oblasť spravodajstva ľudských zdrojov v Oradei (Rumunsko) a Mnohonárodnému logistickému koordinačnému centru v Prahe (Česká republika)," priblížil rezort obrany v materiáli.
Vojenské zastúpenie SR tvorí v súčasnosti 74 pozícií, z toho 22 pozícií vo vojenskom zastúpení SR pri orgánoch NATO/EÚ a národných podporných prvkoch pri vojenských veliteľstvách NATO a 52 pozícií vo vojenských štruktúrach NATO a EÚ.