Rafaj tvrdí, že vláda bola jediná, ktorá vydala k právnej norme zamietavé stanovisko.
BRATISLAVA.
Na tlačovej konferencii ich na to vyzval predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Práve on bol spoluautorom novely Trestného zákona, podľa ktorej sa mali trestať takéto skutky odňatím slobody až na päť rokov. V utorok (14.12.) jeho návrh väčšina poslancov zamietla.
Rafaj tvrdí, že práve vláda bola jediná, ktorá vydala k právnej norme zamietavé stanovisko, a to podľa jeho slov spôsobilo nepriechodnosť novely v pléne Národnej rady SR.
"Bol som optimista a veril som, že táto čisto pragmatická norma, ktorá vylepšuje legislatívnu dieru, slúži najmä občanom a môže ich chrániť," povedal. Stanovisko kabinetu označil za chybné.
Druhou možnosťou neschválenia zákona okrem tlaku vlády môže byť podľa Rafaja silný lobistický tlak biznisu, ktorý sa zaoberá pretáčaním tachometrov.
"Tými, ktorí túto službu ponúkajú priamo verejne, alebo tými, ktorí ju priamo prevádzkujú," poznamenal. Takýto variant pripúšťa aj na základe rozhovorov s koaličnými poslancami. Rafaj sa zároveň poďakoval štyrom poslancom z vládnych strán, ktorí hlasovali za jeho návrh.
SNS sa však myšlienky trestať pretáčanie tachometrov nevzdáva. Už na februárovú schôdzu chce predložiť alternatívny návrh. "Uvidíme, či sa potvrdí to, čo som dnes povedal, alebo zvíťazí zdravý rozum," dodal.
Národniari vo svojej novele navrhovali trestnú sadzbu za pretáčanie tachometrov od jedného až do piatich rokov v závislosti od toho, či už v tejto veci bol páchateľ odsúdený alebo nie.
Na jeden rok mal ísť do väzenia ten, kto "falšuje alebo pozmení údaj o stave celkovo najazdených kilometrov na tachometri motorového vozidla" s cieľom niekoho poškodiť. Rovnako ten, kto tak urobí s úmyslom "zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, alebo kto uvádza taký údaj ako pravdivý, alebo si ho nechá vyhotoviť s úmyslom uvádzať ho ako pravdivý".
Dva až päť rokov malo hroziť páchateľovi, ktorý za tento čin už bol odsúdený a tiež, ak čin spácha vo vzťahu k motorovému vozidlu väčšej hodnoty, alebo spôsobí takýmto konaním značnú škodu. Trestu sa nemal vyhnúť ani ten, kto by čin spáchal z osobitného motívu alebo závažnejším spôsobom konania.
Navrhovatelia odôvodňovali potrebu prijatia novely tým, že na Slovensku sa v súčasnosti predá podľa odhadov 30 až 60 percent ojazdených motorových vozidiel, ktoré majú pozmenené údaje stavu najazdených kilometrov svojich tachometrov. Predávajúci podľa nich udávajú menší počet kilometrov, než v skutočnosti motorové vozidlo najazdilo v snahe dosiahnuť lepšiu cenu motorových vozidiel na trhu.