BRATISLAVA. Štátna služba v služobnom pomere sa má viazať výlučne na občianstvo SR. Týkať sa to má policajtov, príslušníkov SIS, Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), Železničnej polície (ŽP) SR a Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Navrhujú to poslanci KDH v novele zákona o štátnej službe, ktorú dnes NR SR posunula do druhého čítania.
Iniciatíva Pavla Abrhana, Radoslava Procházku a Pavla Hrušovského (všetci KDH) súvisí s poslaneckou novelou zákona o štátnom občianstve. Tou chce koalícia odstrániť trestanie nadobudnutia iného štátneho občianstva stratou slovenského, čo zaviedla vláda Roberta Fica (Smer-SD).
KDH odôvodňuje svoj zámer tým, že povolanie policajtov, príslušníkov SIS, ZVJS, ŽP a NBÚ je spojené so špecifickými potrebami zachovávať lojalitu voči Slovensku či s oboznamovaním sa so skutočnosťami, s ktorými osobitný zákon viaže podmienku mlčanlivosti. Keďže spomínaná koaličná novela zákona o štátnom občianstve opäť umožní nadobúdať popri štátnom občianstve SR aj cudzie štátne občianstvo, "stáva sa potrebným prehodnotiť aj podmienky výkonu týchto povolaní".
KDH pripomína, že tieto povolania sú viazané na služobnú prísahu, ktorou sa občania zaväzujú k vernosti Slovenskej republike. "Pri získaní štátneho občianstva cudzieho štátu, napríklad Maďarskej republiky, sa žiadatelia zaväzujú k vernosti cudziemu štátu a k jeho ochrane. Z uvedeného vyplýva, že získaním občianstva cudzieho štátu by mohla byť narušená lojalita k Slovenskej republike," argumentujú poslanci KDH.
Keďže sa osoby vykonávajúce štátnu službu v služobnom pomere vo zvýšenej miere oboznamujú s utajovanými skutočnosťami a inými citlivými informáciami, v prípade získania občianstva cudzieho štátu vzniká zvýšené riziko ich úniku v prospech cudzej moci.
Spomínaná novela zákona o štátnom občianstve sa do legislatívneho procesu dostala už skôr ako tento návrh KDH. Poslanci ju mali schvaľovať na aktuálnej schôdzi, no rozhodli sa právnu normu odložiť na február, aby mohli byť oba súvisiace zákony odsúhlasené naraz.