BRATISLAVA. Čokoľvek bude lepšie, ako rozvrat, ktorý zanechala bývalá vláda, vyhlasovali ochranári po júnových voľbách. Ministerstvo životného prostredia sa stalo symbolom netransparentnosti a klientelizmu, čo viedlo až k jeho zániku.
Nová vláda ho obnovila a životnému prostrediu sa venovala aj v programovom vyhlásení, pol roka po voľbách však opäť prevláda medzi ochranármi sklamanie. Ministrovi Józsefovi Nagyovi (Most–Híd) už adresovali viac kritických otvorených listov.
Spomienka na SNS a HZDS
Ochrana prírody Vysoké Tatry
Výzvou pre Štátnu ochranu prírody je zonácia Tatranského národného parku. Predchádzajúce vedenie ministerstva životného prostredia poza chrbát ochranárov presadzovalo zonáciu, ktorá okresala chránené územia na úkor cestovného ruchu. Minister chce dokument prijať do pol roka. Lykožrút
Živý je spor medzi časťou lesníkov a ochranárov, ako pristupovať k stromom napadnutým lykožrútom. Úrady udeľovali výnimky na výrub v rezerváciách s najvyšším stupňom ochrany. Dôvodili rizikom šírenia kalamity. Ochranári tvrdia, že výrub devastuje prírodu a les sa s lykožrútom vyrovná sám. Úbytok pralesov
Prichádzame o pralesy. Výskum občianskeho združenia FSC Slovensko odhalil, že máme už len zhruba 10-tisíc hektárov človekom nedotknutých lesov, čo je o polovicu menej ako sa predpokladalo. Takmer polovica z lokalít navyše nie je podľa združenia dostatočne chránená. Medvede
Poľovníci i niektorí starostovia tvrdia, že medvede sú premnožené a treba ich strieľať. Zníženie ich počtu nedávno podporil aj bývalý šéf Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák. Medvede však doteraz nikto nespočítal a Slovensko už prehralo viac súdov pre nezákonne povolené odstrely.
Rozčarovala ich najmä politika ministra v Štátnej ochrane prírody, ktorá sa stará o chránené územia.
„Žiadame, aby sa na čelo dostalo vedenie, ktoré bude nezávislé od politických a ekonomických záujmov, bude mať dôveru zamestnancov a podporu ministerstva i verejnosti pri presadzovaní zmien v ochrane krajiny,“ napísali ministrovi zamestnanci organizácie začiatkom decembra.
Reagovali na náhle odstúpenie svojho šéfa Mariána Jasíka, ktorý nesúhlasil s pokynom ministra ponechať vo vedení aj dovtedajšieho riaditeľa Jána Mizeráka.
Minulý týždeň sa pridal aj známy ekológ Mikuláš Huba. „Ľudia vo vedení Štátnej ochrany prírody, ktorí mali a majú blízko k SNS a HZDS a boli a sú nebezpeční pre slovenskú prírodu, sa na svojich postoch zabetónovali a smejú sa nám do tváre. Bodaj by nie! Ukazuje sa, že majú plnú podporu minimálne jedného z členov vládnej koalície, strany Most-Híd,“ napísal.
Hoci Nagy už našiel za Jasíka náhradu a riadením poveril dlhoročného zamestnanca organizácie Jána Zuskina a stiahol i požiadavku na zotrvaní Mizeráka, nedôvera medzi ochranármi pretrváva.
Skepsa
„Štátna ochrana prírody sa stala nástrojom v rukách politikov a je len vec momentálneho politického zloženia, či tam prevážia lobistické skupiny, alebo nie. Stačí sa pozrieť na zjazdovky, hotely a zvernice v chránených územiach,“ tvrdí Juraj Smatana z Ekofóra, ktorý radí aj premiérke Ivete Radičovej.
O tom, že štátna ochrana robí len to, čo mu diktovali mocní zvrchu a prestala robiť, čo má, hovorí aj jej bývalý zamestnanec Ján Šmídt. Za zlyhanie organizácie, ktorú v minulom období opustili desiatky odborníkov, nesie podľa ochranárov zodpovednosť vedenie na čele s Mizerákom. Situácia sa nezmení, kým nové vedenie organizáciu personálne i organizačne nezreformuje, tvrdia.
„Minister si váži názor zamestnancov aj predstaviteľov mimovládnych organizácií, no nie je možné diktovať personálnu politiku zvonku alebo od podriadených,“ reagovala hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková.
Ministerstvo tvrdí, že väčšina ochranárov dostáva granty a príspevky, a preto pre nich bude dobré, ak štátnu ochranu povedie človek, ktorému nikto nebude blízky. „Peniaze na podporu projektov sú výrazne vyčerpané a počítame s nespokojnosťou a upodozrievaním v prípade nesplnených požiadaviek,“ predpokladá ministerstvo.
Jasíkovi stačili štyri dni
Minister tvrdí, že sa rozišli ako zásadoví chlapi.
BRATISLAVA. Štyri dni trvala kariéra riaditeľa Štátnej ochrany prírody Mariána Jasíka, ktorého si vybral nový minister životného prostredia József Nagy.
„Dohodli sa ako zásadoví chlapi. Zistili, že majú rovnaký cieľ chrániť prírodu, ale chcú to robiť s rozdielnou mierou radikalizmu,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková. „Rýchlo som zistil, že na zásadné zmeny nie je vôľa,“ hovorí Jasík.
Odlišné predstavy sa ukázali, keď minister požiadal, aby sa zástupcom riaditeľa stal dovtedajší šéf Ján Mizerák. „Mal som odvolať kompetentného úradníka a dosadiť pána Mizeráka, ktorý na funkciu nemal,“ hovorí Jasík.
„Minister upozornil pána Jasíka, že bude akceptovať každé jeho personálne rozhodnutie podložené nielen osobnou antipatiou, ale aj preukázateľnými dôvodmi. Do toho času sa dohodli, že pán Mizerák bude degradovaný, s čím pán Jasík súhlasil,“ tvrdí Hudáková. Jasík tvrdí, že to nie je pravda a rezignoval.
„S nádejou sme prijali nástup nového riaditeľa Jasíka. Jeho rozhodnutie a najmä dôvody tohto rozhodnutia vyvolali u značnej časti zamestnancov znepokojenie a obavy z budúcnosti tejto organizácie i ochrany prírody,“ reagovali v liste na udalosti niektorí zamestnanci organizácie.
(mp)
Na zmeny je ešte čas
Povereným riaditeľom Štátnej ochrany prírody sa stal JÁN ZUSKIN.
Čo hovoríte na list vašich podriadených?
„Je dobré, ak sa vyjadria. Podporujem to.“
Prečo má exriaditeľ Mizerák ostať vo vedení?
„Po geste, ktoré urobil pán Jasík, som pána Mizeráka ťažko mohol obsadzovať. Vzhľadom na jeho predošlú zmluvu zastáva pozíciu lesníka. Ako pracovníkovi v nadstave sme mu ponúkli dohodu, rozhodol sa pre výpoveď.“
Minister na jeho zotrvaní nenaliehal?
„Šiel som do toho s tým, že nie sú žiadne personálne podmienky.“
Čo sa zmenilo?
„Počul som rôzne domnienky, ale iba pán minister a pán Jasík vedia, čo medzi nimi bolo.“
Plánujete personálne a organizačné zmeny?
„Momentálne to nie je problém dňa. Táto organizácia bude mať čo robiť, aby prežila, máme aktuálnejšie veci, ako riešiť personálne žabomyšie vojny.“
Takže organizácia nie je odborne vybrakovaná?
„Niektoré personálne veci boli problémové. Ak to ale niekto interpretuje tak, že odborníci odišli a hlupáci ostali, je to nehoráznosť.“
Aká je vaša vízia?
„Zmeny sa diať budú, ale nie unáhlene. Chcel by som posilniť kompetencie na jednotlivých pracoviskách, čo bude pre nich znamenať aj väčšiu zodpovednosť.“
Ste poľovník?
„Pre poľovníkov som ochranár a pre ochranárov poľovník. Poznám obe činnosti a snažím sa hľadať medzi nimi cesty.“
(mp)

Beata
Balogová
