Samosprávy zneužívajú výnimky i odmeny. Niektoré mestá, obce i župy pri predajoch či prenájmoch obchádzali súťaže. Poslanci to chcú zmeniť.
BRATISLAVA. Samosprávy by mali predávať majetok transparentnejšie, primátori a starostovia by zas mali byť prehľadnejšie ohodnotení. Aj tým sa zaoberal parlament na schôdzi, ktorá sa skončila tento týždeň.
Poslanci na nej schválili návrh združenia Via Iuris, ktoré poukázalo na prax podozrivého nakladania s mestským majetkom. Niektoré mestá, obce i župy totiž pri predajoch či prenájmoch obchádzali súťaže, dražby i znalecké posudky cez výnimku takzvaného „osobitného zreteľa“.
Osobitní
Tá umožňuje samosprávam predávať či prenajímať majetok priamo, ak ide o verejný záujem. Napríklad predať pozemky lacnejšie, ak investor na revanš vytvorí nové pracovné miesta.
„V mnohých samosprávach sa stávalo bežnou praxou, že sa uplatnenie výnimky dialo bez dôvodu, ktorý by opodstatňoval predaj či prenájom majetku pod trhovú cenu,“ hovorí právnička Via Iuris Zuzana Čaputová.
Ako príklad spomína nedávny desaťročný prenájom zdravotného strediska v Rači firme vtedajšieho starostu tejto bratislavskej mestskej časti Jána Zvonára (Smer). Ten vysvetľoval osobitný zreteľ spokojnosťou ľudí so službami jeho zariadenia.
Združeniu sa podarilo presvedčiť koaličných poslancov, ktorí používanie výnimky sprísnili. Na jej využitie bude po novom potrebná trojpätinová väčšina všetkých, a nielen prítomných poslancov, zastupiteľstvo bude musieť využitie výnimky zdôvodniť a o plánovanom priamom predaji aj dopredu informovať.
Transparentnosť v samospráve má zvýšiť aj ďalší návrh, ktorý parlament v stredu posunul do druhého čítania. Poslanci SaS navrhli, aby už miestne zastupiteľstvá primátorom a starostom neprideľovali odmeny. O tých sa totiž verejnosť často nedozvedela.
Poslanec SaS Szilárd Somogyi vysvetľuje, že možnosť mimoriadneho ohodnotenia starostu ostáva. „Zastupiteľstvo by to malo robiť formou krátkodobého zvýšenia platu, ktorý sa zo zákona zverejňuje.“ Horný strop platu navrhujú zrušiť.
Vydierateľní
Či novela parlamentom prejde, je otázne. Nepozdáva sa opozícii ani Združeniu miest a obcí Slovenska. Poslanec Smeru Viliam Jasaň sa obáva, že zastupiteľstvo môže cez možnosť kedykoľvek plat zvyšovať a znižovať starostu vydierať. „Pán starosta, nechceš nám toto podpísať, tak ti znížime plat a potom to urobíš.“
Predsedovi ZMOS–u Michalovi Sýkorovi sa nepáči, že návrh ráta so znižovaním platov o desať percent. „Keď si budú uťahovať opasky všetci volení funkcionári a znížia sa im platy o desať percent, až potom nech je to aj v samospráve,“ povedal.

Beata
Balogová
