Prácu poslanca podľa Miroslava Beblavého nie je správne posudzovať len podľa počtu rokovacích dní.
BRATISLAVA. Vianočné prázdniny od 16. decembra až do 18. januára, keď začínajú zasadať prvé výbory - teda spolu najmenej 32 dní voľna.
Ak si chce poslanec prázdniny predĺžiť až do začiatku februárovej schôdze, má voľno ďalších 15 dní.
Medzi decembrovou a januárovou schôdzou Národnej rady je podľa harmonogramu rokovaní prestávka až 47 dní.
Poslancom parlamentu sa pracovný rok skončil mimoriadnou schôdzou, ktorá bola vo štvrtok. V stredu ukončili rok slávnostným prípitkom.
Dlhé voľno aj v lete
Ďalšia pauza čaká zákonodarcov v lete. Od konca júlovej schôdze do prvých zasadaní výborov je to 41 dní, a do začiatku septembrovej schôdze až 60 dní.
Na budúci rok si poslanci naplánovali 66 dní zasadnutia pléna o 11 viac ako na tento rok, ale o tri menej ako v roku 2009. Tento rok mali sedieť v rokovacej sále 55 dní, v skutočnosti to bolo o dva viac.
Každý zo zákonodarcov tvrdí, že jeho práca je na čas oveľa náročnejšia, ako to vyzerá. Hovoria, že pracujú v regiónoch s voličmi, pripravujú si vystúpenia, tvoria zákony.
Denník SME napočítal v parlamentných štatistikách sedem poslancov Smeru, Mosta-Híd a SNS, ktorí za pol roka nevystúpili v pléne, neboli spolupredkladateľmi žiadneho návrhu a nepýtali sa na nič premiérky ani ministrov.
Viacerí poslanci stíhajú byť aj starostami či primátormi alebo učia či vykonávajú advokátsku prax.
Záleží od prístupu
„Tento typ analýzy je podľa mňa úplne chybný. Čo by urobil poslanec, ktorému sa nechce nič robiť, keby zasadal parlament dvakrát denne? Prišiel by a len by postláčal tlačidlá," hovorí parlamentný nováčik Miroslav Beblavý. Po vlastnej skúsenosti si vraj nemyslí, že väčšina poslancov zaháľa.
Bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek zo Smeru sa po odchode do parlamentu novinárom sťažoval, že bol zvyknutý na väčšie vyťaženie.
„V parlamente sedíte, počúvate, z času na čas sa vyjadríte k téme, o ktorej si myslíte, že sa máte vyjadriť," povedal SME. „Ale na ministerstve som bol v jednom kole 10 - 12 hodín denne a rokovania sa striedali po 20 minútach."
Ján Slota si prácu v parlamente veľmi necení. Na väčšine zasadaní chýba.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Poliačik: Niektorí nato dlabú
O práci poslancov hovorí parlamentný nováčik MARTIN POLIAČIK z SaS.
Ako ste vyťažený?
„Väčšinu času je full-time práca. Keď zasadá parlament, je to blázinec od rána do večera. Keď zasadajú výbory, treba na ne chodiť a ja som v dvoch. Medzitým sú rokovania na úrovni ministerstiev, treba chodiť aj do regiónov. Potrebu stretávať a rozprávať sa majú aj občania."
Predtým ste učili na základnej škole. Kde ste sa viac nadreli?
„Je to porovnateľné s učiteľskou prácou v tom, že človek neprestajne pracuje, aj keď príde domov."
Do najbližšieho zasadnutia výborov máte 32 dní. Čo budete robiť?
„Viem, že je to 32 dní, ale máme nárok aj na trochu odpočinku. Minimálne v januári chcem týždeň odpočívať. Od polovice januára už začnem pracovať na istých mojich legislatívnych nápadoch."
Sú aj poslanci, čo tých 32 dní práci asi venovať nebudú.
„Sú aj takí, ktorí sa nevenujú práci, ani keď zasadá parlament."
Koľko ich tak percentuálne je?
„To neviem, ale najvypuklejšie príklady poznáme všetci. Pána Slotu som tu videl možno štyrikrát. Myslím, že sú aj takí, čo nato dlabú naozaj intenzívne."Miroslav Kern
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Beata
Balogová
