Bratislava 10. júna (TASR) - Presne 53 percent Slovákov si myslí, že po prijatí SR do Európskej únie (EÚ) sa zvýši ich životná úroveň. Naopak, 41 percent občanov sa k tomu stavia skepticky.
Dôvera Slovákov vo vyššiu životnú úroveň je pritom oproti obyvateľom Českej republiky väčšia vo všetkých vekových kategóriách a sociálnych skupinách.
Optimisticky sa k zvýšeniu životnej úrovne stavia 68 percent Slovákov v skupine 15 až 24-ročných. Štvrtina z nich zvýšenie životnej úrovne neočakáva a 7 percent sa nevedelo o tejto otázke vyjadriť.
Rovnako, ako u obyvateľov Českej republiky, sa tento optimizmus vytráca s pribúdajúcim vekom. V skupine občanov nad 65 rokov verí v zvýšenie životnej úrovne po vstupe do únie 38 percent a naopak, 52 percent neverí.
Markantný rozdiel - 19 percent je u osôb s najnižším vzdelaním. Kým v ČR určite verí v zlepšenie životnej úrovne len 11 percent, na Slovensku je to 30 percent občanov. Podobné je to aj v skupine s vyšším vzdelaním. Zatiaľ čo optimistom je len každý piaty český vysokoškolák, na Slovensku je to každý tretí.
Prieskum zisťoval aj názory občanov o vplyve výsledku parlamentných volieb na prijatie Slovenska do EÚ a NATO. Podľa neho, každý tretí dospelý Slovák očakáva, že výsledok parlamentných volieb určite ovplyvní prijatie Slovenska do týchto štruktúr. Každý štvrtý odpovedal "skôr áno". Presne 35 percent občanov takýto vplyv neočakáva a 8 ľudí zo sto nevedelo odpovedať.
Z pohľadu regiónu sú o vplyve volieb na členstvo Slovenska v euroatlantických štruktúrach podstatne viac presvedčení Bratislavčania. "Určite áno" totiž odpovedal každý druhý obyvateľ tohto regiónu. O vplyve výsledku volieb na prijatie SR do EÚ a NATO sú najviac presvedčení vysokoškoláci - 42 percent.
Výsledky prieskumu TASR poskytol Dušan Martinkovič z RCA Research SK.
TASR k nemu ponúka graf.