Bratislava 10.júna (TASR) - Neúspechom sa môže skončiť Svetový summit o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorý sa bude konať na prelome augusta a septembra v Johannesburgu. Jednou z príčin, prečo sa toto vrcholné podujatie zapíše do histórie ako premárnená príležitosť, môže byť skutočnosť, že základné dokumenty nebudú dobre pripravené. Domnieva sa predseda Spoločnosti pre trvalo udržateľný rozvoj v SR Mikuláš Huba.
Podľa jeho slov rokovania najvyšších predstaviteľov krajín môžu stroskotať aj na otázke financovania programov v menej rozvinutých štátoch. Huba dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave upozornil na to, že práve záväzok priemyselných štátov, ktoré sa pred desiatimi rokmi na Summite Zeme v Rio de Janeiro zaviazali poskytovať pre rozvojové krajiny 0,7 a viac percent z HDP, nebol splnený.
Rastislav Vrbenský z Regionálneho centra Rozvojového programu (UNDP) OSN dodal, že okrem spomínanej problematiky financovania sa javia ako sporné aj otázky obchodu, globalizácie, či mechanizmov uplatňovania. Pripomenul, že hodnotiaca správa generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana o implementácii Agendy 21, kľúčového dokumentu prijatého v roku 1992 v Brazílii, nie je vôbec optimistická. Znamená to teda, že v oblasti zlepšenia stavu životného prostredia sa vo svete neurobilo toľko, ako sa predpokladalo.
V správe sa okrem iného konštatuje, že napríklad podiel afrického kontinentu na svetovom obchode klesol. Kým v roku 1990 bol 2,7 percenta, o desať rokov neskôr 2,1 percenta. Takisto sa nepodarilo ani výrazne znížiť počet chudobných ľudí vo svete, ktorí v roku 1990 predstavovali z celkovej populácie 29 percent a v roku 1998 23 percent. Preto by nadchádzajúci summit mal stanoviť cieľ znížiť chudobu na polovicu do roku 2015. Stretnutie v Johannesburgu bude mať aj ďalšie priority - vodu, energiu, zdravie, biodiverzitu a poľnohospodárstvo.
Príspevkom SR k príprave tohto podujatia je aj parlamentom nedávno schválená Národná stratégia trvalo udržateľného rozvoja. SR ustanovila aj Radu vlády pre trvalo udržateľný rozvoj. Krajina sa zaradila na 14. miesto spomedzi 142 krajín v oblasti uplatňovania princípov trvalej udržateľnosti. Nemožno to však považovať sa veľké úspechy, uviedol riaditeľ odboru environmentálnej politiky a plánovania MŽP SR Pavel Toma.