Bratislava 10. júna (TASR) - Vyše štyristonásobné prekročenie maximálnej koncentrácie nebezpečnej chemickej látky trichlóretén zaznamenali aktivisti organizácie Greenpeace počas februárového výskumu vo vzorkách odpadových vôd, ktoré do rieky Nitry vypúšťajú Novácke chemické závody (NCHZ).
Členovia Greenpeace dnes novinárov informovali, že namerané množstvo trichlóreténu neporušuje limity vzťahujúce sa na tento sektor chemickej výroby na Slovensku, ale vo vyspelých krajinách, ako napríklad v USA, by bola takáto koncentrácia neprípustná. "Tam je povolené množstvo približne šesťdesiat mikrogramov na liter, no v Novákoch sme namerali viac ako dvadsaťsedemtisíc," uviedol vedúci kampane proti znečisťovaniu riek Martin Hojsík. Dodal, že ochranári zaznamenali vo vzorkách z NCHZ aj zvýšený výskyt tetrachlóreténu, vinylchloridu a niektorých dioxínov, ktoré patria medzi najnebezpečnejšie látky.
Okrem toho aktivisti monitorovali vplyv chemickej výroby na ľudí žijúcich v tomto regióne, pričom výsledky podľa nich neboli pozitívne. "Množstvo ortuti vo vlasoch a nechtoch detí je tu signifikantne zvýšené," upozornil Hojsík s tým, že "ide o takzvaný bioakumulátor, čo je látka, ktorá sa hromadí v ľudskom tele a zle sa odbúrava".
Predstavitelia Greenpeace merali aj kyslosť a zásaditosť odpadových vôd z NCHZ. Počas výskumu dospeli k záveru, že vypúšťaný roztok má v určitých fázach hodnotu nula, čo znamená, že je absolútne kyslý, ale v inom čase namerali pH 12, čo je zas hranica najvyššej zásaditosti. Podľa Hojsíka je výsledkom vypúšťania takýchto kontaminátov mŕtva rieka. Navyše vedenie chemického podniku v Novákoch údajne odmieta zverejniť oficiálne hodnoty a koncentráciu odpadov vypúšťaných do vody a do vzduchu, pričom sa bráni tým, že ide o obchodné tajomstvo.
Greenpeace preto v otvorenom liste žiada generálneho riaditeľa NCHZ Ľuboša Beňa, aby zabezpečil náhradu ortuťovej chlóralkalickej elektrolýzy membránovou technológiou, ktorá je ekologickejšia a energeticky výhodnejšia. Ochranári zároveň požadujú zastavenie výroby trichlóretylénu do 30. septembra tohto roku a modernizovanie technológie čistenia odpadových vôd, čím by sa mal tok Nitry revitalizovať.