Agentúrne texty sme o 20:00 nahradili autorským článkom SME.
RATISLAVA. Martin Chren z SaS zostáva štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva. Premiérka Iveta Radičová sa rozhodla, že nebude naliehať na jeho odchod po zverejnení výsledkov kontroly NKÚ v kauze hayekovci. „Rozhodnutie som prenechala predsedovi SaS a jeho samotnému.“ Sulík ani Chren naďalej nevidia dôvod na odstúpenie. „Osobne preberám za neho zodpovednosť,“ vyhlásil Sulík.
Kauza Hayek Consulting sa tak pre vládnu koalíciu po vyše troch mesiacoch skončila. NKÚ skonštatoval, že štát za bývalej vlády postupoval nehospodárne pri zákazkách pre firmu, kde boli spolumajiteľmi Chren a podpredseda strany Most–Híd Ivan Švejna. Ten odstúpil z funkcie štátneho tajomníka rezortu dopravy ešte v októbri.
Firma Hayek Consulting, ktorá na Počiatkovom ministerstve dostala zákazky za vyše 1,5 milióna eur, podľa NKÚ splnila, čo jej zmluvy prikazovali. Podozrivé tendre hayekovcov NKÚ vôbec nepreveroval. „Ak NKÚ neskonštatuje transparentnosť, efektívnosť a hospodárnosť týchto kontraktov na základe môjho vyhodnotenia, štátni tajomníci odstúpia,“ uviedla premiérka v septembri.
Stručné vyjadrenia
Chronológia Kauza Hayek
3. septembra - na zmluvy upozornil týždenník Trend, 10. septembra - denník SME poukázal na podozrenia z fingovanej konkurencie, 21. septembra - ukázalo sa, že aj v agentúre NADSME hayekovci súťažili s prepojenými firmami, 24. septembra - Radičová so Sulíkom oznámili, že dajú kauzu preveriť NKÚ, 8. októbra - Švejna odstúpil, 17. decembra NKÚ ukončil preverovanie kauzy. Zistil nehospodárnosť pri použití štátnych peňazí. 21. decembra – Premiérka: Chrena neodvolám
Chren sa od piatka, keď NKÚ zverejnil zistenia, nevyjadroval, v pondelok povedal pár slov po stretnutí s Radičovou a predsedom SaS Richardom Sulíkom. „Nemal by som čisté svedomie, ak by správa NKÚ poukázala na neúčelnosť zo strany našej spoločnosti.“
Sulík sa s Radičovou dohodol, že za ďalšie pôsobenie Chrena vo funkcii štátneho tajomníka preberá osobnú zodpovednosť. Chren podlieha ministrovi hospodárstva Jurajovi Miškovovi z SaS. Ten tiež vyhlásil, že na odchod svojho štátneho tajomníka nevidí žiaden dôvod.
Chren v pondelok opakoval obhajobu zákazky Hayek Consultig na ministerstve financií za Jána Počiatka. Za prípravu projektu programového rozpočtovania samospráv firma zinkasovala viac ako 1,5 milióna eur.
„Za projekt sa nemusíme hanbiť,“ hovoril Chren. To, že firma za bývalej vlády profitovala z projektu, ktorý bol podľa NKÚ nehospodárny, sa podľa neho nedalo zmeniť. „Nebolo možné zmluvu ovplyvniť.“
- Štát je nastavený na plytvanie, myslí si Peter Schutz.
- 4 dôvody Lukáša Filu, prečo bolo celé predstavenie urážkou zdravého rozumu.
SaS a SDKÚ si rozumejú
NKÚ skonštatoval, že ministerstvo platilo hayekovcom opakovane za materiály, ktoré boli zhodné na 95 percent. Poukázal aj na nehospodárnosť pri organizovaní školení – jedno stálo takmer tisíc eur. Firma dodala internetový portál za vyše 41,6–tisíca eur. Sumu však nijako nešpecifikovala.
Na odchod Chrena tlačila Radičová koncom septembra. Nesúhlas SaS vyústil až do hrozby rozpadu koalície. Odvtedy sa vzťahy strán zlepšili a včerajšie rozhodnutie premiérky tento stav potvrdilo.
Chren kontra kontrola
Projekty pre samosprávy bola podľa Martina Chrena v súlade s liberálnym presvedčením všetkých majiteľov spoločnosti Hayek Consulting a neviedla k dosiahnutiu neprimeraných ziskov. Prinášame jeho tvrdenia o plnení zákazky a zistenia NKÚ.
Suma a transparentnosť Chren
„Hoci sa môže zdať, že 1,19 milióna eur za projekt pilotnej implementácie programového rozpočtovania je suma vysoká, som presvedčený, že zodpovedá, či je dokonca nižšia než sumy za projekty v obdobnom rozsahu, realizované domácimi konzultačnými spoločnosťami.“
NKÚ
Kontrolóri nedokázali vyčísliť, koľko peňazí ministerstvo financií firme zaplatilo zbytočne. V zmluve neboli stanovené jasné parametre. Okrem toho časť práce nevydokladovali.
Odpracované hodiny a transparentnosť Chren
„Celková časová náročnosť projektu predstavovala približne 9-tisíc konzultačných hodín, z toho viac ako polovicu priamo v teréne, v sídlach jednotlivých samospráv.“ Na svojom blogu Chren uvádza, že išlo o takmer 10-tisíc konzultačných hodín.
Všetky projekty boli podľa neho obstarané v súlade so zákonom i dobrými mravmi. „Mali vždy za cieľ skvalitniť, stransparentniť a zefektívniť prácu vlády.“
NKÚ
Podozrenia z machinácií pri obstarávaní NKÚ neskúmal. Podľa výsledkov kontroly postupovalo ministerstvo pri zadávaní projektu nehospodárne a porušilo zákon o rozpočtových pravidlách. Dokumenty pre obce sa až na niekoľko veľmi podobných príkladov obsahovo zhodovali na 95 percent. Vo viacerých prípadoch v regiónoch školili len jedného či dvoch ľudí
zdroj: hayekconsulting.sk, chren.blog.sme.sk, NKÚ
Podozrivé tendre skúmajú ďalej
NKÚ sa zaoberal plnením zmlúv, nie súťažami. Tie preveruje Úrad pre verejné obstarávanie.
BRATISLAVA. Preverovanie kauzy Hayek Consulting pokračuje aj po oznámení zistení Najvyššieho kontrolného úradu. Ten sa vôbec nezaoberal podozrivými tendrami, v ktorých hayekovci získali za bývalej vlády zákazky na ministerstve financií a v agentúre ministerstva hospodárstva.
Okolnosti výberových konaní stále preveruje Úrad pre verejné obstarávanie a aj Protimonopolný úrad. Ten zisťuje, či účastníci tendra medzi sebou neuzatvorili protisúťažnú dohodu. Výsledky podľa hovorcu úradu Vladimíra Ferka zatiaľ nie sú známe. Oba úrady konajú na vlastný podnet.
Podozrenia z vytvárania umelej konkurencie pri výberových konaniach vyšli najavo krátko po prevalení kauzy. Do tendra na ministerstve financií sa okrem hayekovcov prihlásili aj dve spriaznené firmy, ktoré nepredložili reálne ponuky a ani sa nezúčastnili na otváraní obálok.
Aj v agentúre ministerstva hospodárstva hayekovci zákazky získali v súťažiach s prepojenými firmami.
V jednom prípade sa dokonca o rovnakú zákazku uchádzala spoločnosť konateľa Hayek Consulting Matúša Pošvanca.
(bum)

Beata
Balogová
