BRATISLAVA. Pre prípad opitého policajta, ktorý v sobotu strieľal na bratislavských Dlhých Dieloch, sa testy na alkohol v polícii nezmenia.
Policajný prezident Jaroslav Spišiak tvrdí, že súčasný systém je dostatočný. Dôkazom sú podľa neho desiatky policajtov, ktorí ročne musia opustiť zbor, pretože pili.
Testy zaviedol Šimko
„Individuálne zlyhanie jednotlivca nemôže viesť k zmenám systémových opatrení,“ hovorí Spišiak. Inak by v polícii „bol sústavný chaos a nijaký systém by sme nenastavili“.
Spišiak je presvedčený, že systémové opatrenia sa prijímajú len vtedy, keď sa pravidlá porušujú „rapídnym spôsobom“. To sa podľa neho dialo v roku 2002, keď opití policajti v službe spôsobili viaceré dopravné nehody.
Vtedajší minister vnútra Ivan Šimko z SDKÚ preto nariadil v polícii skúšky na alkohol. Mali sa vykonávať dvakrát týždenne.
38 počet policajtov, ktorí vlani dostali výpoveď, lebo pili v službe.
„Všetko, čo bolo prijaté, platí,“ hovorí dnes o testoch Spišiak. Aj vďaka nim „som už ja osobne navrhol niekoľko policajtov, ktorí pri nástupe do služby prejavili nejaké malé náznaky alkoholu v krvi, prepustiť“.
Spišiak hovorí, že aj predchádzajúce vedenia polície rovnako prísne dodržiavali nulovú toleranciu k alkoholu v jej radoch. Od tohtoročných parlamentných volieb pre alkohol prepustili 14 policajtov, povedala Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Za celý minulý rok ich bolo 38.
Za alkohol podľa Hattalovej policajt nedostane výpoveď iba vtedy, ak je jeho prítomnosť v krvi dôsledkom napríklad užívania liekov.
Spišiak zdôraznil, že strieľajúci policajt nebol počas incidentu v službe. Aj takého „vybočenia“ podľa neho obmedzí nový koncepčný systém fungovania policajného zboru, ktorý má platiť od prvého januára. Akú koncepčnú zmenu chystá, nechcel prezradiť.
Testujú aj osobnosť
Psychológovia Ján Čech a Karol Kleinmann sa zhodujú, že psychotesty, ktorými policajti prechádzajú pri nástupe do služby, nedokážu odhaliť, či je záujemca o povolanie alkoholik.
Dokážu však odhaliť rizikové faktory v jeho osobnosti a správaní, ktoré môžu viesť k alkoholizmu. Kleinmann ako príklad spomenul zistenú podozrievavosť .
Presnejší obraz o prípadnej závislosti policajta by podľa neho dokázali vytvoriť častejšie opakované psychotesty, napríklad každých päť rokov.
„Psychologické vyšetrenie v cyklických intervaloch už prebieha,“ hovorí Hattalová z ministerstva. Každých päť rokov sa podľa nej overuje , či je policajt duševne spôsobilý nosiť strelnú zbraň a viesť vozidlo s právom prednostnej jazdy. V oboch prípadoch sa sleduje aj prípadný návyk na alkohol.

Beata
Balogová
