MINSK, BRATISLAVA. "Pokiaľ Alexander Lukašenko neskončí ako Slobodan Miloševič, nie je na svete spravodlivosť,“ vyhlásil na tlačovej konferencii poslanec slovenského parlamentu Peter Osuský.
Ten bol ako pozorovateľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) na nedeľňajších prezidentských voľbách v Bielorusku.
Poslanec za Most-Híd vyzval slovenskú vládu, aby s Bieloruskom nenadväzovala žiadne kontakty.
Lukašenko nedopustí "nezmyselnú" demokraciu
Zároveň vyhlásil, že bude žiadať vylúčenie reprezentácie Bieloruska z Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Uvedomuje si však, že s touto požiadavkou neuspeje.
Osuský chce tiež protestovať proti návšteve každého ministra vlády Alexandra Lukašenka, "pretože toto je v Európe nepredstaviteľne zločinný systém".
Vzťah k Minsku by však mohla prehodnotiť Európska únia. Tá dúfala, že po zblížení by mohli prebehnúť aspoň trochu demokratické voľby. To sa však podľa Bruselu nestalo, európskym lídrom sa nebude páčiť ani Lukašenkovo vyjadrenie, že v Bielorusku nedopustí „nezmyselnú demokraciu“.
Podvod na vlastné oči
Osuský na vlastné oči videl manipuláciu v jednom z volebných obvodov v Minsku, v ktorom bolo registrovaných asi tisíc voličov.
Členovia okrskovej komisie rozdeľovali hlasovacie lístky na stôl do desiatich kôpok, pričom každá patrila niektorému z desiatich kandidátov. Keď skončili, viditeľne najviac hlasov mal kandidát č. 6 a prezident Alexander Lukašenko bol až druhý.
Dokumenty sa následne zbalili a zapečatili, no keď začal predseda okrskovej komisie čítať výsledky, všetko bolo inak.
"Dozvedel som sa, že kandidát, ktorý mal najväčšiu kôpku s asi 350 hlasmi, vraj dostal hlasov 20. Lukašenko, ktorý mal niečo cez 300 hlasov, ich mal vraj 823. Teda 40-krát viac hlasov mala menšia kôpka ako väčšia," upozornil Osuský s tým, že taký kolosálny podvod si nevie predstaviť nikde na svete, ani na Haiti.
Lukašenko by zvíťazil aj bez podvodu
Poslanec sa domnieva, že Lukašenko by zvíťazil aj v demokratických voľbách, no "chorobnosť toho blázna a zločinca" ho núti mať vo voľbách aspoň 80 percent. "Je to megalomanský psychopat," povedal Osuský.
Koaličný poslanec si nevie predstaviť, že by takého falšovania bol schopný napríklad iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád. Zároveň tvrdí, že takéto kroky si nedovolil na Slovensku ani Vladimír Mečiar, keď mu išlo o krk.
Podstatu bieloruských volieb preto podľa neho vystihuje údajný Stalinov výrok, že nie je tak veľmi dôležité, kto ako hlasuje, ale kto sčítava hlasy. "Toto absolútne vystihlo bieloruské voľby. Bol som účastníkom najnehanebnejšie sfalšovaných volieb zločineckým režimom," povedal.
Ako na ďalší problém poukázal na priebeh kampane. V Bielorusku platí v predvolebný deň moratórium, no televízia ráno odvysielala "oslavný epos o prezidentovi", v ktorom boli jeho deviati protikandidáti vykreslení ako "parazity a budiškničemovia". "Pritom všetci sú vysokoškolsky vzdelaní," dodal Osuský.
O manipulácii píšu aj blogeri
O zmanipulovaných voľbách píšu aj bieloruskí blogeri. Najjednoduchšou formou manipulácie bolo podľa nich predčasné hlasovanie, ktoré využili asi štvrtina voličov. Mnohí z nich nútene.
„Prišli na internáty s rozhodnutím o vysťahovaní a písali na neho zoznam ľudí, ktorí predčasne nehlasovali. Zdôvodnili to zdravotne nevyhovujúcimi podmienkami,“ napísal na blogu LiveJournal.com Dmitrij Rastajev.
„A v tom istom čase Lukašenko v televízii hovoril, že nútiť niekoho hlasovať predčasne je neprijateľné“.

Beata
Balogová
