SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 28.5.2001

Csáky bude v Bruseli rokovať o Rómoch a reforme verejnej správy

Brusel 28. mája (TASR) - Rokovaním s európskym komisárom pre rozšírenie Günterom Verheugenom začne dnes večer slovenský vicepremiér pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pál Csáky štvordňovú pracovnú návštevu Bruselu, ktorej hlavnými témami budú problematika rómskej menšiny na Slovensku a reforma verejnej správy.

V utorok sa Csáky stretne so šéfom Generálneho riaditeľstva Európskej komisie (GR EK) pre rozšírenie Enekom Landaburuom, hlavným vyjednávačom EK pre SR Dirkom Meganckom, poslancami Európskeho parlamentu a predstaviteľmi Výboru EÚ pre regióny.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu predpoludním je na programe Csákyho návštevy stretnutie so šéfom GR EK pre regionálnu politiku Guy Crauserom. Popoludní sa vicepremiér zúčastní v sídle EP na seminári Rómska menšina na Slovensku, kde vystúpi s prejavom.

Seminár organizuje Úrad vlády SR a slovenská misia pri EÚ v Bruseli pod záštitou nemeckej poslankyne EP Emilie Franzisky Müllerovej. Na jeho záver sa uskutoční vystúpenie rómskeho divadelného súboru Romathan z Košíc.

V stredu večer bude Csáky rokovať ešte s belgickým ministrom vnútra Antoinom Duquesnom a pracovný pobyt v Bruseli ukončí vo štvrtok predpoludním stretnutím s belgickým vicepremiérom a ministrom sociálnej integrácie Johanom Vande Lanottom.


Bývalí šéfovia diplomacií budú diskutovať o rozpade Sovietskeho zväzu

SkryťVypnúť reklamu

Praha 28. mája (TASR) - O udalostiach spred desiatich rokov, ktoré vyústili do rozpadu bývalého Sovietskeho zväzu, budú diskutovať niekdajší ministri zahraničných vecí z roku 1991 na dvojdňovej konferencii, ktorá sa dnes začala v Prahe.

Účastníci konferencie, na ktorej bude Slovensko zastupovať minister spravodlivosti a bývalý premiér Ján Čarnogurský, sa pokúsia analyzovať, čo spôsobilo pád bývalého impéria a zhodnotia ďalší vývoj.

Bývalí šéfovia diplomacií Nemecka, Maďarska, Poľska Holandska, Sovietskeho zväzu či Írska si vymenia skúsenosti z ich pôsobenia v tomto období. Podľa bývalého československého ministra zahraničných vecí Jiřího Dienstbiera sa pokúsia na základe udalostí spred desiatich rokov vytipovať, čo možno očakávať od budúcnosti na základe desaťročných skúseností, ktoré ukázali, že vývoj v Európe je oveľa zložitejší, ako sa očakávalo.

SkryťVypnúť reklamu

V Prahe sa objavia osobnosti ako napríklad bývalý juhoafrický prezident Frederik Wiliam de Klerk, bývalý nemecký minister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher či bývalý šéf holandskej diplomacie Hans van den Broek.

V úvodnej časti sa ministri pokúsia identifikovať faktory, ktoré viedli k udalostiam v roku 1991, budú sa venovať hodnoteniu úlohy mimovládnych organizácií a súkromného sektoru pri prekonávaní ideologických prekážok medzi Sovietskym zväzom a Západom.

Ďalšou témou konferencie bude pôsobenie domácich a zahraničných mimovládnych organizácií, súkromného sektoru a vlád v budovaní politickej stability, ekonomického rastu a občianskej spoločnosti v strednej a východnej Európe počas uplynulých desiatich rokov.


Litva je medzi poprednými kandidátmi na členstvo v NATO

SkryťVypnúť reklamu

Vilnius 28. mája (TASR) - Generálny tajomník Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO Simon Lunn dnes v rámci jarného zasadania PZ v litovskom Vilniuse zdôraznil, že ťažisko rozhodnutia o tom, ktoré štáty a keby budú pozvané, aby sa stali členmi Severoatlantickej aliancie, spočíva na vládach 19 členských krajín NATO. "Som si istý jednou vecou, že Litva je medzi poprednými kandidátmi," podčiarkol Lunn v rámci rokovaní, ktoré sa od nedele uskutočňujú v litovskom Vilniuse.

Slovenskú delegáciu na rokovaní 300 poslancov z 19 členských a 17 asociovaných krajín aliancie vedie predseda parlamentného výboru pre európsku integráciu František Šebej. Medzi hosťami rokovania má byť aj generálny tajomník NATO George Robertson.

Lunn dodal, že je presvedčený o vyústení práce PZ vo Vilniuse do konkrétnych krokov na pražskom summite NATO v roku 2002. Podľa informácií nemeckej tlačovej agentúry DPA by PZ vo Vilniuse malo schváliť návrh rezolúcie vyzývajúcej NATO, aby na summite aliancie v Prahe na budúci rok jasne rozhodla o svojom rozšírení o konkrétne krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko desiatok mladých Litovčanov spolu so skupinou socialistov v nedeľu na nepovolenej demonštrácii v centre metropoly protestovalo proti začleneniu ich krajiny do aliancie. Paralelne s nimi boli v uliciach hlavného mesta aj zástancovia rozšírenia NATO, poväčšine starší ľudia.

Pacifisti žiadali o prevedenie peňazí určených pre prístupový proces do NATO na účet školstva. Niekoľko účastníkov tejto demonštrácie pre litovské noviny priznalo, že za prítomnosť na proteste dostali zadarmo marihuanu.


Dzurinda sa stretol so Zemanom na priechode Brodské-Břeclav a navštívil Brno

Brodské/Břeclav 28. mája (TASR) - Česká a slovenská hymna začala dnes stretnutie premiérov ČR a SR Miloša Zemana a Mikuláša Dzurindu, ktorí sa zišli na slovensko-českom hraničnom priechode Brodské-Břeclav, aby slávnostne otvorili jeho prevádzku. Predseda slovenskej vlády tým súčasne začal svoju dvojdňovú návštevu Českej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda pripomenul, že si s premiérom Zemanom sľúbili, že "do roka a do dňa" uzavrú problém delenia majetku bývalej federácie, pričom v tomto období sa im ho skutočne podarilo uzavrieť.

"Dohodli sme sa, že treba urobiť viac konkrétneho pre ľudí a riešiť ich problémy," uviedol Dzurinda. "A tak sa zrodila myšlienka, že sa budeme celý rok intenzívne venovať práve spriechodneniu našich pohraničných priechodov," dodal.

Slovenský premiér pripomenul, že sa to podarilo a hraničné objekty boli postavené preto, aby sa nestavali medzi Čechmi a Slovákmi bariéry. Naopak, "postavili sme ich preto, aby Slováci a Česi mali k sebe bližšie a pracovníci Colnej správy mali lepšie pracovné a sociálne podmienky," konštatoval a dodal, že po vstupe oboch krajín do Európskej únie (EÚ) sa síce zmení účel priechodu, aj naďalej sa však bude využívať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Zemana nákladné vozidlá prichádzajúce z Česka na Slovensko čakajú na vybavenie v priemere štyri až päť hodín. Premiér ČR teraz však očakáva, že sa situácia zlepší. Na česko-slovenskom diaľničnom prejazde sa zvyšuje cestovný ruch. Vlani tu vybavili 239.000 kamiónov, 230.500 autobusov a 1,8 milióna osobných automobilov.

Hraničný priechod Brodské stál slovenskú stranu 700 miliónov korún. Tvorí ho päťposchodová budova a parkovisko so 120 miestami pre kamióny. Colný priestor sleduje 12 kamier a v ňom sídlia slovenskí a českí colníci a policajti.

Český premiér Zeman vyjadril presvedčenie, že spoločne s predsedom slovenskej vlády Mikulášom Dzurindom sa podarí vyriešiť aj spor o nehnuteľnosti českých majiteľov v slovenskej prihraničnej oblasti Kasárne.

SkryťVypnúť reklamu

Mikuláš Dzurinda dnes absolvoval stretnutie s predstaviteľmi mesta Brno, ktorého hlavnou témou bola spolupráca Brnianskeho kraja s budúcimi krajmi, ktoré budú na Slovensku ustanovené v rámci reformy verejnej správy.

"Návšteva bola veľmi priateľská. Môžem povedať, že česko-slovenské vzťahy sú v súčasnosti najlepšie v histórii samostatných štátov," zdôraznil pre TASR hajtman Brnianskeho kraja Stanislav Juránek.

Z Brna Dzurinda odletel do Prahy, kde sa opäť stretne so svojím českým partnerom Milošom Zemanom, ako aj s prezidentom Václavom Havlom. Okrem podpisu medzivládnych zmlúv budú premiéri oboch krajín rokovať o zbližovaní ČR a SR v oblasti kultúry, školstva a médií, o spore okolo pozemkov pod českými chatami v rekreačnej oblasti Kasárne, ako aj o možnosti výmeny českých podzvukových lietadiel L-159 za slovenské húfnice Zuzana.

SkryťVypnúť reklamu

Fico: Japonské investície prídu len na stabilizované Slovensko

Tokio/Bratislava 28. mája (TASR) - Návštevou automobilky Toyota v meste Nagoja a neformálnym stretnutím s predstaviteľmi japonského ministerstva zahraničných vecí, ktorí sa zaoberajú problematikou Slovenska, pokračoval dnes predseda strany Smer Robert Fico v návšteve Japonska.

V rámci odbornej časti programu sa Fico v utorok stretne s predstaviteľmi polície, na ktorej sa bude zaujímať predovšetkým o rolu policajtov pri prevencii kriminality. V tejto súvislosti poukázal na prax kobany - "policajnej búdky", ktorá dáva občanom, hlavne veľkých miest, väčší pocit istoty.

Jednou z tém Ficových rozhovorov s japonskými podnikateľmi je otázka možností investícií na Slovensko. Ako v tejto súvislosti dodal, pri diskusii na túto tému bola zdôrazňovaná problematika korupcie na Slovensku, politickej a legislatívnej nestability a neexistencie potrebnej infraštruktúry.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Fica zatiaľ ešte nie je vyriešená otázka reálneho využitia japonskej pôžičky vo výške desiatich miliárd jenov (asi štyroch miliárd korún). "Nateraz sa zdá, že pokiaľ Slovensko nebude primerane stabilizované, nebude predmetom mimoriadneho záujmu" japonských investorov, zhodnotil v telefonickom rozhovore pre TASR Fico svoje rozhovory s priemyselníkmi.

Ďalším predpokladom pre zvýšenie vstupu japonského kapitálu na Slovensko je podľa Fica aj zrušenie vízovej povinnosti medzi oboma krajinami. V súvislosti s plánovaným zriadením japonského veľvyslanectva v Bratislave predpokladá, že k tomuto kroku by mohlo dôjsť v priebehu budúceho roku.

Užitočnosť zrušenia vízovej povinnosti Fico dokumentoval aj údajmi, ktoré mu poskytli predstavitelia japonského ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorých Slovensko v roku 2000 navštívilo okolo 14.000 Japoncov, čo vzhľadom na potrebu dodatočných cestovných dokladov zbytočne zaťažilo náš zastupiteľský úrad.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu Fico na pozvanie čínskeho ministerstva zahraničných vecí odcestuje do Pekingu. Hlavným cieľom návštevy bude, rovnako ako v Japonsku, prezentácia Smeru predstaviteľom diplomacie. Na pekinskej univerzite sa stretne aj so študentmi, s ktorými chce hovoriť o trestnom práve, ktoré je jeho profesionálnou doménou.

Na Slovensko sa Fico vráti v sobotu.


Németh: V4 zohrala významnú úlohu v obnovení euroatlantického smerovania SR

Budapešť 28. mája (TASR) - Spolupráca krajín Visegrádskej štvorky (V4) zohrala významnú úlohu v obnovení euroatlantického smerovania Slovenskej republiky. V prejave na dnešnom podujatí Parlamentného európskeho klubu v Budapešti to vyhlásil druhý muž maďarskej diplomacie Zsolt Németh.

Podľa jeho slov kladie maďarská zahraničná politika dôraz na rôzne regionálne aktivity, ako je visegrádska spolupráca alebo participácia na realizácii Paktu stability pre juhovýchodnú Európu. Regionalizmus nie je adekvátne prítomný v diskusiách s Európskou úniou, touto otázkou sa preto treba v Maďarsku zaoberať čo najviac, zdôraznil Zsolt Németh.

SkryťVypnúť reklamu

Uvažujeme o Európe, v ktorej budú mať na jednej strane dôležitú úlohu regionálne osobitosti a na strane druhej priechodné vonkajšie hranice bez známok izolacionizmu s tým, že pocit bezpečnosti a stability kontinentu bude vyžarovať aj na okolie, uviedol politický štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Maďarskej republiky.

Aj z hľadiska EÚ, ktorej jedným z najvšeobecnejších cieľov je čo najvýraznejšie rozšírenie zóny blahobytu a stability a paralelne s tým likvidácia hraníc v rámci únie, bude podľa Némethových slov nevyhnutná stredoeurópska dimenzia. Po prvom kole rozšírenia EÚ sa totiž môže vytvoriť nielen formálna, organizačná, ale aj kultúrna a civilizačná hranica s príslušnými sociálnymi a hospodárskymi perspektívami, poznamenal maďarský politik.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným cieľom Parlamentného európskeho klubu, ktorého prvé podujatie sa uskutočnilo v marci 2001 a nad ktorým prevzal záštitu predseda budapeštianskeho zákonodarného zboru János Áder, je zabezpečiť pravidelnú výmenu názorov na odbornej úrovni o problematike integrácie do Európskej únie, regionalizme, menšinovej problematike a myšlienke európanstva.


Havel sa vyslovil za prijatie SR a Slovinska do NATO

Praha 28. mája (TASR) - Za skoré prijatie Slovinska, ako aj Slovenska do Severoatlantickej aliancie sa dnes po rokovaniach s najvyšším slovinským predstaviteľom Milanom Kučanom vyslovil český prezident Václav Havel. Hosť z Ľubľane, ktorý absolvoval dnes jednodňovú pracovnú návštevu ČR, označil za symbolické, že sa budúcoročný summit NATO uskutoční práve v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

"Zhodne máme všeobecný, ale veľmi podstatný dojem, že s ohľadom na budúcnosť musíme čeliť tendenciám alebo procesom, presadzujúcim priveľmi detailné, priveľmi technokratické a aj priveľmi limitované skupinové záujmy, ktoré sa objavili v európskej politike," vyplynulo zo slov prezidenta ČR po 90-minútovom rokovaní s Kučanom na zámku v Lánoch.

Václav Havel a Milan Kučan prítomným novinárom potvrdili, že ich spoločné stanovisko sa týka sporov o rozšírenie Európskej únie (EÚ), osobitne tzv. prechodného obdobia a zdôraznili, že požiadavku niektorých členských krajín EÚ na sedemročné prechodné obdobie v oblasti voľného pohybu pracovných síl kandidátske krajiny východnej Európy rozhodne odmietajú.

Popri problematike rozšírenia NATO a EÚ prezidenti posúdili bezproblémový vývoj dvojstranných vzťahov, o ktorých zintenzívnení v hospodárskej sfére rokoval minulý týždeň v Slovinsku český premiér Miloš Zeman. Havel a Kučan hovorili aj o blížiacom sa summite prezidentov stredoeurópskych štátov, dejiskom ktorého bude v júni Taliansko.

SkryťVypnúť reklamu

Premiéri SR a ČR vyzvali na rokovania o pozemkoch v oblasti Kasárne

Praha 28. mája (TASR) - Premiéri SR a ČR Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman dnes vyzvali strany zainteresované do sporu o pozemky na česko-slovenských hraniciach v oblasti Kasárne, aby o probléme rokovali a využili všetky zostávajúce možnosti. Slovenský premiér zároveň prisľúbil, že vláda SR bude nápomocná v okamihu, ak sa ukáže, že môže prispieť k riešeniu problému.

"Táto téma bola veľmi široko medializovaná ešte omnoho skôr, ako boli vyčerpané priestory na príslušné rokovania," uviedol Dzurinda. Zdôraznil, že slovenské úrady zatiaľ nezaregistrovali žiadne sťažnosti českej strany a na oboch stranách prebiehajú procesy, ktorých cieľom je problém jasne identifikovať. V zásade však podľa Dzurindu ide o občiansky spor a podľa jeho informácií sa majú do 31. mája vlastníci pozemkov aj chát rozhodnúť, či si sadnú za rokovací stôl, alebo sa problém vyrieši súdnou cestou.

Jeho slová potvrdil aj český premiér, ktorý privítal ochotu slovenskej vlády pomôcť pri riešení problému. Zeman zdôraznil, že česká vláda aj ministerstvo zahraničných vecí budú problém sledovať, ale najskôr musia rokovať obe strany sporu. Z dlhodobého hľadiska by bolo podľa Zemana v budúcnosti možné predísť podobným problémom rozšírením dohody o ochrane investícií o ustanovenie, ktoré by lepšie chránilo majetkové záujmy občanov na oboch stranách.

Nadštandardné vzťahy medzi Bratislavou a Prahou v poslednom období skalil spor o malú 36-hektárovú rekreačnú oblasť Kasárne na česko-slovenských hraniciach v oblasti Javorníkov. V roku 1997 toto územie pripadlo slovenskej obci Makov, ale chaty, ktoré stoja na tomto území patria českým majiteľom. Problém sa vystupňoval tento rok vo februári, keď obec Makov rozhodla o predaji pozemkov pod chatami slovenským občanom a firmám. Starosta Makova previedol pozemky pod chatami a okolo nich bez vedomia českých športových organizácií, ktorým chaty patria, a rozhodol o ich predaji. Rokovania so slovenskými úradmi zlyhali a českí majitelia vkladajú nádej do najvyšších predstaviteľov ČR.

Český minister vnútra Stanislav Gross dokonca v apríli uviedol, že ČR by sa mohla v spore o pozemky pokúsiť otvoriť otázku prípadnej zmeny štátnych hraníc medzi ČR a SR, čo však slovenská strana odmieta. Podľa ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana ide o majetkoprávny spor a budú ho riešiť výlučne slovenské súdy.


Verheugena zaujímala najmä politická stabilita na Slovensku

Brusel 28. mája (TASR) - Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen sa počas dnešného stretnutia so slovenským vicepremiérom pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pálom Csákym v Bruseli zaujímal najmä o politickú stabilitu na Slovensku.

"Hneď otvoril otázku politickej stability... Zachytil v médiách niektoré šumy o napätí vo vládnej koalícii, takže to bola jeho prvá otázka," povedal novinárom po stretnutí Csáky. V žiadnom prípade však podľa neho nemožno povedať, že by boli komisár alebo Európska komisia znepokojení.

"To, že dal túto otázku na prvé miesto, znamená, že majú záujem na politickej stabilite," vysvetlil vicepremiér, ktorému Verheugen zopakoval známe posolstvo: pre Brusel je absolútnou prioritou vládna stabilita na Slovensku.

Verheugen podľa Csákyho upozornil na potrebu politickej kontinuity a zdôraznil, že budúci rok prinesie dve zásadné rozhodnutia - o rozširovaní NATO a EÚ. "Bude to extrémne dôležitý rok pre Slovensko a (komisár) zdôraznil, že slovenská politická scéna si to musí uvedomiť aj napriek tomu, že budú voľby," povedal Csáky.

EÚ vníma túto otázku veľmi citlivo a je predovšetkým v záujme Slovenska, aby si to uvedomilo. "Nemôžeme si dovoliť ešte raz prepásť šancu, ktorá je v roku 2002," vyhlásil vicepremiér. Komisára ubezpečil, že na Slovensku padlo politické rozhodnutie nerobiť zásadnejšiu rekonštrukciu vlády a že stabilita koalície je zaistená.

Verheugen podľa Csákyho veľmi ocenil pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo v riešení rómskej otázky. "Komisárova návšteva na Slovensku bola prelomová a vnímajú nás teraz oveľa pozitívnejšie ako predtým," uviedol vicepremiér.

Obaja sa nevyhli ani kauze okolo údajného zneužívania predvstupovej pomoci EÚ na Slovensku. "Vysvetľoval som, prečo došlo k výmene na poste vicepremiéra (pre integráciu). Že išlo o politický signál zo strany vlády smerom k občanom a zahraničiu, že ak je čo len podozrenie, že niečo nie je v poriadku, vláda mieni aj v budúcnosti reagovať týmto spôsobom," oznámil novinárom Csáky.

O neustále odkladanej reforme verejnej správy, z ktorej sa stáva hlavný problém slovenského integračného úsilia do EÚ, Csáky s komisárom podrobne nehovoril. Vládny návrh je síce v parlamente, ale politická dohoda v tejto chvíli neexistuje. "Nepovažoval som za potrebné hovoriť o ďalších detailoch, pretože nie som si istý, či by informácia, ktorú by som dal, bola pravdivá aj zajtra," dodal Csáky.


Premiéri ČR a SR sa dohodli na posilnení vzájomnej kultúrnej spolupráce

Praha 28. mája (TASR) - Česká a Slovenská republika vytvoria spoločnú jednotku, ktorá bude pôsobiť v mierových silách KFOR v Kosove. Po dnešnom rokovaní s českým premiérom Milošom Zemanom to uviedol predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda. Podľa jeho slov okrem spolupráce oboch krajín vo vojenskej oblasti rokoval s českým partnerom aj o spolupráci v oblasti zamestnávania občanov oboch štátov. Za prioritu na ďalšie obdobie si obaja politici stanovili posilnenie kultúrnej spolupráce.

Okrem vytvorenia spoločnej jednotky KFOR premiéri podporili aj vznik spoločnej česko-slovensko-poľskej jednotky, ktorá by mala byť aj istým predobrazom budúceho spoločného pôsobenia všetkých troch krajín v rámci NATO. V súvislosti s informáciami o prípadnej výmene českých podzvukových lietadiel L-159 za slovenské húfnice Zuzana premiéri neuviedli konkrétne plány. Premiér Dzurinda informoval, že slovenská strana by mala do novembra tohto roku prijať koncepčný materiál o ďalšom vývoji ozbrojených zložiek a na základe toho sa potom rozhodne o prípadnom obstarávaní lietadiel. O bližších podrobnostiach v Prahe rokovali ministri obrany oboch krajín Jozef Stank a Jaroslav Tvrdík.

Premiéri sa chcú v ďalšom období sústrediť hlavne na kultúrnu spoluprácu. Ministri kultúry oboch krajín Milan Kňažko a Pavel Dostál sa dohodli, že tohtoročný október sa stane mesiacom česko-slovenskej vzájomnosti. Počas tohto mesiaca by sa mali v oboch krajinách uskutočniť viaceré akcie. "České deti dnes oveľa horšie rozumejú slovenčine a to isté platí do istej miery aj naopak," dodal Zeman. Na české obrazovky by sa napríklad mohli čoskoro vrátiť pondelkové slovenské televízne inscenácie a v ČR sa uskutočňujú aj rokovania o udelení licencií niektorým slovenským médiám, dodal Zeman.

Pre obe krajiny je podľa premiéra Zemana kľúčový vývoj zamestnanosti. "Radi by sme aj z hľadiska migračnej politiky v oblasti pracovných síl dosiahli vzájomne výhodné dohody, ktoré by hlavne v regiónoch a odvetviach, kde už dnes ČR pociťuje nedostatok pracovných síl, viedli k širšiemu zamestnávaniu slovenských občanov," povedal Zeman, podľa ktorého by to bolo vzájomne výhodné pre obe strany. Je to dlhodobejšia záležitosť a o konkrétnych bodoch budú rokovať ministri práce a sociálnych vecí oboch krajín.


Slovensku pomáha organizácia Americkí priatelia Českej republiky

Washington 28. mája (TASR) - Mimovládna organizácia Americkí priatelia Českej republiky, ktorá sa usiluje o čoraz pevnejšie putá medzi Washingtonom a Prahou, chce teraz všetky kontakty a vplyv využiť v prospech Slovenska, aby sa na budúcoročnom pražskom summite stalo členom Seeveroatlantickej aliancie.

Ako ďalej v denníku Washington Timer píše prezident organizácie Milton Cerny, Americkí priatelia ČR sľubujú podporu aj Slovinsku a pobaltským krajinám. Cerny prostredníctvom amerického denníka pripomína čitateľom prejav českého prezidenta Václava Havla v Bratislave na konferencii o líderstve a zodpovednosti nových demokracií.

Stanovisko prezidenta Havla odrzkadľuje názory tých, ktorí podporujú v strednej a východnej Európe vládu zákona a demokratické zriadenie. Organizácia Americkí priatelia ČR prostredníctvom otvoreného listu vyzvala amerických zákonodarcov a politikov, aby plne zohľadnili názor českého prezidenta, pretože jeho dedukcie sú "v našom národnom záujme", pokračuje Milton Cerny.

Už niekoľko mesiacov veľmi aktívne pracuje aj novozaložená organizácia so sídlom v hlavnom meste Spojených štátov amerických Washingtone Priatelia Slovenska. Kladie si za cieľ zlepšiť informovanosť o Slovensku medzi mienkotvornou časťou Američanov vrátane Kongresu i vlády USA a posilniť hospodárske aj kultúrne zväzky medzi oboma krajinami. Veľmi aktívne pomáha slovenskej diplomatickej misii pri organizovaní mnohých podujatí, vrátane chystaného otvorenia budovy Slovenskej diplomatickej misie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  6. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  7. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 72 025
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 262
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 927
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 418
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 181
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 115
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 181
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Thomas Müller.

V 122. epizóde podcastu Spoza piva sa venujeme viacerým témam vrátane našej ligy či Bayernu Mníchov.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová po slalome vo Flachau 2023.

Mikaela Shiffrinová zverejnila rozhovor s Petrou Vlhovou.


Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

V tejto sezóne za áčko nastúpil aj Marek Hamšík.


SkryťZatvoriť reklamu