BRATISLAVA. Rok 2010 má šancu byť napriek slabému slnku a do apríla nevýraznému efektu El Niňo celosvetovo najteplejším od začiatku meteorologických meraní v roku 1880, tvrdia slovenskí meteorológovia.
Vychádzajú zo spracovania meteorologických meraní v najvýznamnejších amerických a anglických meteorologických strediskách.
O niečo teplejší ako dlhodobý priemer bude tento rok pravdepodobne aj na Slovensku.
Rekord je na dosah Fakty Najteplejší rok
Goddard Institute for Space Studies (USA):
rok 2010 (o 0,59 °C), Climatic Research Unit (GB):
rok 1998 (o 0,53°C), hodnota globálnej priemernej teploty:
približne 15 °C (1961-1990) rok 2010 bude na Slovensku o 0,5 °C nad dlhodobým priemerom (1951- 1990). Priemer pre Bratislavu je 10, pre Banskú Bystricu 8, a pre Poprad 6 stupňov.
„Podľa amerických meteorologických stredísk Goddard Institute for Space Studies (GISS) a National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) bolo prvých 11 mesiacov tohto roku najteplejších od začiatku systematických meteorologických meraní," vysvetľuje meteorológ a klimatológ Milan Lapin.
Prispela k tomu podľa neho najmä priemerná teplota v severnej Kanade, ktorá vystúpila o päť stupňov nad dlhodobý priemer. Výrazne teplejšie bolo aj v Arktíde, v strednej Ázii, v juhovýchodnej Európe a na Blízkom východe.
GISS predpokladá, že tohtoročná celosvetová teplota stúpne o 0,59 stupňa Celzia oproti dlhodobému priemeru zhruba 15 stupňov z rokov 1961 až 1990.
Rok 2010 sa podľa Lapina blíži k vôbec najteplejšiemu roku v histórii meteorológie, ktorým bol rok 1998. K prvenstvu mu pomohlo intenzívnejšie slnečné žiarenie a najsilnejší efekt El Niňo v histórii pozorovaní.
„Keby sme tieto dve skutočnosti nebrali do úvahy, bol by rok 2010 určite historicky najteplejší."
Teplý rok sme mali aj my Zvýšenie globálnej teploty sa podľa Lapina prejavilo aj na Slovensku.
„Tento rok bude u nás približne o pol stupňa teplejšie, ako je dlhodobý priemer," povedal.
Priemerná teplota by mohla byť aj vyššia, keby naša krajina neležala na rozhraní tento rok nadpriemerne teplej juhovýchodnej a chladnejšej severozápadnej Európy.
Globálna teplota podľa Lapina systematicky stúpa najmä od roku 1975.
Prispieva to aj k extrémnym prejavom počasia, hovorí meteorológ Peter Jurčovič, ktorých je podľa neho z roka na rok viac.
Prejavujú sa napríklad veľkými suchami a vzápätí intenzívnymi dažďami, ktoré prinášajú záplavy.
Poľnohospodársky analytik Petr Havel vysvetľuje, že tohtoročnú úrodu u nás ovplyvnili najmä rozsiahle povodne a nepriaznivé počasie tesne pred žatvou a počas zberu úrody. Najviac to ublížilo úrode obilnín, o čosi menej úrode hrozna a zemiakov.
Vianoce hrozia záplavami
Na juhu stredného Slovenska sa môžu vylievať rieky.
BRATISLAVA. Namiesto bielych sviatkov môžu prísť Vianoce na vode. Takýto nepríjemný scenár hrozí najmä obyvateľom na juhu stredného Slovenska. Predpokladajú to hydro- a meteorológovia.
„K vyliatiu riek môže dôjsť na juhu stredného Slovenska," hovorí o štedrovečernej noci hydrologička Michaela Bírová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Oteplenie vyvrcholí práve 24. decembra, teda v noci z piatka na sobotu. Na juhu a východe krajiny bude pršať a rýchlo sa bude topiť sneh.
„V piatok a v sobotu očakávame prechodné až výrazné vzostupy vodných hladín s možnosťou dosiahnutia hodnôt zodpovedajúcim stupňom povodňovej aktivity," hovorí hydrologička.
Meteorológ a klimatológ Milan Lapin však nepredpokladá také silné oteplenie ako počas vlaňajších Vianoc, ktoré prinieslo viac záplav, najmä na Hrone. Najohrozenejšie bude podľa neho východné Slovensko. Väčšie záplavy by malo zastaviť výrazné ochladenie, ktoré príde už na Prvý sviatok vianočný.
Ján Krempaský

Beata
Balogová
