Jána Slotu stále lákajú autoritatívni vládcovia. Naša diplomacia Lukašenka kára cez veľvyslanca.
BRATISLAVA. „V mene SNS si Vám dovoľujem blahoželať k výsledkom Vašich nedávnych prezidentských volieb a Vášmu víťazstvu. Osobne som presvedčený, že voľby prebehli v poriadku a demokraticky, a som rád, že zvíťazil človek, ktorý nasýti národ. A to je podstatné!“
Takto predseda SNS Ján Slota listom gratuloval diktátorovi Alexandrovi Lukašenkovi. Stal sa tak jediným slovenským predsedom strany, čo sa otvorene prihlásil k človeku, ktorý zjavne vyhral voľby podvodom.
Lukašenkových politických oponentov zmlátili, siedmich z deviatich jeho protikandidátov zatkli.
Hlava slovanského štátu
Slota včera SME zložil telefón. Podpredseda SNS Rafael Rafaj hovorí, že predseda je štatutár strany, a tak sa vyjadruje v mene všetkých členov. „Je to hlava slovanského štátu a nie je dôvod prečo nie,“ odvetil na otázku, prečo gratulovali Lukašenkovi.
O nedemokratických voľbách hovoria aj zahraniční pozorovatelia, ktorí ich priamo v Bielorusku sledovali.
„Pozorovatelia sú možno manipulátori, ktorí podobne riadili oranžovú revolúciu na Ukrajine, potom sa presunuli do Gruzínska, kde vyvolali konflikt, presunuli sa do Bieloruska a pozajtra budú možno v takom štáte, v ktorom má niekto svoje strategické záujmy,“ tvrdí Rafaj. Aj on si myslí, že Lukašenko bol zvolený demokraticky.
SNS sa často hlásila aj k politikom či stranám, ktorým sa štandardné západoeurópske strany vyhýbali. V roku 1997 žiadal Slota prijatie francúzskeho krajne pravicového politika JeanaMarie Le Pena a predstavitelia SNS sa istý čas hlásili aj k ruskému nacionalistovi Vladimirovi Žirinovskému.
Slotova strana je členom frakcie európskeho parlamentu, v ktorej je kontroverzná talianska Liga severu či Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva.
Veľvyslanec na koberčeku
Kým Slota sa k Lukašenkovi hlási, naša diplomacia jeho režim kára. „Riaditeľ príslušného teritoriálneho odboru ministerstva zahraničných vecí prijal veľvyslanca Bieloruska. Tlmočil mu znepokojenie nad priebehom prezidentských volieb v jeho krajine, kde došlo k výrazným narušeniam medzinárodných štandardov.
Ministerstvo zahraničných vecí odsudzuje použitie násilia voči občanom Bieloruska, ktorí prejavili nesúhlas s manipuláciou volebných výsledkov v uliciach Minska po ukončení hlasovania,“ povedal hovorca ministerstva zahraničia Ľubo Schwarzbacher.
Lukašenko je prezidentom už od roku 1994. Odporcov jeho režim zatýka a súdy trestajú. V minulosti tvrdil, že nie všetko, čo urobil Hitler, bolo zlé. Známy je aj niekoľkými antisemitskými výrokmi. Jeho režim spolupracuje s krajinami ako Severná Kórea a zastával sa Saddáma Husajna.
Kto gratuloval
Hugo Chávez
Populistický prezident Venezuely priamo zatelefonoval Lukašenkovi. „Bol to obrovský deň pre demokraciu, ktorého výsledkom bolo znovuzvolenie veľkého európskeho lídra,“ povedal Chávez o víťazstve kolegu, ktorému predáva lacnú ropu.
Michail Saakašvili
Gruzínsky prezident minulé prezidentské voľby v Bielorusku označil za víťazstvo temných síl. Po týchto už Lukašenkovi zagratuloval. Za zmenou postoja môže byť to, že Minsk sa napriek tlaku Ruska vzpiera uznať gruzínske separatistické republiky.
Mahmúd Ahmadínedžád
Iránsky prezident spolu s Chávezom a Lukašenkom vytvorili akúsi alianciu autokratických lídrov. Kedže na Západe sú skôr personou non grata, radi sa navštevujú navzájom. Bielorusko a Irán spájajú čulé obchodné styky.
Nursultan Nazarbajev
Hlava rodinného klanu, autokratický prezident Kazachstanu, práve predsedajúcej krajiny OBSE. Je tradičným spojencom Lukašenka, ako aj ďalšie krajiny strednej Ázie, ktoré niekedy nahnevajú Moskvu svojou revoltou.
Dmitrij Medvedev
Napriek tomu, že Kremľu lezie Lukašenko dlhodobo na nervy, tesne pred voľbami sa Moskva postavila za „baťka“. Je pre nich výhodné, že po nedemokratických voľbách sa znovu viac priblížili k nim než k Európskej únii.

Beata
Balogová
