Vianoce u politikov: Jurzyca začal vďaka sviatkom žonglovať

Slotovci budú mať tento rok ružový stromček, Bugár sa neteší z idiotskej reklamy.

Čo dostaneme od politikov na nový rok? Návod dáva Shooty. Veselé Vianoce.

Slotovci budú mať tento rok ružový stromček, Bugár sa neteší z idiotskej reklamy.

BRATISLAVA. Minister školstva Eugen Jurzyca si počas vianočných sviatkov rád pozrie rozprávky. Sviatočnú atmosféru podľa svojich slov potrebuje.

"V ostatnom čase zisťujem, že ide o to, aby sa stretli ľudia. A tak si všímam, že najviac teší nás rodičov, keď s nami deti ešte sedia a zase moju mamu teší, keď nej prídem ja," uviedol v rozhovore pre TASR šéf rezortu školstva, ktorý od leta, kedy nastúpil do úradu, nemal dovolenku.

Práve čas, ktorým sa ľudia "obdarúvajú" počas vianočných sviatkov, považuje za dôležitý. "Má to väčšiu hodnotu ako priemyselné darčeky, ktoré už nie sú to, čo kedysi - keď boli vzácne, keď bol jeden bicykel v dedine. Teraz to už tak nie je."

Minister si pod stromčekom nájde väčšinou "tradičné" darčeky ako knihy a ponožky. Jeho najbližšia rodina, teda manželka a dvaja dospelí synovia, ho však vždy vedia prekvapiť niečím originálnym. Napríklad loptu som nečakal, priznal Jurzyca.

Raz sa vyslovil, že dobrým relaxom je žonglovanie. Troma žonglérskymi loptičkami ho nakoniec minulé Vianoce obdarovali synovia. "Občas si zažonglujem," prekvapuje minister a uvažuje, či aj on svoju rodinu dokáže potešiť nevšedným darčekom.

Bugár sa neteší z idiotskej reklamy

Podpredseda parlamentu Béla Bugár sa teší na Vianoce, ale neteší sa z idiotskej, 2-3 mesiace trvajúcej reklamy pred Vianocami. „Všetko sa predá, všetko je na predaj a všetko cez vianočné jingle a neviem, čo všetko. Pre nás Vianoce znamenajú niečo iné. Pre mňa duplom. Konečne vypnem telefón a nikto ma otravovať nebude a pokiaľ pán prezident nevráti nejaké zákony, tak medzi sviatkami nebudeme musieť rokovať. Takže môžem si odpočinúť a konečne sa môžem venovať mojej rodine,“ povedal Bugár v rozhovore pre agentúru SITA.

To, že jeho manželka hľadá v jeho programe, že kde má aspoň dve-tri hodiny, aby mohli ešte niečo spoločne kúpiť na Vianoce dcérke alebo ostatným, svedčí podľa neho o tom, že rodina si ho neužije. „Ja si vždy robím srandu, že 27 rokov sme spolu, a nejakým receptom na dlhodobé manželstvo je, že málo sme doma. Ale viete, že vtipkovať sa dá, ale to takto nefunguje. Takže teším sa na Vianoce, pre nás vianočné sviatky sú rodinnými slávnosťami. Som veriaci, takže aj z toho hľadiska je to aj ďalšia radosť pre mňa. Ale vyslovene si oddýchnem. Zanedbal som rodinu, zanedbával som príbuzných a o tom budú práve tie dva týždne medzi Vianocami a Novým rokom,“ dodal.

Na Štedrý deň je u Bugárovcov pravidlo, že o pol piatej je večera a na večeru vždy je kapor. „Vcelku ho upečie svokra na zemiakoch. Samozrejme sú aj zákusky, málo vína, dávame si tokajské, no a počkáme na príbuzných, teda na švagrovcov. Kedysi u nás akože zacengal anjelik a dcérka v tom momente vedela, že sú pod stromčekom darčeky. No teraz už je veľká, 17-ročná, tak to robiť nebudeme,“ odhalil súkromie Bugár.

Po jedle spievajú koledy a až potom si rozbaľujú darčeky. „Následne ideme k mojej mamke a mojej sestre. Na druhý deň, to je veľký sviatok, takže ideme do kostola. Vianoce sú nová nádej, narodil sa Pán Ježiš a je to nová nádej. Skúsme to využiť trošku, aby sme aj duchovne boli lepší. Lebo celý rok človek robí, robí, robí, maká a možnože teraz má čas, aby rozmýšľal aj o iných veciach,“ uviedol.

Slotovci budú mať tento rok ružový stromček

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota bude sláviť tohtoročné sviatky pri ružovom vianočnom stromčeku. TASR to potvrdila hovorkyňa SNS Jana Benková.

Takúto farbu stromčeka chcela jeho trojročná dcérka Sofia. "Predseda SNS trávi predvianočné dni zväčša v práci podobne ako ostatní politici, prípravy preto zvláda Ľubka (manželka) so Sofiou. S hlavou rodiny však spoločne zdobia stromček, na Sofiino želanie bude tento rok ružový," poznamenala hovorkyňa SNS.

Hlavná ťarcha prípravy na vianočné sviatky je na manželke. "Napečie dva druhy koláčikov a k tomu si priberá medovníčky od svojej mamy a s dcérkou Sofiou ich zdobia podľa svojej fantázie," dodala Benková.

Na Štedrý deň sa podľa nej Slotova manželka s dcérou venujú príprave ryby, zemiakového šalátu a rodinnej špeciality opekancov s kapustou, ktorú si priniesla so sebou zo svojej rodiny. Robia aj rybaciu polievku alebo obľúbenú kapustnicu hlavy rodiny. "Ján Slota svojim dvom dievčatám pripravuje raňajky a vyráža do obchodov na posledné nákupy darčekov. Tento rok sa rodina bude lyžovať vo Vrátnej doline," dodala hovorkyňa SNS.

"V týchto vianočných sviatočných dňoch, ktoré uznáva celý kresťanský svet, by som chcel všetkým zaželať menej nenávisti a zloby," povedal pre TASR Slota, podľa ktorého je doba prepolitizovaná a aspoň vo vianočnom čase treba "vypnúť" a venovať sa rodine.

Radičová sa chystá lyžovať na Pezinskú babu

Premiérka Iveta Radičová sa teší na Vianoce ako malé dieťa. „Viem, že ma zase nesklamú. Tí, ktorí frflú na klasické rozprávky, ja sa hlásim, že sa teším, že sú a že ich zase s láskou vypozerám, aj keď viem celý text naspamäť,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka vlády.

Premiérka sa tiež teší, že vybehne aspoň na Pezinskú babu si zalyžovať, lebo tam je večerné lyžovanie. „Ja viem, experti povedia plytkô, ale na to, že ja to mám pod rukou, tak je to veľmi vyhovujúce,“ povedala. Teší sa tiež, že Vianoce strávi s dcérou. „Teším sa, že spolu strávime opäť aj prechádzky do prírody, lebo môj zlatý retriever Danny už sa trochu na mňa hnevá a Oskar (nový pes) pomaly tiež,“ dodala.

Dzurinda začal zaobstarávanie darčekov kúpou baliaceho papiera

Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda ako prvé zohnal k Vianociam baliaci papier. Do oka mu padol pri bežných nákupoch. "Povedal som si, že ho aj tak budem potrebovať, a tak som začal od konca, teda od baliaceho papiera," priblížil svoj postup pre TASR. Ani dva týždne pred Štedrým večerom nemal vymyslené, ani kúpené darčeky pre svojich najbližších.

V rodine šéfa diplomacie si dávajú záležať na tom, aby išlo o prekvapenie, aj keby malo ísť o drobnosť. Dopredu si tak medzi sebou neprezrádzajú, čo by chceli nájsť pod stromčekom. "Sondujú, čmuchajú, ale nenačmuchajú," dodal. Podľa vlastných slov je vďačným objektom obdarovávania, keďže najčastejšie dostane veci, ktoré súvisia s jeho obľúbenou činnosťou - športom. Rodina mu tak kupuje rôzne vybavenie pre lyžovanie, športové ponožky i okuliare, potítka...

Oslavy najkrajších sviatkov roka sa u Dzurindovcov vedú v osvedčenom duchu. "Mám rád tradičné hodnoty a zvyky," konštatoval s tým, že dnešný deň, podobne ako väčšinu času počas vianočných sviatkov, strávi v kruhu svojich najbližších. Chýbať nebude ozdobený stromček, ryba a ani popoludňajší beh v prírode.

V rodine prezidenta si stromček iba preniesli zo záhrady

Kyslá hríbová polievka, vyprážaný kapor a zemiakový šalát na kyslo nesmú chýbať na sviatočnom stole v rodine prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Sú zástancami klasických slovenských Vianoc, keď sa dodržiava tradícia začínať slávnostnú večeru oplátkami s medom a cesnakom.

Ako v rozhovore pre TASR prezradila manželka prezidenta Silvia Gašparovičová, rozkrajovaniu jabĺčka či vylupovaniu orechov, aby sme zistili, či budeme v ďalšom roku zdraví, v ich rodine neprikladali taký význam. Ja nemám rada nejaké zlé predpovede, vysvetlila prvá dáma neprítomnosť tohto zvyku u Gašparovičovcov, ktorý by mohol byť poslom nepríjemných správ.

Inak u nich všetko prebieha podľa plánu. Prvá dáma stíha, tak ako predtým, popri svojich pracovných povinnostiach uvariť aj napiecť, len na upratovanie využila pomoc. Pečiem medovníky, vanilkové rožteky, biskupský chlebíček, slané syrové tyčinky a takisto robím aj vianočnú tortu, ktorá je aj meninová, lebo jeden z vnukov je Adam," uviedla. Každoročne sa tak tešia na čokoládovo-orechovú tortu, s pudingovo-maslovým krémom a šľahačkou navrchu.

Vianočný stromček si tento rok iba preniesli zo záhrady. Meter a pol vysoká jedlička osadená v kvetináči sa po sviatkoch znovu vráti na pôvodné miesto. Myslím si, že vydrží aj na druhý rok," vyslovila prianie prvá dáma.

Zdobenie stromčeka je doménou, podľa jej slov pedantného manžela, ktorý, mimochodom, pomáha aj v kuchyni. Vraj je neoceniteľný pri príprave zemiakového šalátu, keďže nikto nedokáže tak jemne nakrájať cibuľu. Kedysi zdobenie stromčeka muselo prebiehať v tajnosti, aby deti verili, že ho priniesol Ježiško spolu s darčekmi. Stromček bol živý a veľký až po strop. Deti mohli prísť do obývačky až potom, ako počuli zvonenie, bolo to krásne," vrátila sa v spomienkach o pár desiatok rokov späť prvá dáma.

Teraz už majú svoje rodiny a svoje deti, ale pri štedrovečernom stole sa vždy zídu. Teším sa, že nám to tento rok znovu vyjde, pretože syn je lekár a niekedy nám pri štedrovečernom stole chýbal, keď na neho vyšla služba," poznamenala. Problémy boli, aj vzhľadom na nedostatok času, so zháňaním darčekov. Prvá dáma prezradila, že jej manžela najviac poteší dobrá kozmetika a niečo z tohto druhu darčekov si zrejme aj ona nájde pod stromčekom. Internet pri nakupovaní nevyužila, zato pomoc a rady svojich detí áno, keďže vnuci preferujú už sofistikovanejšie darčeky ako hry či doplnky k počítačom.

Po večeri niekedy zájdu na polnočnú svätú omšu a zvyšok sviatkov využijú na návštevu príbuzných. Nikdy sme nerozmýšľali nad tým, že by sme strávili sviatky inde ako doma. Sme zvyknutí tráviť Vianoce doma a stretávať sa s rodinou," dodala prvá dáma SR na margo módneho trendu tráviť najkrajšie sviatky v roku v exotických krajinách.

Ftáčnik strávi Vianoce s rodinou u svokry v Levoči

Nový primátor Bratislavy Milan Ftáčnik strávi tohtoročné vianočné sviatky v kruhu rodiny v Levoči. "Budem ich tráviť tradične, teda s rodinou. Momentálne na východe, pretože z rodičov máme len svokru. Chceme byť s ňou a bude to v Levoči, odkiaľ pochádza moja manželka," povedal pre agentúru SITA Ftáčnik.

Najkrajšie sviatky v roku budú podľa neho u nich spojené s rodinným oddychom a pohodou, ale aj lyžovačkou. "Teším sa na lyžovačku," uviedol Ftáčnik s tým, že verí, že snehu na východe bude dosť. Pohode a oddychu v kruhu najbližších však bude prechádzať aj upratovanie. V rodine to podľa neho majú rozdelené tak, že Ftáčnik zodpovedá za vysávanie a čistotu kúpeľne a záchoda. "Ale priznávam, že toho roku som bol veľmi neporiadny, takže ma tie povinnosti ešte len čakajú," skonštatoval primátor.

Počas štedrovečernej večere sa zasa teší na kapra, ktorého ho naučil zabíjať ešte jeho otec. Ftáčnik priznáva, že v rodine sa pomaly vytráca jedenie kapra a na štedrovečernom stole sa objavujú aj iné druhy rýb, napríklad losos a pstruh, on je však vraj v tomto konzervatívny.

Silvester a oslavy príchodu nového roka 2011 strávi primátor už v hlavnom meste.

Pre Galka je rodina všetkým

Minister obrany SR Ľubomír Galko (SaS) bude tráviť vianočné sviatky v kruhu svojej rodiny. Na Štedrý večer sa zíde u Galkovcov v Stupave širšia rodina. "Príde aj svokra, manželkin jediný brat s rodinou, dokonca i manželkina babka. Nálada je vždy úžasná, obzvlášť deti sú šťastné," vyjadril sa pre TASR šéf rezortu obrany.

"Kapustnicu, tradičnú liptovskú s údeným mäsom, klobásou a širokými rezancami, varím vždy ja," prezradil. Na štedrovečernom stole ale podľa jeho slov nechýba kapor, šalát, ani oblátky s medom. Na druhý deň, kedy navštívi s rodinou svoju mamu v Bratislave, je menu podobné. Kapustnica je ale iná - považskobystrická. "Tá je poriadne kyslá, bez mäsa so sušenými hubami a zemiakmi," priblížil minister s tým, že u mamy sa zíde i s niektorými súrodencami.

Druhý sviatok vianočný šéf rezortu obrany zvyčajne odchádza na dovolenku lyžovať sa na hory. "A tak to bude aj tento rok. Teším sa, že budem so svojou rodinou. Je pre mňa všetkým," zdôraznil.

Na Silvestra zatiaľ žiadne konkrétne plány nemá. "Tento rok sa budem rozhodovať na poslednú chvíľu určite ho však strávim s manželkou a blízkymi priateľmi, možno na nejakej silvestrovskej zábave, pretože s manželkou veľmi radi tancujeme," prezradil.

Minister Galko sa podľa vlastných slov teší, že po dlhšom čase bude mať aspoň na chvíľu viac času na rodinu. "Počas uplynulých piatich mesiacov sme toho času mali na seba naozaj veľmi málo a tak je pre nás vzácnosťou stráviť spolu viac dní, o to viac si to vážime," dodal.

Šéfka justície trávi sviatky so svojou rodinou

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská prežije tohtoročné vianočné sviatky tradične doma s rodinou - deťmi, manželom a so svojou mamou.

Jej Vianoce sú konzervatívne a také je aj jej vianočné menu, ktoré okrem iného pozostáva z ryby a vianočného pečiva.

Tento rok by si chceli s rodinou dopriať medzi sviatkami výlet na chalupu. Ministerka je veľmi rada, keď oslobodená od pracovných povinností môže pár dní stráviť v pokoji s celou rodinou.

Berényi večeria pečenú rybu od svokry

Štedrovečernú večeru v rodine predsedu SMK Józsefa Berényiho vždy tvorí ryba so zemiakmi, kapustnicu nemávajú. „Moja svokra robí perfektne pečenú rybu,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Berényi. Na stole sú aj rôzne zákusky. Nechýbajú ani oplátky. „Mám svokru českej národnosti, takže ona oplátky má veľmi rada. Ja som ani nepoznal niektoré takéto najmä české a slovenské kuchynské vzácnosti, len cez ňu, keď som sa zoznámil s manželkou,“ povedal.

Manželka Berényiho je teda po rodičoch spolovice Maďarka a spolovice Češka. „Ale má maďarskú národnosť a hlási sa k maďarskej identite. To je taký tradičný rodinný príbeh z Južného Slovenska. Maďara, môjho svokra poslali ako vojaka v 60-tych rokoch do Plzne a vrátil sa s manželkou. Manželka, teda svokra moja, sa veľmi pekne naučila neskôr po maďarsky,“ uviedol šéf SMK. Podľa neho veľmi dobre ovláda maďarský jazyk. Snaží sa ju presvedčiť, aby rozprávala aj s jeho synmi česky.

Berényi má dvoch synov. „Mám 10-ročného a 5-ročného syna, ktorí sa tešia na darčeky. Vianoce sú súkromná veľmi úzka rodinná príležitosť, aby sme boli spolu. Na prvé sviatky potom navštevujeme mojich rodičov,“ uviedol .

Berényiho rodičia vychovali tak, aby bol vždy realista. “Takže dopredu naznačili, aké sú možnosti Ježiška a na základe toho som nemal nejaké prehnané túžby. Najväčšia moja požiadavka kedysi bola asi bicykel. No a ten bicykel som neskôr aj dostal,“ dodal.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 2. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. Leto nekončí!
 5. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 7. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 8. Už aj seniori presadajú do SUV
 9. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 10. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 398
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 3 406
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 176
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 707
 5. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 289
 6. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 161
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 062
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 003
 9. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 757
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 646

Téma: Vianoce


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Neprehliadnite tiež

Domov

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

Domov

Prokuratúra sa plukovníckymi hodnosťami Jahnátka a Pašku zaoberať nebude

Rozkaz ministra obrany nespadá podľa Generálnej prokuratúry do oblasti jej pôsobnosti.

Domov

Ministri z Mosta-híd sa poradia, či prídu na stredajšie rokovanie vlády

Danko požiadal partnerov, aby stretnutie kabinetu odložili.

Domov

Borisa Kollára naďalej vyšetrujú pre správy s chovankyňou Čistého dňa

Poslanec parlamentu Kollár, sa ku komunikácii s klientkou Čistého dňa priznal.